TOP 5 míst, kam v Praze na kávu

Čím větší město, tím více možností, větší konkurence a také mnohem více nerozhodnosti. Výborných kaváren je v Praze nespočet a pořád se objevují další, a tak je vybrat si, kam vyrazit, stále těžší. Před více než dvěma lety jsem se rozepsala o tom, kam za kávou v Opavě, a nastal nejvyšší čas přesunout se se stejným konceptem do dalšího města…

Stejně jako minule jsem se rozhodla nedat jen na své subjektivní dojmy a dala desítkám lidí možnost hlasovat. Kromě toho jsme se ale tentokrát spojily s Kačkou a Terkou, které společně vytvářejí projekt “Kam v Praze”, jehož cílem je vytvořit místo plné inspirace. Holky nejsou žádné profesionální kritičky, expertky v gastronomii nebo food blogerky na plný úvazek, a možná právě proto je jejich projekt tak úspěšný a dokáže oslovit širokou veřejnost. Nezapomeňte sledovat jejich Instagram, na kterém to neustále žije. U každého místa zmíněného v tomto článku najdete od holek pár slov. A která místa že to tedy jsou?

EMA espresso bar

Kdo “Emu”, jak se jí říká, zná, toho jistě nepřekvapí, že zlatou medaili v tomto žebříčku získala s naprostým přehledem právě ona. Její příběh se začal psát v roce 2013 a všichni, kteří se na jejím chodu podílejí, ji bezmezně milují, stejně jako kávu. A nejen oni, ale i jejich spokojení a pravidelně se vracející zákazníci. Wi-Fi zde zcela záměrně nenajdete. A pozor, pilně se pracuje na tom, aby za pár měsíců mohla být otevřená její další pobočka.

Adresa:

Na Florenci 3
Praha 1

EMA espresso bar najdete v centru Prahy – jen pár kroků od Masarykova nádraží a stanice metra Náměstí Republiky. I proto jde o místo, kam si lidé chodí hojně pro kávu s sebou a jen zřídkakdy zde není úplně plno.

Otevírací doba:

Po-Pá 8:00-18:00
So-Ne 10:00-18:00

Ema ve své nabídce střídá známé evropské pražírny s lokálními objevy. Nenechte se zmást názvem, pochutnat si zde můžete i na filtrované kávě. Baristé a baristky se vám budou vždy snažit vyjít vstříc, i když si třeba vymyslíte něco, co trochu vybočuje z klasické nabídky. O profesionalitě tohoto podniku svědčí i kvalitní vybavení jako přístroj na espresso La Marzocco Strada EP 3-Group, několik kvalitních mlýnků a filtrační systém 3M Reverse Osmosis. Kromě kávy si můžete dát čaj, limonádu, horkou čokoládu nebo i víno. A pokud dostanete chuť na něco k zakousnutí, určitě si vyberete z domácího sladkého pečiva – buchet, koláčů či lineckých srdíček, nebo i z něčeho slaného.

„Kafe z Emy je naše srdcovka. Téměř vždy, když se nás někdo zeptá, kam v Praze na nejlepší kafe, je EMA espresso bar mezi prvními zmíněnými kavárnami. Pokaždé si dáváme naše oblíbené cappuccino, občas i něco dobrého k tomu – třeba známé linecké srdíčko s marmeládou. Jediným mínusem je menší interiér. Často je tam úplně plno, a tak si bereme kafe s sebou nebo vyrazíme do Emina sesterského podniku – pekárny/kavárny Alf & Bet na Palmovce.“

– Kam v Praze

Tvoje máma

Vymyslet originální název kavárny, nebo vlastně jakéhokoliv podniku v Praze, může být docela oříšek. V tomto případě se to ale rozhodně povedlo a na počátku roku 2018 spatřila světlo světa, respektive byla světu otevřena, Tvoje máma. A navíc se v tomto případě s názvem daří i dále skvěle pracovat. Záměrem přitom nebylo vytvořit podnik nějak výjimečně originální, právě naopak. Tvoje máma byla otevřena s cílem být místem, kde se budou návštěvníci cítit jako doma.

Adresa:

Holandská 1052/52
Praha 10

Kavárna Tvoje máma se nachází uprostřed Vršovic, přímo na Naměstí Svatopluka Čecha. Z centra se sem pohodlně dostanete tramvajemi č. 13 a 22. I díky své dobře dostupné a klidné lokaci sem denně zamíří spousta lidí pracovat.

Otevírací doba:

Po-Pá 7:30-19:00
So-Ne 8:30-19:00

Kavárna spolupracuje s pražskou pražírnou Caffka. Kromě kávy si můžete objednat čaj, kakao, domácí limonádu nebo i něco alkoholického – víno, pivo, cider nebo prosecco. V nabídce je samozřejmě také něco na zub. Dobroty jako domácí buchty, vdolky, šátečky, koláče nebo banánové chlebíčky peče sama majitelka Klára Bernklau tak, aby to bylo jako od maminky. Rovněž například bulky na obloženou housku jsou domácí výroby, pečou se přímo na místě, i když je pravdou, že nabídka sladkého převažuje, protože majitelka je vyučená cukrářka.

„V kavárně Tvoje máma jsme zatím byly jen jednou, a to na super brunchi, který určitě stál za to. Nejvíc nám chutnal místní avotoast, který byl ještě navíc za super cenu. Menu tu často obměňují, slyšely jsme ale skvělé ohlasy i na další snídaňové chleby – například s dýňovou pomazánkou nebo pečenou zeleninou. Skvělá je i místní káva a domácí zákusky. Bonus je taky nádherný prosvětlený interiér.“

– Kam v Praze

Osada

Teprve rok funguje podnik s názvem Osada, kterému nechybí styl a energie, ale i za tak poměrně krátkou dobu už si stihl získat spoustu fanoušků a fanynek. Založili jej zkušení baristé Ondřej Štökl, Martin Podracký a Lukáš Hájek. O co tady jde, je, aby se lidé setkávali, sdíleli spolu zážitky, a to u jídla a pití špičkové kvality a s naprosto profesionální obsluhou.

Adresa:

Osadní 774/35
Praha 7

Holešovická Osada může na první pohled působit trochu “zastrčeně”, její umístění ovšem umožňuje posezení nejen uvnitř, ale i venku, kde je spousta prostoru.

Otevírací doba:

Po-St 8:00-20:00
Čt-Pá 8:00-22:00
So 9:00-16:00
Ne zavřeno

Od rána do odpoledne láká Osada především na kávu z liberecké pražírny Nordbeans a něco dobrého k ní. K večeru zase na cider, lahvové pivo, kvašenou limonádu nebo naturální víno, které je pečlivě vybíráno a jeho nabídka se poměrně často mění. Zaměřeno je to zde ale samozřejmě hlavně na kávu, jíž jsou věnované i různé kurzy a workshopy, kvůli kterým je kavárna v neděli běžnému provozu uzavřena. Výjimečná je Osada i vlastněním přístroje Hipster od společnosti 3tepm, který je v Česku zatím velice málo rozšířený.

„O nové kavárně Osada v Holešovicích nám chodí neustále spousta zpráv a doporučení k návštěvě. Za relativně krátkou dobu, co je kavárna otevřená, se už proslavila svou skvělou kávou, snídaněmi a zákusky. Zároveň jsme slyšely, že si tu můžete dát i skleničku vína a něco dobrého k tomu. Samy se do Osady už brzy chystáme, a o naší návštěvě se určitě zmíníme na našem Instagramu.“

– Kam v Praze

onesip coffee

Začalo to v popelnici. Skutečně, bez legrace. Onesip coffee začínalo jako pojízdný stánek skládající se mimo jiné ze staré, ale “vytuněné” popelnice. V dubnu roku 2016 pak byla otevřena i kamenná kavárna. Pojízdný stánek ale úplně nezanikl, čas od času se někde objeví, stejně jako jejich pop-up.

Adresa:

Haštalská 755/15
Praha 1

Opět jsme v centru, tentokrát jen kousek od Staroměstského náměstí. Prostory této kavárny jsou maličké, zato ale útulné. Lidé se sem však chodí převážně pro kávu s sebou.

Otevírací doba:

Po-Pá 9:00-18:00
So zavřeno
Ne 10:00-17:00

V onesip coffee se střídají jak pražírny – britská Round Hill Roastery a česká Candycane coffee, tak skromná nabídka něčeho malého k zakousnutí. Obslouží vás buďto jeden z majitelů, kterými jsou Adam Gaszczyk a Zdeněk Hýbl, nebo baristka Diana, a i naprostého laika jistě zaujme přístroj od Kees van der Westena s manuálními pákami, který mají k dispozici.

„O kavárně onesip coffee jsme se dozvěděly díky jednomu z našich seznamů TOP 10 pražských míst, a to právě konkrétně na téma nejlepší kávy v Praze. Kavárna se umístila na 6. místě, takže předpokládáme, že jejich kafe bude opravdu super. Skvělá je taky centrální lokace, jen pár minut od zastávky Dlouhá třída. Samy vlastně ani nevíme, proč jsme onesip ještě nenavštívily. Určitě to brzy změníme!“

– Kam v Praze

Dos Mundos

Popularita pražské Letné čím dál více roste. Jedním z podniků, kterých je zde jako hub po dešti, je kavárna Dos Mundos. Její název znamená ve španělštině “dva světy” a byl zvolen zaprvé proto, že se v jejich pražírně setkává svět kávy zelené s kávou praženou, a zadruhé proto, že v zemích, kde se káva pěstuje, se hovoří převážně španělsky.

Adresa:

Milady Horákové 600/38
Praha 7

Jestliže budete mít cestu mezi Strossmayerovým a Letenským náměstím, Dos Mundos potkáte kousek od tramvajové zastávky Kamenická.

Otevírací doba:

Po-Pá 8:00-21:00

So-Ne 9:30-19:00

Kávy z různých koutů světa, od Střední Ameriky po Indonésii, čerstvě pražené ve vlastní pražírně s vizí maximální sladkosti na espressu i na filtru, které si v případě zájmu můžete na místě i koupit v 250g baleních. V nabídce je také něco malého k snědku – polévky, domácí koláče, dorty anebo obložené croissanty. Každou první neděli v měsíci sem můžete zajít vychutnat si brunch.

„Kavárnu Dos Mundos jsme ještě nestihly navštívit, nicméně jsme se o to už jednou pokoušely. Nalákala nás místní výběrová káva, kterou si navíc ve vinohradské pobočce kavárny sami praží. Vinohradskou pobočku jsme se tedy před nedávnem rozhodly navštívit, ale bohužel je to tam opravdu malé a slyšet by tak bylo každé naše slovo, což nám nebylo moc příjemné. To ale stejně nemění nic na tom, že kávu mají určitě výbornou!“

– Kam v Praze

Také máte tím větší problém s rozhodováním, čím je větší výběr? Jaká jsou vaše oblíbená místa, kam v Praze vyrážíte na kávu?

YOU MAY ALSO LIKE

2 comments

  1. Znám všechny kavárny popsané v článku, posledním objevem pro mne byla Osada, ale určitě si mě získala 👍. Pro mne je to spíš otázka, kde se pohybuji, takže za mě je to určitě Kafemat v Dejvicích, Pauseteria u Staromáku, souhlasím na 100% s Onesip coffee a EMA espresso barem i když je problém tam kolem 17-18 hodiny najít místo. Určitě Cafefin na Jiřáku – skvělé jídlo a La Cabra ❤. Kofárna ve Zborovské také TOP. No a pak sposta dalších 😁. Zapomněla jsem na Místo v Bubenči a při potulkách s foťákem Kavárna Nový Svět na Hradčanech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.