TOP 5 míst, kam v Opavě na kávu

Opava je město plné skvělých míst, kam se dá (nejen) zajít na kávu. Každé místo je přitom něčím jiné a originální. Vybrat pět úplně nejlepších byl oříšek. Chtěla jsem být objektivní a nedat jen na své subjektivní dojmy a zkušenosti, proto jsem se zeptala lidí z Opavy a okolí. A výsledek? Podívejme se dnes společně na ta nejlepší místa, kam v Opavě vyrazit za kávou…

9 životů

Trend tzv. “kočičích kaváren” se nevyhnul ani Opavě. Kavárna s názvem 9 životů, kde kromě příjemného prostředí a vždy milé a usměvavé obsluhy najdete i šest kočičích společníků, byla otevřena v roce 2015 a podle všeho za pouhé dva roky své existence získala spoustu věrných zákazníků, kteří ji hodnotí jako jedničku mezi opavskými kavárnami.

Adresa:

Růžová 14
Opava, 746 01

Kavárnu najdete v samém centru Opavy, v klidné uličce spojující Masarykovu třídu s Ostrožnou ulicí. Přestože se prostory nachází nad úrovní ulice, kavárna je přístupná všem, v budově nechybí výtah.

Otevírací doba:

Po-Pá 9:00-19:30
So 11:00-19:30
Ne 11:00-18:00
Státní svátky 9:00-18:00

Nabídka kavárny je rozsáhlá. Co se kávy týče, majitelky vsadily na italskou značku Lucaffé. Dát si můžete ristretto, espresso, cappuccino, americano, latte, vídeňskou nebo alžírskou kávu. Každá káva lze za malý příplatek připravit bez kofeinu nebo se sójovým mlékem. V nabídce jsou také sypané čaje, horká čokoláda, nejrůznější studené a také alkoholické nápoje. Na chuť si můžete dát toasty, brambůrky, arašídy, tyčinky nebo křupky, a pokud jste spíše na sladké, v denní nabídce bývají cheesecake, cupcakes, tiramisu, apple pie, raw paříž a další. Aktuální nabídka k dezertů je k vidění na baru, stejně jako sezónní nabídka. Každý den od 9 do 11 si navíc můžete vybrat ze snídaňové nabídky za zvýhodněnou cenu.

Alternativa

Pokud patříte mezi milovníky originálních neobvyklých prostorů, Alternativa pro vás bude jako stvořená. Je to navíc místo, kam se dá uchýlit, když potřebujete chvíli klidu. Prostory jsou dvoupatrové, a když sejdete po schodech dolů, objevíte dokonalou zašívárnu. Aby toho nebylo málo, opavský divadelní soubor GAFA zde občas pořádal svá scénická čtení.

Adresa:

Na Valech 5
Opava, 746 01

Kavárnu Alternativa můžete navštívit cestou z obchodního centra Breda směrem na Horní náměstí. Tak jako je taková zašívárna celé místo, je nenápadný a “schovaný” i vchod.

Otevírací doba:

Po-Čt 8:00-20:00
Pá 8:00-21:00
So-Ne 13:00-19:00

Stejně originální jako prostory je i nabídka kavárny. Dát si můžete kromě klasik jako latte, espresso, cappuccino nebo flat white také matcha latte, matchaccino nebo matcha tea. Když už jsme u čajů, ty nabízejí samozřejmě také. Objednat si je můžete přímo do hrnečku nebo do konvičky. Pokud chcete něco bez kofeinu, vybírejte mezi čokoládou, čokočili, bio kakaem a cerealccinem. Nealko studené nápoje samozřejmě nechybí, výborné jsou domácí limonády. A kdybyste dostali chuť na něco alkoholického, zkusit můžete čepované pivo Polička z vlastního minipivovaru, Cider nebo víno. K zakousnutí si vyberte z dezertů dle denní nabídky, kavárna nabízí hodně raw dortíků, případně si dejte slané brambůrky nebo tyčinky. V zimních měsících má kavárna speciální nabídku, která zahrnuje perníkové cappuccino, svařák a horký mošt.

Dolce Vita

Krásná romantická kavárna ve francouzském stylu, která mě osobně svým prostředím okouzluje pokaždé, co ji navštívím. Není divu, že si v žebříčku vybojovala bronzovou medaili. V teplých dnech můžete navíc počasí využít a posedět venku na předzahrádce.

Adresa:

Růžová 269/2
Opava, 746 01

Dolce Vita se nachází jen kousek od 9 životů, v ulici, která rovněž spojuje Masarykovu třídu s Ostrožnou ulicí. Dolce je na rohu jedné z budov a určitě ji nemáte šanci přehlédnout.

Otevírací doba:

Po-Ne 7:30-20:00

Faktem je, že ze všech opavských kaváren má právě Dolce Vita v nabídce něco pro každou denní dobu. Pokud přijdete ráno, můžete si dát něco ze snídaňového menu – dezerty z domácích surovin připravované přímo v kavárně jako cheesecake nebo panna cotta, sandwiche nebo obložené bagety. V čase oběda oceníte, že zde mají každý den jeden druh polévky a několik druhů salátů. Káva je vždy čerstvě napražená z nedaleké pražírny La Bohéma. Víno a aperitiv v nabídce nechybí.

Máma mele kafe

Pojízdná kavárna v parku má něco do sebe. Když je navíc káva výborná, můžete si dát něco sladkého k zakousnutí a obsluha je vždy milá, je to naprostá výhra. Bohužel se něco takového nedá provozovat po celý rok a za každého počasí, proto je skvělé, že i Máma mele kafe našla své stabilní prostory, kam je možné od letošního podzimu zajít, přestože jsou opravdu maličké.

Adresa:

Hrnčířská 121/3 & u Ptačího vrchu na konci Masarykovy třídy
Opava, 746 01

Opět centrum města, opět Hrnčířská ulice, jen její protější strana než ta, kde se nachází Dolce Vita. Právě tam najdete maličké prostory nově otevřené kavárny Máma mele kafe. Jejich pojízdný stánek pak najdete pod Ptačím vrchem, na konci Masarykovy třídy a určitě ji nepřehlédnete.

Otevírací doba:

Po-Pá 7:00-18:00
So-Ne zavřeno
Pojízdná kavárna za dobrého počasí (kromě zimních měsíců)

Dejte si espresso, americano, cappuccino, latte, flat white nebo filtrovanou kávu. Kávy jsou připravovány ze známých pražíren Doubleshot, La Bohéme, Coffee Proficiency, The Coffee Collective a dalších. Pokud nechcete kávu, v nabídce je také horká čokoláda a zelený, černý nebo ovocný čaj. K chuti přijdou domácí zákusky, například cookies, makový dort nebo mramorová bábovka, záleží na aktuální nabídce. Během roku se střídají různé speciální nabídky, nedávno to byly kupříkladu svatomartinské ořechové rohlíčky.

FoxCoffee

FoxCoffee ve skutečnosti není kavárna, jak se někteří mylně domnívají. Jedná se o pražírnu a prodejnu kávy s ochutnávkou, která byla otevřena teprve před pár měsíci. Co dělá toto místo absolutně skvělých je jak zařízení a útulná atmosféra, protože prostory nejsou moc velké, tak velmi příjemná obsluha, která kávě opravdu rozumí a dokáže vám poradit, pokud tápete ve výběru.

Adresa:

Pekařská 101/7
Opava, 746 01

Ani poslední kavárna není výjimkou a nevzdálíme se od centra. FoxCoffee najdete na ulici Pekařská kousek od Domu umění a Horního náměstí.

Otevírací doba:

Po-Pá 7:30-17:30
So 9:00-14:00
Ne zavřeno

To, že výběr kávy je zde snad nekonečný, snad ani nemusím zmiňovat. Kávu si můžete dát na místě nebo si ji vzít s sebou. K ní samozřejmě nesmí chybět možnost něčeho sladkého k snědku. Dezerty jsou hodně obměňovány – ze Sweet Baru z Dolního Benešova, z Ollie’s, brownies od Magic Dortis z Opavy a mini koláčky z Kamahaje. V sezónní nabídce najdete v létě rolovanou zmrzlinu a v zimě kávový punč nebo horkou hrušku. Zakoupit si zde můžete také americké, africké nebo asijské zrnkové kávy domů.

„Myslím, že v Opavě se nachází už opravdu hodně kaváren, a tak je trochu obtížnější si vybrat, kam zamířit. Podle mě je pak dobré vybrat kavárnu, která se určitým způsobem odlišuje od těch ostatních. Může se jednat například o 9 životů s kočičími společníky, ale také například o výzdobu interiéru (FoxCoffee, Ka-Varna) či nabídku dané kavárny (raw produkty prodávané v Coffeeshop Company nebo Alternativě). To už pak ale závisí na preferencích každého. Na druhou stranu pokud má člověk příjemnou společnost, tak je dobře prakticky všude.”

Máte ve vašem městě také oblíbená místa, kam chodíte na kávu? Navštívili jste někdy Opavu nebo dokonce některou z tamních kaváren?

YOU MAY ALSO LIKE

11 comments

  1. Sice nejsem z Opavy a bydlím prakticky na druhé straně České republiky, ale pokud bych tam někdy zavítala, tak se ráda stavím alespoň v jednom tomto podniku, protože dobrých kaváren není nikdy dost.
    Kočičí kavárnu jsem již jednou navštívila a bylo to moc milé. Do Máma mele kafe bych šla snad už jen díky tomu názvu – to je geniální! A interiér FoxCoffee vypadá opravdu hezky.

    1. Ano, není a nikdy nebyla dobrá. Protože chodím kolem pravidelně, dvakrát jsem tam zašel a vždy jsem dostal nepředstavitelný patok bez krémy. Vzduch byl uvnitř zatuchly a obsluha se v kávě moc nevyznala. Spíš to byly holky, které chtěly, ale nešlo to. Vůbec nechápu, proč je, tato kavárna, ve výběru. Bylo očividné, a milovníci opravdového espressa vědí přesně, kdo byl majitelem a z jakého důvodu to otevíral.
      A mimochodem, v Opavě je fakt kumšt najít kavárnu, kde dělají opravdu skvělé espresso. Především to je zde uvedený Fox Coffeé, ale tam s kávou hodně experimentují a tak ne vždy mi to vyhovuje, většinou ale jo, každopádně u nich mám možnost seznámit se s kávami z celého světa, mají tam dva mlýnk, na jednom je vždy nějaká směska a na druhém jednodruhovka. Dnes, 6/8/19, tam mají zrovna skvělou Panamu. Ale nebude tam dlouho, příští týden bude jistě něco úplně odjinud. Skvělou kávu má Mámamelekafe pod Fóglbergem, jinak je to v Opavě bída a utrpení. To byl důvod, abych si pořídil vlastní pražičku a pražím si podle vlastních preferencí.

  2. za mne Kavárna Libertas, vynikající káva a luxusní snídaně a majitelka děla svoje luxusní dorty ve stylu “číííízkejků” :) sedí se stylově ve výloze nebo u stolečků… atmosféra jedinečná na setkání, snídani, odpolední kávičku i rande….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.