4+1 možností, jak vydělávat s blogem

V zahraničí to funguje už nějaký ten pátek, u nás se naplno rozmáhá až v poslední době. Řeč je o vydělávání si díky vlastnímu blogu. Možností, jak toho dosáhnout, je dost, my si dnes zmíníme ty nejčastější a také to, v čem která z nich spočívá…

Reklamní systémy

Poměrně známou metodou, jak si z blogu udělat určitý zdroj příjmu, je zaregistrovat do nějakého reklamního systému a propojit jej se svým blogem (pomocí HTML, pluginu…). Funguje to tak, že se pak na vašem blogu budou zobrazovat reklamy, a pokud na nějakou návštěvník blogu klikne, dostanete za to peníze. Částka se odvíjí od množství faktorů, většinou se pohybuje od 0,3 do 5 korun, existují ale i výjimky, kdy si za jedno kliknutí můžete přijít i na 20 korun.

U nás jsou nejznámější a nejpoužívanější dva takovéto reklamní systémy. Prvním je Sklik.cz od společnosti Seznam, kde se zaregistrujete, obdržíte kód, který vložíte na svůj blog. Máte možnost si vybrat, kam reklamy umístíte, kolik jich bude i jejich vzhled přizpůsobit vzhledu blogu. Jediné, co potřebujete, je mít živnostenský list na volnou živnost (IČ). Peníze jsou pak vypláceny měsíčně.

Druhým reklamní systémem, u nás snad úplně nejznámějším, je Adsense. Ten provozuje společnost Google a funguje v podstatě stejným způsobem. Rozdílem je to, že je efektivnější, zato ale musíte z příjmu navíc odvádět DPH, tudíž se nevyhnete buďto měsíčnímu, nebo čtvrtletnímu papírování. Vydělaná částka vám je vyplacena, když nasbíráte určité minimum.

PR články

Pokud už máte určitou návštěvnost, můžete na svém blogu publikovat PR články, za které vám firmy, pro které články publikujete, zaplatí. Takové PR články se dají rozdělit na dva druhy. Ty, které vám už firmy pošlou napsané a vy je jen zveřejníte, a ty, které pro firmu sami napíšete. V druhém případě bývá logicky částka o něco vyšší než v tom prvním. Když už jsme u částky, dalšími faktory, které hrají roli v tom, kolik dostanete zaplaceno, je vaše návštěvnost, cílová skupina čtenářů nebo například délka článku. Finanční rozmezí je tedy velké, můžete dostat 100 korun, ale i 2 tisíce. Nabídky na tuto pozici najdete kupříkladu na Profesii.

S nabídkou napsání/zveřejnění PR článku za finanční odměnu vás může firma oslovit sama. Existují i platformy, kam svůj blog můžete zaregistrovat, zvolit témata, kterým se věnujete, popřípadě minimální částku za článek, a čekat, zda vás nějaká firma osloví. Takto fungují například Placla.cz, KupObsah.cz nebo Copywriting.cz. Poptávky firem si můžete sami vyhledat na diskuzním fóru Webtrh a firmu oslovit.

Jiným případem týkajícím se PR článků, který už je sice mimo téma blogů, ale přesto bych jej ráda zmínila, je psaní článků na cizí weby. V tom případě je z vás copywriter, což může být, pokud jste dobří, i slušný přivýdělek či dokonce zaměstnání na plný úvazek.

Affiliate programy

Spousta blogerů je zapojeno do affiliate neboli partnerských programů souvisejících tématicky s jejich blogem. Celé to funguje tak, že na svém blogu čtenářům doporučíte pomocí odkazu nebo banneru nějaký produkt třetí strany. Když si jej pak čtenář zakoupí, získáte procento z prodeje. Z toho je jasné, že částka opět závisí na vaší návštěvnosti, jako tomu bylo i u předchozích dvou možností vydělávání s blogem. Zde ještě navíc hraje roli i to, jak moc vám čtenáři důvěřují.

Affiliate programy nabízí velké množství firem, nejčastěji ty, které mají své e-shopy, a prakticky neexistuje oblast, ve které by se jich alespoň pár nedalo najít. Pokud máte zájem o navázání této formy spolupráce s nějakou konkrétní, porozhlédněte se na jejich webu, je poměrně velká pravděpodobnost, že tam kolonku “affiliate” najdete. Můžete si také projít některý z online katalogů firem, například Affiliate Katalog, eSpolupráce.cz a MladýPodnikatel.cz.

Zpětné odkazy

Na stejném principu jako PR články funguje prodej zpětných odkazů. Zjednodušeně jsou to slova z vašeho blogu s hypertextovým odkazem. Když na ně čtenář klikne, dostane se na web toho, kdo vám zaplatil. Pro firmy je tato forma spolupráce výhodná z několika důvodů. To, že chtějí získat nové návštěvníky, je jasné. Dále jim to pak umožňuje dostat se na lepší místa v internetových vyhledávačích. V současné době je tato forma spolupráce už k vidění méně, avšak zatím úplně nevymizela.

Individuální spolupráce

Specifickou možností výdělku jsou individuální spolupráce, kdy firma osloví blogera nebo bloger firmu s nějakou individuální nabídkou. Aktuálně to bývá nejvíce poskytnutí produktů zdarma blogerovi, který o nich na svém blogu napíše. V případech, kdy má bloger dost slušnou návštěvnost, může dostat navíc také zaplaceno. Vzhledem k tomu, že jsou blogy čím dál více propojeny se sociálními sítěmi, především s Instagramem, spousta spoluprací je postavena na tom, že dané produkty zmíní bloger také tam nebo přidá příspěvek propagující danou firmu. Možností, jak může takováto spolupráce proběhnout, je nespočet a závisí čistě na domluvě. Spousta blogerů kývne skoro na cokoliv a přistoupí i na nesmyslné podmínky. To je chyba. Zkušenější znají svou hodnotu a jsou schopni s firmou vyjednávat. Stejně tak jako existují nezkušení blogeři, existují i nezkušené firmy, které nepřijdou s konkrétní nabídkou, ale nabídnou blogerovi, aby něco vymyslel. Zkrátka a dobře, k individuálním spolupracím by se toho dalo napsat mnoho, je to velmi široké téma.

E-shop

V poslední době se čím dál více rozmáhá, že si blogeři zakládají vlastní e-shopy. Za předpokladu, že už totiž mají nějakou svou komunitu, můžou něco prodávat a vydělávat si takto. Bývají to momentálně tolik rozšířené merche (trička, mikiny, čepice, sešit…), e-booky, knihy v tištěné podobě nebo kurzy a workshopy.

Jednou ze společností, které nabízejí vytvoření vlastního e-shopu, je Shoptet, který se prezentuje tím, že umí vydělávat peníze 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Získáte jednoduchou a přehlednou administraci, možnost upravit si vzhled e-shopu dle vlastních představ a propojit se sociálními sítěmi, podrobné statistiky, přehled o objednávkách i zákaznících, připravenost na EET či nápovědu, kdybyste si nevěděli s něčím rady. Shoptet je skvělý v tom, že si jej můžete vyzkoušet na 30 dní zdarma, a pokud máte v plánu prodávat jen pár věcí, do 10 položek a 19 modulů je zdarma natrvalo. V případě, že chcete prodávat větší množství produktů a získat více možností, nabízí ještě 4 další cenové kategorie, které si zaplatíte buďto měsíčně, ročně nebo na 2 roky a podle toho se cena ještě trochu mění. Výhod, které Shoptet nabízí, je spousta a všechny informace najdete na jejich stránkách.

Jaký máte názor na vydělávání si díky blogu, popřípadě máte svůj blog a vyděláváte si nějakou z těchto možností, nebo jinak?

YOU MAY ALSO LIKE

18 comments

 1. Tohle je krásné shrnutí. Mně připadá jako nejsamozřejmější vydělávání tím, že píšu dobrý blog a na tom zároveň nabízím nějaké své služby, které čtenáře využívají, protože si ke mně skrze blog vypěstovali důvěru. Ale to se asi nepočítá jako vydělávání blogem, když jde o ty služby:-)

 2. O většině z těch možností jsem už slyšela, měla jsem pár spoluprací a teď pronikám do světa Affiliate programů :) Vydělávání díky blogu mi přijde jako fajn přivýdělek, ale jak píše Annie, mělo by to mít nějakou rovnováhu. Lidé mají rádi především autorské blogy a když člověk navštíví stránku, kde “co článek, to reklama”, tak to odrazuje od čtení.

  LENN

  1. Já osobně jsem se v žádném affiliate programu nikdy nezapojila, nějak mě to nelákalo, nevím… :) Souhlasím s tebou, když přijdu na blog, kde vidím jen samou reklamu, ztrácím k němu důvěru a tím pádem i chuť jej číst, stejně to mám i s youtube, kde mi přijde situace ohledně přemíry reklam ještě horší, bohužel.

 3. Věděla jsem jenom o pár možnostech, takže mi tohle rozšířilo obzory :-) Já bych úplně nejradši šla v budoucnu cestou vlastních produktů, ale budování fanouškovské základny je pro mě běh na dlouhou trať, tak uvidíme, kam to dopracuju :-D

  Be Vlnách

 4. Deni,

  Článek je zajímavý, o spoustě věcech jsem vůbec nevěděla. Blogování ve světě je bráno jako práce, u nás my přijde, že by se snad za to měli blogeři stydět. Blogovat chce jenom ten, kdo chce věci zdarma, chce se doma povalovat a vystavovat se na instagramu 🤔

  Zapomíná se i na ty z nás, ano i já se mezi ně řadím, kdo chtějí dělat něco kreativního a baví je psát nebo fotit 😉

  Měj se krásně,

  Monika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.