#TerapieSdílením

Vztahy. Vděčné a nekonečné téma, ať už v jakékoliv podobě. Pojďme si dnes povědět něco o nich, o víně a taky o knížce Terapie sdílením o jejím čtení, které proběhlo minulý čtvrtek v pražském Karlíně…

Celými jmény Ester Geislerová, herečka, a Josefina Bakošová, návrhářka. Pokud vám tato dvě jména nic neříkají, právě teď zbystřete. Dohromady si říkají Ester&Josefina a na svědomí mají projekt, který za pár měsíců jeho trvání sledují desítky tisíc lidí. Proč? Protože jde o originální nápad a téma, které je blízké snad každému – tedy vztahy. Na svých sociálních sítích, původně jen Instagramu, teď už i Facebooku, sdílí pravidelně s hashtagem #terapiesdilenim úryvky z konverzací zaslaných kýmkoliv, které mají za cíl pobavit a ukázat, že problémy ohledně vztahů se týkají nás všech.

Celý nápad ve mně vzbuzuje nutkání zamyslet se nad tím, jak obrovský vliv má na vztahy dnešní doba, tedy doba sociálních sítí. Všechno má své pro i proti, tedy i tohle. Lidé spolu mohou být neustále v kontaktu, ať jsou od sebe jakkoliv daleko. Na druhou stranu si v mnohých případech raději píší, než aby se sešli, i když mají tu možnost. Vytrácí se schopnost komunikovat “face to face” a vznikají zbytečná nedorozumění a konflikty zapříčiněné jen tím, že si nějakou zprávu někdo špatně vyloží, protože psaný text a mluvené slovo doplněné o výraz v obličeji budou vždy dvě věci od sebe hodně vzdálené. Nemluvě o tom, jaké iluze o dokonalosti vztahů druhých lidí vznikají tím, jak jsou vztahy prezentovány na sociálních sítích.

A proč že je tento článek i o víně? Zkrátka proto, že mi to víno k těm vztahům tak nějak patří. Respektive víno s kamarádkou při probírání toho, co se zase stalo a o jakou krizi zase jde. Protože, jak se říká, ve víně je pravda. Jenže ono se taky říká, že pravda bolí a na to pozor.

Knížku “Terapie sdílením” jsem si kupovala před necelým měsícem a vážně mě baví. Není to knížka jako taková, ale výběr z textů, které se objevují na Instagramu a Facebooku Ester&Josefiny doplněný o to, jak vlastně celý nápad vznikl nebo úryvky ze starých zpráv samotné Ester.

Setkala jsem se se spoustou názorů, že je naprosto zbytečné vydávat něco takového knižně, že knížka nemá žádnou hodnotu nebo že se prodává jen díky tomu, jak známé jsou její autorky a je zbytečně předražená. Já samotná se k tomu stavím tak, že mě celý koncept neuvěřitelně baví a mít v ruce knížku v papírové podobě pro mě vždycky bylo a je víc, než mít něco jen v elektronické podobě. Protože ač jsem dospívala v době sociálních sítí a i kvůli tomu, co dělám, sociální sítě hrají v mém životě velkou roli, beru je jako něco nestálého, co tady jeden den je a druhý den být nemusí, na rozdíl od knížek. Proto mi obecně není líto dávat za knížky peníze, navíc když tak podpořím jejich autory.

Na to, že se bude konat čtení knížky jsem narazila úplnou náhodou díky události na Facebooku. Autorky si pozvaly herce Ondřeje Cihláře a Petru Nesvačilovou, kteří přečetli vybrané texty z knížky. Poté přišel čas na povídání, rozebírání čeho jiného než vztahů, podepisování knížek , prodávání triček Manifesto, což je kolekce Ester&Josefiny, nebo představení úplně nové kolekce triček a tašek Manifesto/Emet. O to lepší akce byla, že obě dámy byly neskutečně milé a příjemné a zvolily skvělé komorní prostředí.

Akce se konala v prostorách kavárny “Divoké matky”, ke které bych vám na závěr taky ráda něco napsala, protože si myslím, že toto místo stojí za zmínku. Jde o moc příjemný podnik, který se nachází v klidné části Karlína. Za pěkného počasí tu můžete posedět venku, vnitřní prostory pak mají dvě části – jednu ideální pro maminky nebo rodiny s dětmi, protože se zde nachází i dětská herna, druhou je pak klasická kavárna. Posedět a poklábosit tu můžete u dobrého vína, kávy nebo smoothička. Pokud dostanete hlad nebo chuť na něco dobrého, v nabídce mají mimo jiné toasty, polévku, různé zákusky a sušenky nebo zmrzlinu. Výhodou tohoto podniku a této lokality je také to, že hned přes cestu se nachází dětské hřiště a obsluha byla navíc moc milá a ochotná, což je základ každého dobrého podniku.

Jaký je váš pohled na dnešní vztahy? Znáte Ester&Josefinu?

YOU MAY ALSO LIKE

1 comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.