Začni myslet na budoucnost a vyber si správnou střední školu!

Vybrat si střední školu je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v životě. Pokud jsi jako já v deváté třídě, máš nejvyšší čas. Pokud jsi ale mladší, může se ti tento článek hodit do budoucna také!

Jak začít

Úplně první krok by mělo být pořádné zamyšlení. Popřemýšlej, co tě baví, v čem jsi dobrý/á a čemu by ses chtěl/a jednou věnovat. Všechno, co tě napadne, si sepiš na papír a zkus si z toho utvořit to, co by tě bavilo studovat a vedlo by to k tvému budoucímu povolání.

Najdi si školy

Pokud nechceš jít na intr, ale každý den chodit/jezdit do školy z domova, najdi si školy ve tvém okolí, kam se každé ráno dostaneš. Školy si taky někam napiš a pořádně se podívej, co nabízejí a jaké obory tam můžeš studovat. Následně si vyškrtni ty, které neodpovídají, tzn. nenabízejí to, co chceš studovat nebo se ti nějakým způsobem nelíbí. Pokud by ti nevadilo jít na intr, hledej rovnou jakékoliv školy, kde máš možnost studovat, co chceš.

Soukromé x Státní

V dnešní době máš na výběr mezi soukromými a státními školami. Toto rozhodnutí bude hodně záležet také na tvých rodičích, na soukromých školách se totiž platí školné. Pokud víš, že by školné nebylo problém, toto řešit nemusíš, pro hodně rodin je to ale částka, kterou si zkrátka dovolit nemůžou, a tak budeš muset volit státní školu. Určitě si ale nemysli, že soukromé školy jsou vždy lepší nebo naopak. Je to hodně individuální.

Přijímačky

Pokud ses rozhodl/a pro soukromou školu, budeš s velkou pravděpodobností dělat jen pohovor a přijímačkám se vyhneš. Pokud se ale chytáš na státní školu, budeš si většinou muset projít přijímačkami, které se dělají většinou z češtiny a matematiky. Určitě není na škodu, když se na přijímačky začneš připravovat co nejdřív a začneš chodit do přípravky z češtiny nebo matematiky. Různé přípravné kurzy nabízí i střední školy.

Přihlášky

Letos si budeš mít možnost podat dvě přihlášky, a tak si zvol dvě školy. Pokud tě vezmou, můžeš jásat, pokud ne, nic si z toho nedělej. Budeš mít možnost se odvolat a nakonec tě stejně musí někam vzít.

Typy středních škol

Gymnázia – školy zaměřené na všeobecné vzdělání, počítá se s tím, že studenti budou pokračovat na vysoké škole

Konzervatoře – školy, kde se dělají talentové zkoušky a žáci pak studují obory jako je zpěv, herectví, hra na nějaký hudební nástroj apod.

Lycea – lyceum je třída, která se otvírá na některých odborných středních školách, výuka je rozšířena o více teorie pro pozdější studium na vysoké škole

Střední odborné školy – školy se čtyřletým studiem, zaměřeným na nějaký obor, které je ukončeno maturitní zkouškou, například hotelová škola, obchodní akademie apod.

Střední odborná učiliště – čtyřleté, tříleté nebo dvouleté učební obory zakončené výučním listem

YOU MAY ALSO LIKE

17 comments

 1. Já jsem chtěla jít na gympl protože jsem nevěděla kam jinam. Dělala jsem přijímačky na gympl a na hotelovku na cestovní ruch. Na hotelovku jsem se dostala v prvním kole a na gympl bych se dostala v druhém, ale nezkoušela jsem to. Do druhého škola jsem šla na soukromou podnikatelku, kde teď taky jsem. Ale mezi školama jsem se rozhodovala až, když jsem měla pčihlášky doma. A jsem vpodstatě spokojená. Rozhodně lepší než kdybych šla na gymnázium :))

 2. Gymply jsou podlé mého zbytečný. Akorát tě tam zamoří učivem, že nevíš, co dělat dřív… pak někteří na to nemají, tak přechází na “lehčí” obory a nebo se člověk rozhodne, že na výšku jít nechce. To už je pak pozdě, protože jenom s gymplem nikoho nikam nepřijmou do práce.
  Já jsem na lyceu, a jsem spokojená. Můžu jít na jakoukoliv vysokou, ale ani na tu výšku jít nemusím, když nebudu chtít. Jinak k těm typům školám bych doplnila, že lyceum je nižší forma gymplu:)

  1. Podle mě by na gymnázia měli jít ti, co jsou rozhodnutí, že půjdou na vysokou, protože pak je to pro ně nejlepší volbou. Gymnázium je příprava na vysokou, nic jiného. Pokud ale člověk už ví, v jakém oboru by chtěl později pracovat a nemá v úmyslu se na vysokou hlásit, měl by jít na střední, která je na to zaměřená.

 3. Lyceum mi přijde fajn. Sama jsem už pět let na gymplu a někdy si říkám, že to vážně byla blbost, ale zbytečná gymnázia rozhodně nejsou. Myslím, že pokud to zrovna není ve vašem osobním zájmu, tak nikdy nebudete mít tak všeobecný rozhled jako lidi, co vylezli z gymplu, protože tam se snaží to všechno propojit a udělat z vás opravdu všeobecně vzdělané, abyste pak mohli sáhnout po jákékoliv vysoké. Na druhou stranu, pokud se rozhodnete po gymnáziu jít na nějaký umělecký obor (jako já), rozhodně to budete mít těžší, než absolventi konzervy. Ale všechno jde, když se chce, takže pokud si vážně nejste jistí kam a nevíte, v jakém předmětu jste nejlepší, je gymnázium ta správná volba :)

 4. Čím dlhšie sledujem tvoj blog, tým viac si uvedomujem, že nie si jedna z tých blogeriek, ktoré “chovajú” blog len preto, aby sa nenudili a zabili voľný čas. Skutočne každý z tvojich príspevkov má niečo do seba, má pointu, hlavu i pätu. Ja osobne síce už som v prvom ročníku bilinguálneho gymnázia v Bratislave, ale verím, že dosť ľudí tvoj článok minimálne podnietil k tomu, aby sa aspoň zamysleli nad tým, kam sa ich život bude uberať v budúcnosti. Ja si myslím, že bilinguálne gymnázium je dobrá vec pre človeka, ktorý v 14 rokoch nemá poňatia o tom, čo by asi tak chcel robiť o dvadsať rokov. Naučím sa skvelo jazyky, čo sa určite v budúcnosti zíde a naučia ma makať.
  PS: Taktiež mám blog, a hoci nie som ešte nejako extrémne vypísaná, aj vo svojom veku sa snažím trošku prispieť do spisovateľského repertoára štrnásťročných dievčat, ktorý je v tomto období si myslím dosť chabý, a potešil by ma názor. Ak by si mala záujem, budem len rada, ak sa mrkneš:) http://feel-as-i-feel.blogspot.sk/

 5. Jsem v druháku na gymplu a musím říct, že na ten jsem šla jen proto, že jsem nevěděla (ale stále úplně přesně nevím), co bych chtěla dělat :/ No, dělala jsem scio přijímačky a musím říct, že mi pomohlo, že jsem si doma nad knížkama Testy k přijímačkám něco vyzkoušela, ale matika se moc nedala..

 6. Dovolím si oponovat těm, kdo tvrdí, že na gymplu se musíte pořád drtit… studuji hodně dobré gymnázium a já ho dávám úplně bez problémů, skoro se neučím, ačkoliv dvě třetiny spolužáků se učit vážně musí, aby to dali a hodně. Takže je to o lidech… ale je nesprávné říct, že gympl je jen k tomu aby se člověk pořád učil. :)
  Původně jsem chtěla jít na lyceum, ale neudělala jsem přijímačky, na gympl jsem je dělat nemusela. :)

 7. Ja jsem v prvaku na Obchodce:) Nevim, kde skoncim a poprave ani nevim, co chci v budoucnu delat, ale podle me je hlavni maturita. S ni se dostanes “kamkoliv” a je jedno, jaka je:) A prijimacek bych se vubec nebala:) Preji hodne stesti!

 8. Já osobně jsem na střední umělecké škole. Před tím jsem byla na gymplu (přecházela jsem z páté třídy). Já šla raději už z gymplu, protože poté jsem měla jistotu, že když se nedostanu, tak v něm můžu pokračovat. Byl to takový záložní plán. :) Přeji hodně štěstí.

 9. ,, Pokud tě vezmou, můžeš jásat, pokud ne, nic si z toho nedělej. Budeš mít možnost se odvolat a nakonec tě stejně musí někam vzít.” Tohle je přesně ta věc, která možná některé lidi ujišťuje v tom, že je všechno v cajku, že se přece nikomu nestane, aby neměl střední. Omyl. Střední je dobrovolná. A hodně lidí střední nemá. Ano, většinou lidi někam vezmou, ale ani odvolání nemusí vždy dopadnout dobře a člověka pak čeká druhé kolo. Tam teprve většinou vezmou každého, protože kritéria se snižují. Druhá kola vyhlašují školy, co nenaplnili počet studentů. To mělo být možná zmíněno :-)

 10. Před stejným rozhodnutím jsem stála minulý rok. Myslím, že jsem si zvolila dobře- zdrávka je pro mě ideální. Uvažovala jsem ještě nad jurnalistikou ale to by pro mě znamenalo jít na intr…
  Každopádně moc hezky sepsaný článek, myslím že se hodí každému, který se rozhoduje a neví ještě kam jít…
  Nevím jestli jsem to jen nepostřehla, ale pro co si se rozhodla ty? :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.