How I keep myself MOTIVATED

Motivace. Z psychologického hlediska určitý faktor nebo soubor faktorů, které vedou k energetizaci organismu a usměrňují naše chování, abychom dosáhli určitého cíle. V praxi jí někdy máme dostatek nebo i tolik, že bychom ji mohli rozdávat. To když se nám daří a sklízíme úspěchy. Někdy jí ale máme naopak málo nebo máme pocit, že jsme ji ztratili úplně. V takových případech je nutné ji znovu najít. A jak sama sebe motivuji já?..

Before I die

Před pár lety jsem brouzdala po Tumblru a narazila na obrázky s označením “before i die”, tedy “dříve než zemřu”. Když se nad tím zamyslím, pokud nevíte, o co jde, může vám to teď znít dost podivně až morbidně, ale tak to není. Po internetu těchto obrázků kolují tisíce. Jedná se o různé takto označené fotky, na kterých je vždy napsán ještě nějaký text. Daná fotka i text symbolizují to, co byste si v životě chtěli splnit. Kupříkladu existuje fotka psa, na které je označení “before i die” a text “have a dog”.

Od té doby, co jsem tyto obrázky viděla poprvé, mám v počítači složku pojmenovanou právě “before i die”. Ukládám si tam všechny ty obrázky, které se mi líbí a sedí ke mně. Jednou za nějakou dobu, když mám čas, hledám na internetu další. A když mám pak chuť nebo mi chybí motivace, procházím tuto složku. Jako motivace u mě skutečně funguje už jen to těmi obrázky listovat, ale ještě víc, když můžu nějaký smazat. Pokaždé, když si totiž nějaký splním, mažu jej.

Sport

Když mám špatnou náladu, jsem bez chuti i motivace cokoliv dělat a mám jen trochu tu možnost, volím sport. Respektive tedy pokud možno běh, ale v případě například špatného počasí si vystačím i se cvičením podle mých oblíbených videí na Youtube. Pohyb, jak je známo, způsobuje uvolňování endorfinů – hormonů štěstí. Díky tomu budete mít po každém workoutu dobrý pocit a radost z toho, že jste pro sebe něco udělali a už jen to pro vás bude určitou motivací. Když navíc zařadíte sport do svého denního programu pravidelně, uvidíte na sobě časem logicky výsledky. A čím více pozitivních výsledků, tím větší motivace pro vás.

Instagram

V poslední době se čím dál více řeší, jak negativní vliv má na nás to, co vidíme na sociálních sítích. To je samozřejmě pravda, pokud si člověk neuvědomuje, že naprostá většina lidí sdílí jen to pozitivní a reálný život se od života na sociálních sítích zkrátka liší. Nikdo se neprobouzí naprosto dokonalý, nesnídá každé ráno perfektní fotogenickou snídani, nemá vztah bez jediné chybičky a jednoduše nikdo nemá zcela dokonalý život.

Sociální sítě a především Instagram jsem se naučila využívat jako zdroj inspirace. Sleduji takové lidi, jejichž příspěvky mě dokáží nakopnout a nějakým způsobem motivovat. Ano, mezi mnou sledovanými se najdou i tací, kteří jsou zářným příkladem té vyumělkované iluze dokonalého života, ale vzhledem k tomu, že se nenechám takovými profily negativně ovlivňovat, i z nich si dokážu udělat určitou motivaci.

Pokud jsou pro vás ale sociální sítě spíše demotivující a stejně vám kvůli nim přijde, že váš život je nudný a celkově stojí za nic, není nic jednoduššího, než u profilů, které ve vás tyto pocity vyvolávají, kliknout na tlačítko “unfollow” a ponechat nebo najít jen ty s opačným efektem. Nebo pokud vás sociální sítě ubíjí opravdu hodně, dopřejte si na nějakou dobu úplný detox. Vypněte wifi nebo data, dělejte to, co vás baví, a uvidíte, jak dobře se pak budete cítit.

To do list

Když vím, že musím v určité době udělat víc věcí, do kterých se mi nechce a potřebuji se k jejich splnění namotivovat, volím “to do list”. Do poznámek v telefonu nebo na kus papíru si v bodech napíšu všechny úkoly. Už jen to je pro mě určitou motivací, protože mám pak určité nutkání úkoly plnit, abych si je postupně mohla všechny odškrtnout. S každým dalším odškrtnutím splněného se navíc moje motivace zvyšuje.

Pozor ale na to, abyste si vytvořili “to do list”, který lze reálně splnit. Pokud učiníte opačně, bude to pro vás naopak demotivující. Místo dobrého pocitu ze splněného se dostaví pocity zklamání nebo nedostatečnosti, proto se držte toho, že méně je někdy více.

Cíle a plánování

Poslední bod tohoto článku částečně souvisí s tím prvním, jen není závislý na tom, co už vytvořil někdo jiný, i předposledním, jen se vztahuje k větším věcem a delšímu časovému období. Ideálním nástrojem k tomuto je pro mě vlastnit motivační diář, kde jsou speciální kolonky jako “měsíční cíle”, “shrnutí měsíce”, “roční cíle” apod. Mít nějaký cíl v životě, ať už malý, nebo větší, je pro mě naprostým základem veškeré mé motivace. Kdybych jen tak bloumala životem, aniž bych věděla, co chci nebo kam směřuji, těžko bych nacházela chuť nebo energii k tomu, abych cokoliv dělala.

A co vy? Jak to máte s motivací?

YOU MAY ALSO LIKE

5 comments

  1. Tie obrázky sa mi veľmi páčia, kedysi som si ich tiež ukladala, robila si zoznamy, teraz si skôr robím menšie zoznamy a plány, ale občas si pozriem aj svoj BID zoznam a odškretnem si niečo, čo tam mám :D
    THE NOELA

  2. Motivácia je podľa mňa ako vlak … ťažko zastaviť rozbehnutého človeka a ťažko aj rozbehnúť stagnujúceho. Hlavná je podľa mňa konzistentnosť a vytrvalosť, potom sa už človek aj cez malé zlyhania nejako pretlačí. S behom inak úplne súhlasím :)

  3. O těch obrázcích jsem zatím asi ani neslyšela, ale je to vlastně takový ten To do list před větších či menších snů, jak to vypadá. Já motivaci hledám různě, záleží na období a mém rozpoložení. Někdy potřebuju číst nějaký článek na tohle téma/knížku, jindy mi stačí rozhovor s někým úspěšným, představování si mých cílů nebo ohlédnutí za tím, co už jsem třeba zvládla. Nejhorší ze všeho je asi porovnání se a následná závist, že ten nebo onen je už v mých letech úplně jinde, má lepší práci, víc peněz, vztah atd. Pak je nutný si připomínat, že každý má jinou výchozí pozici a hlavně když se daří v jednom, je to zas trochu horší v něčem druhém. Sama na téma motivace občas píšu články na svůj blog.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.