Quality, not quantity, is my measure | OUTFIT

“Nezáleží na kvantitě, ale na kvalitě,” slýchávala jsem z úst mojí maminky snad odjakživa. Opravdový význam některých slov a vět nám ale nezřídkakdy dojde navzdory jejich častému opakování až později, někdy k němu jednoduše musíme dozrát. Toužíme po spoustě kamarádů, než nám dojde, že pár těch skutečných znamená mnohem víc. Děláme spoustu věcí najednou a žádnou pořádně, namísto abychom se zaměřili na každou z nich jednotlivě a udělali je tak postupně na sto procent. A hromadíme tuny oblečení, než si konečně uvědomíme, že několik kvalitních kousků dokáže zázraky.

Přestalo mě bavit každou sezónu nakupovat nová a nová trička, protože ta stará už jsou sepraná a vytahaná. A vlastně nové a nové úplně cokoliv, jen proto, že to staré nebylo v dostatečné kvalitě. Kupuji si věci proto, abych je nosila, ne proto, abych je vyhazovala. To byl moment, kdy jsem si doopravdy uvědomila skutečnou hodnotu kvality oproti kvantitě, co se oblečení týče. Začala jsem se tak zajímat o to, kde a jak byla každá jednotlivá věc vyrobena a z jakého je materiálu. Postupně jsem se dostala do bodu, kdy přetvářím svůj šatník tím, že pečlivě vybírám na základě mnoha kritérií, ale vlastně ve finále nakupuji mnohem méně. Zaprvé proto, že oblečení v mém šatníku vydrží mnohem déle, zadruhé proto, že větší investici si pečlivěji promyslím, a za třetí proto, že těch kvalitních kousků je na trhu podstatně méně než nekvalitních. Dokážu si nekoupit svetr, byť se mi líbí sebevíc a je ve slevě, protože jeho složení není nic než syntetika a země výroby Bangladéš nebo Čína stejně tak neznačí nic dobrého.

Na mysl mi občas přišla otázka, jestli značkové věci automaticky znamenají větší kvalitu a jestli člověk neplatí spíše jen za  tu danou značku. Sbíráním zkušeností jsem došla k závěru, že značkové věci kvalitnější bývají, ovšem i zde platí staré známé a pravdivé, že žádné pravidlo by nebylo pravidlem, kdyby nemělo svou výjimku. Do kvality se nepochybně vyplatí investovat, není ale řečeno, že cena kvalitních věcí nemůže být nadsazená, dost nadsazená. Proto je důležité používat selský rozum. Kvalitní kousky můžete najít i v běžných řetězcích, a dokonce i ve výprodejích. Skvělým místem, kam vyrazit na lov kvality jsou second handy. Tam se dají nalézt vyloženě poklady. Když jsem nakousla značky, nemůžu nezmínit také outlety. Tam se naskýtá možnost pořídit si značkové věci za výrazně nižší ceny. Mimochodem fotky k tomuto článku vznikly v nádherných prostorách Premium Outlet Prague Airport, který se zcela oprávněně prezentuje jako nejkrásnější nákupní centrum v Česku. Najdete tam 70 obchodů s 200 značkami, celoroční slevy 30-70 % a jako bonus výhled na přistávající letadla, což určitě oceníte, pokud vás létání fascinuje minimálně jako mě.

Tento outfit je dokonalou ukázkou toho, co jsem popsala výše. Kabát v barvě velbloudí srsti jsem sice pořídila v H&M, ale v jejich “Premium Quality” kolekci, takže byl vyroben v Itálii a jeho složení je 60 % vlna a 40 % bavlna. A je to znát. V nepřeberném množství obchodů můžete koupit boty v naprosto stejném stylu, který je ikonický pro tenisky Converse, jen bez loga značky. Moje zkušenost ale mluví jasně a říká, že pokud si koupíte originál, cenově se vám to z hlediska kvality a výdrže vyplatí více. Na zimě mám ráda jen málo věcí, ale jednou z nich je možnost vrstvení. Kombinace košilí a svetrů je v poslední době má oblíbená. Tahle klasická bílá košile, ačkoliv pochází z konfekce, je ze 100% eko bavlny a byla vyrobena ve Španělsku. Zbytek outfitu nejsou věci, které by byly ze zvlášť kvalitních materiálů a nepředpokládám, že vydrží v dobrém stavu více než dvě sezóny. Kdybych se však rozhodla vyhodit věci, které mám déle a neodpovídají mým současným standardům, místo toho, abych je unosila, dokud to jde, a nahrazovala je postupně, celou svou filozofii ohledně oblékání bych tím rázem popřela.

Jeans – H&M | Shirt – ZARA | Sweater – Gate | Coat – H&M | Sneakers – Converse
Handbag – Reserved | Sunglasses – New Yorker | Watches – Philip Parker

Photo credits

YOU MAY ALSO LIKE

2 comments

  1. Myslím, že postupem času bychom všichni měli přejít k tomuhle způsobu nakupování. Já sama jsem viníkem toho, že jsem kupovala všechno, hlavně že to bylo ve slevě, a potom už jsem nevytáhla ani jednou z šatníku. Poslední rok se snažím trochu víc přihlížet na méně, ale kvalitních a nadčasových kousků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.