5+1 zásad pro krásnou a zdravou pleť

Chcete mít krásnou a zdravou pleť? Existují zásady, díky kterým toho docílíte, nebo se k tomu minimálně hodně přiblížíte. Znáte je všechny? A hlavně – dodržujete je všechny?

Ne každému z nás bylo dáno mít krásnou a zdravou pleť bez nějaké větší snahy. Říkali jste si někdy při pohledu na někoho věty typu “Kéž bych měla takovou pleť!” nebo “Tak tenhle člověk určitě péčí o pleť nemusí trávit hodiny, aby vypadal takhle!”? A napadlo vás u toho někdy, že se možná hrozně pletete? I pokud vám nebylo naděleno z hůry, můžete dosáhnout svého cíle. Základem je dodržovat určité zásady.

Pít!

Pitní režim je základ dobrého fungování organismu celkově a má velký vliv i na vaši pleť. Pokud dostatečně nepijete, boj se špatnou pletí budete vyhrávat jen hodně těžko. Hydratace je důležitá.

Spousta lidí to, že dostatečně nepijí, přičítá nedostatku času. To je stejně nesmyslná výmluva jako například to, že nepociťují žízeň. Tělo si přirozeně na malý přísun tekutin časem zvykne, a tak se pocit žízně omezí, to ale neznamená, že se omezí i potřeba tekutin. Naučit se pravidelnému pitnému režimu není jednoduché, ale ani zas tak složité. Pořiďte si lahev, kterou budete nosit pořád s sebou, a pomocí které si snadno změříte, kolik toho za den vypijete. A pozor, kafe se do pitného režimu rozhodně nepočítá, právě naopak.

Uvádí se, že člověk by měl vypít zhruba 0,5 litrů vody na 15 kilogramů své hmotnosti při normálním režimu. Při sportu, nadměrných teplotách a podobně se potřeba tekutin logicky zvyšuje.

Nesahat!

Zkuste se zamyslet nad tím, na co všechno sáhnete během jedné jediné hodiny strávené ve městě. Klika od dveří kavárny, podání ruky s kamarádem, hromadná doprava… Na vašich rukou se neustále hromadí bakterie. Jak často si saháte, byť i automaticky téměř nevědomky, na obličej, aniž byste si předtím ruce umyli? Nemluvě o tom, kolikrát si na obličej saháte úmyslně s cílem zbavit se toho pupínku, který se vám zrovna objevil na čele. To byste mimochodem neměli dělat vůbec, ale když už, myslete na to, abyste si předtím opravdu umyli ruce.

Kosmetika!

Zajímá vás, z čeho je vyrobena kosmetika, kterou používáte, nebo je vám to jedno? Možná by vás to zajímat mělo. Ne že byste se museli učit, co přesně znamenají jednotlivé složky a jaké mají vlastnosti. Obecně stačí, když se budete co nejvíce řídit tím, že přírodní kosmetika má na pleť obvykle lepší efekt.

Dříve kolovala mezi lidmi domněnka, že používání make-upu má na vaši pleť špatný efekt. Ono na tom dříve možná něco bylo. Dnes už je ale kosmetický průmysl opravdu daleko, a pokud budete používat certifikovanou kosmetiku, ničeho takového se bát nemusíte. Naopak dnes i dekorativní kosmetika může mít i jiné žádoucí účinky, než jenom ty “zkrášlovací”.

Odličovat!

Upřímně – jak často se vám stane, že jdete spát neodlíčení? Je to jednou týdně, jednou měsíčně, jednou za půl roku, nebo nikdy? Poslední z uvedených časových údajů je úplně ideální, předposlední není žádná katastrofa, u těch dalších už je to ale horší. Každému z nás se někdy stalo, že usnul neodlíčený, a je jedno, jestli to bylo únavou po náročném dni, nebo po party, důležité je, aby to nebylo pravidlem.

Častou chybou, ke které dochází, je, že se sice pravidelně odličujete, ale ne dost poctivě. Buďto vlivem nekvalitní kosmetiky, nebo vlastní lenosti. Obojí je ale špatně a z dlouhodobého hlediska je to horší, než se jednou za čas neodlíčit vůbec, přičemž jindy se odličovat opravdu poctivě.

Po odlíčení nezapomínejte ani na pleťový krém. Spousta odličovacích přípravků má tendenci pleť vysušovat. Hydratace je důležitá, i pokud máte pleť mastnou. Pleť se může mastit na povrchu v důsledku toho, že zevnitř není dostatečně hydratovaná.

Čistit!

To, že se některý den třeba nenamaluješ, ještě neznamená, že pleť nepotřebuje vyčistit. V průběhu dne je vystavovaná množství negativních faktorů, nečistot, které se usazují, a je potřeba je zase dostat pryč.

Také ráno před líčením byste neměli na čistění pleti zapomínat, ačkoliv jste se večer pečlivě odlíčili. A rovněž byste před nanesením make-upu, stejně jako po odlíčení, neměli vynechat krém, popřípadě bázi pod make-up.

Odpočinek!

Kolik hodin v noci spíte? Chodíte spát pozdě a vstáváte brzy celí rozlámaní, nebo posloucháte své tělo a dodáváte mu tolik odpočinku, kolik potřebuje? Věřte, nebo ne, ale všechno souvisí se vším a i to, jak odpočatí jste, má vliv na celkový stav vaší pleti, nejen na kruhy pod očima. Doba spánku, jakou každý jednotlivý člověk potřebuje, je samozřejmě individuální. Průměrně se ale udává, že je to 8 hodin.

Ruku na srdce – opravdu tohle všechno dodržujete? A máte nějakou vlastní zásadu, kterou byste k těmto základním ještě přidali?

YOU MAY ALSO LIKE

4 comments

  1. Všechno se mi daří jakž takž zvládat až na jeden bod…Nesahat! to si prostě nemůžu pomoct a pořád si na obličej sahám, nebo si ho opírám do dlaní a podobně :D takže já bych nejvíc ocenila tipy, jak si přestat sahat na obličej :D

  2. Jako chlap to mám o něco snadnější, kosmetiku ve smyslu make-up, rtěnka, oční stíny atd. nepoužívám. Obličej si umyju ráno, když vstanu a večer, když jdu spát. Příjem tekutin mi problémy taky nedělá, během dne vypiju několik konvic černého nebo zeleného čaje a k tomu si pravidelně připravujeme s manželkou smootie z čerstvého ovoce. (Žijeme v Kostarice, kde všechno roste po celý rok). Spím osm hodin denně, nestresuju se a když se venku zpotím, otřu si obličej ručníkem. Řekl bych, že velkou roli hraje taky ovzduší. Tady je běžná 80% vlhkost a člověka tu tudíž netrápí suchá kůže.

  3. S pletí poměrně bojuju už delší dobu, ale myslím, že poslední dobou se to lepší. Hodně mi pomohla určitá kosmetika, ale ještě se musím zaměřit na to nesahání si na obličej. Je to proces. :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.