PŘEČTENO | Seberozvojový únor

Zatímco můj leden téměr úplně padl za oběť zkouškovému období, únor se stal jeho pravým opakem. Jakmile v mém denním rozvrhu nijak nefiguruje škola, mám najednou mnohem více času. Času, který se dá využít například čtením, a to něčeho, co vůbec nesouvisí s mým studiem, což se vzhledem k tomu, že jedním z mých oborů je literatura, nehledá až tak snadno. Dříve mi vůbec nic neříkaly knihy zaměřené na seberozvoj, ač jsem paradoxně nikdy žádnou nečetla. Pak jsem jim ale přišla na chuť, jednoduše tak, že jsem jedné konečně dala šanci…

Méně je více – Joshua Becker

K minimalismu jsem dlouho postupně směřovala, až jsem mu úplně propadla a zamilovala se do něj. Tato kniha je přesně tím, co vám předá veliké množství hodnotných informací, vyvrátí omyly a mýty a namotivuje vás.

Její autor, Joshua Becker, v knize zároveň sděluje svůj příběh, kdy tak dlouho hromadil věci, až je přestal vlastnit, protože začaly vlastnit ony jeho. Pustil se do dlouhého náročného procesu třídění a zároveň začal psát blog o minimalistickém způsobu života. Vyvrcholením tohoto blogu je tato kniha, kterou já hodnotím maximálně pozitivně.

Život ve stylu Lagom – Elisabeth Carlsson

O skandinávském způsobu života toho bylo obzvlášť v posledních třech letech napsáno mnoho. Z mého pohledu se máme obecně od skandinávských národů hodně co učit a můžeme je považovat za velkou studnici moudrosti a inspirace.

Tato kniha vás možná, stejně jako mě, překvapí svým kapesním formátem. Četla jsem ji v době, kdy jsem cítila, že potřebuji zpomalit, k čemuž mi krásně dopomohla. Zastávám názor, že žijeme v příliš uspěchané době a všichni bychom měli umět zastavit, nadechnout se a zrelaxovat. Život ve stylu Lagom pro mě není knihou, bez které bych se neobešla, ale pokud také míváte pocit, že nic nestíháte nebo se na vás všechno sype, určitě vás obohatí. Jako bonus v ní najdete pár receptů a návodů.

Tajemství Feng Shui – Ludmila Djemelová

Umění Feng Shui pro mě skutečně bylo dlouho zahaleno určitým tajemstvím. Samozřejmě jsem věděla, že něco takového existuje a co se přibližně jedná, nikdy jsem to ale nezkoumala více do hloubky. Právě pro takové lidi je tato kniha skvělá.

Kniha je rozdělena do několika částí – teoretické základy, praktické kroky, Feng Shui pro každou místnost a rady pro pokročilé. Rozhodně musím říct, že mě to, co jsem se dočetla, zaujalo. Ne natolik, abych okamžitě začala kompletně přestavovat byt, ale dost na to, abych začala o věcech, jejich energiích a o tom, jak s nimi nakládám, více přemýšlet. Knihu mám doma na poličce a je to jedna z těch, do kterých občas pro nějakou informaci nahlédnu.

Vesnický román – Karolina Světlá

Přeci jen se na můj seznam v únoru přečtených knih nakonec dostala jedna kniha jiného než seberozvojového zaměření. Karolina Světlá je autorkou 19. století, což je století, o kterém to tento semestr u mě bude a ještě si o něm tak hodně přečtete.

Jestliže máte vůči starším knihám nějaké předsudky, nejste v tom sami. Ani v mém případě nejsou žádnou jasnou volbou. Po přečtení Vesnického románu ale musím jednoznačně konstatovat jedno, a to, že vás překvapí. Navzdory všem mým očekáváním jsem v něm našla spoustu nadčasových prvků. Je zajímavé vidět počátky tohoto žánru v naší literatuře a pro mě osobně i skvěle vykreslené charaktery postav nebo tehdejší zvyky. Vůbec nešlo o knihu, od které bych se nedokázala odtrhnout, ale hodnotím ji kladně.

Co jste v průběhu února přečetli vy? Jaký máte názor na seberozvojové knihy?

YOU MAY ALSO LIKE

2 comments

  1. Knihy o minimalizme a tie Hyggie a Lagom sú určite skvelé. Sama mám rada minimalizmus a doslova viem vybuchnúť, ak niekto úmyselne má všetko všade. Mám rada vypratané priestory, čisté línie a fakt mať len to, čo mi treba. Hlavne šatník si triedim fakt pravidelne.
    Bianka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.