Q&A | Nejčastější otázky ohledně blogování

Byť je blogování aktuálně považováno za činnost, která je spíše na ústupu vlivem popularity sociálních sítí, je to stále činnost, která je opředena spoustou otázek. Jak je ale známo, na každou otázku existuje odpověď, a na ty nejčastější obzvlášť. Které to jsou a jak tyto odpovědi znějí?

Kde a jak si založit blog?

Nad tím, kde a jak si vlastně založit blog nejčastěji tápou úplní začátečníci. Někdy si ale neví rady ani ti, kteří už s blogováním nějaké zkušenosti mají a chtějí svůj blog někam posunout. Jestliže patříte do první skupiny, položte si otázku, zda chcete blogovat jen tak pro radost, nebo máte za cíl dostat se až na profesionální úroveň. Při hledání odpovědi buďte opatrní, mohlo by se vám totiž stát, že se po čase ocitnete ve druhé skupině. Druhou skupinu lidí totiž tvoří ti, kteří si tuto otázku buďto vůbec nepoložili, anebo ano, ale zvolili první možnost, kterou po nějaké době přehodnotili.

Pokračujte tím, že si zjistíte, co znamenají slova doména a hosting. S pomocí internetu byste to alespoň v základu měli zvládnout během pár minut.

Známým poskytovatelem možnosti založení vlastního blogu a jedním z prvních u nás je Blog.cz. Jeho výhodou je například komunita blogerů, jejíž součástí se vytvořením blogu tam stanete. Nevýhodou vedle nemožnosti vlastní domény především nezvládnutí jít s dobou, časté technické problémy různého rázu a postupné úplné vymizení uživatelské podpory. Již před lety se začal rozmáhat dodnes velice oblíbený Blogger z dílny společnosti Google. V základu je zdarma, v případě zájmu si můžete dokoupit například vlastní doménu. Za aktuálně nejprofesionálnější možnost je považován WordPress s vlastní doménou a hostingem. Jako další poskytovatele lze uvést například Wix nebo Webnode. Pro více informací vám můžu vřele doporučit článek o tom, kde psát blog, na webu BloggersRE.

No a pokud tápete, tak googlete, googlete a zase googlete. Nejen o tom, kde, ale i jak přesně, krok za krokem, toho bylo napsáno mnoho. A nejen napsáno, ale i natočeno a nahráno na YouTube. Důležité je ujasnit si výše zmíněné základní věci, abyste věděli, co přesně hledáte. Žádný učený z nebe nespadl a v podstatě každý zkušený bloger vám řekne, že začínal právě googlením, popřípadě se na konkrétní otázky, na které nenalezl odpověď, doptal povolané osoby nebo si za vytvoření blogu přesně podle svých představ zaplatil odborníkovi.

Jak a podle čeho zvolit téma svého blogu?

Můžete psát o cestování, můžete psát o kosmetice, můžete psát o módě anebo můžete klidně psát o autech či zahradničení… Stejně tak jako existuje nespočet zájmů a koníčků, existuje i nekonečná paleta zaměření, jaká svému blogu můžete dát. Základní rada, kterou vám v tomto ohledu dá snad úplně každý bloger, je, abyste si vybrali takové zaměření, které s vámi bude rezonovat. Zkrátka abyste blogovali o tom, co vás samotné zajímá a čemu se věnujete.

Tím tato problematika ovšem nekončí. Pokud vaším cílem není zaujmout co nejširší publikum a chcete blogovat jednoduše jen tak pro radost, pro sebe, zůstaňte směle u základní rady a dále nic neřešte. Jestliže však získat nějaké čtenáře chcete, přemýšlejte dále. Chcete-li blogovat například o módě, musíte brát v potaz, že módních blogů existuje nespočet a nějaký další se mezi nimi snadno ztratí. Musíte něčím vybočovat z řady, být originální a třeba své téma “móda” nějak blíže specifikovat. V případě, že si vyberete téma, kterému se moc blogů nevěnuje, mohlo by se zdát, že máte vyhráno. Zdání ale někdy klame a vy si dejte pozor na to, proč se tomuto tématu moc blogů nevěnuje. Objevili jste “díru na trhu”, které využijete, nebo jste si jen vybrali téma, které moc lidí nezajímá?

Svůj blog nemusíte zaměřit jen na jednu oblast, lze být všestrannější a témat pojmout více. Myslete přitom však na staré známé pravidlo, že méně je více. Když už kombinujete více témat, neměla by být od sebe příliš vzdálená, jinak budete sami proti sobě, a hlavně proti čtenářům.

Proč vést vlastní blog?

Když někdo neví, proč něco dělá, pravděpodobně je něco špatně a takováto činnost dlouho nevydrží, ať už jde o cokoliv. Tvorba vlastního blogu není žádnou výjimkou. Důvod, proč to děláte, znát musíte tak nějak přirozeně, musíte jej cítit. Pro někoho to může být, že ho to jednoduše baví a naplňuje, pro jiného, že chce něco předávat lidem, a pro dalšího, že chce vydělat. Ano, čtete správně. Ač se často uvádí, že založit si blog jen za účelem zisku je špatně a takovéto blogování dlouho nevydrží, nemusí tomu tak být vždy. Každý člověk je vnitřně nastaven jinak a má jiná měřítka pro to, co je špatně a co ne. Žijeme v době, kdy se z blogování může stát plnohodnotné zaměstnání. A kolik znáte lidí, kteří do svého zaměstnání chodí jen za účelem zisku? Já myslím, že mnoho, ačkoliv je samozřejmě vždy lepší, když vás daná činnost i baví a vy tak spojujete příjemné s užitečným.

Jak blog dostat k lidem, respektive jak na blog přivést čtenáře?

Velice častým problémem, který blogeři řeší, je, že sice disponují nějakým obsahem, ale nedokáží jej dostat k lidem a získat čtenáře. Ruku na srdce, v některých případech to může být proto, že tento obsah není dostatečně kvalitní nebo zajímavý. V takových případech pak člověk může dělat v podstatě cokoliv, ale bezúspěšně. Ve spoustě případů tomu tak ale není. Slovní spojení “dělat cokoliv” v tomto případě skrývá mnohé. Některé možnosti jsou známé, jiné už méně. Já jsem své tipy, jak propagovat svůj blog, už sepsala.

Dá se s blogem vydělávat, a pokud ano, tak jak?

Jak už bylo zmíněno výše, blogováním se v dnešní době jistojistě vydělávat dá. Pokud blogu budete věnovat svůj čas, hodně času, a také finance, protože bez nějakých investic se na profesionální úroveň nedostanete, po určité době začnete sklízet ovoce, blogování se pro vás stane pěkným přivýdělkem a jednou třeba i zaměstnáním na plný úvazek. O výběr možností, jak s blogem vydělávat, jsem se podělila již před časem.

S jakými otázkami ohledně blogování se nejvíce setkáváte vy?

YOU MAY ALSO LIKE

5 comments

  1. Dovolil bych si doplnit jeden detail. Pokud chceme WordPress s vlastním hostingem, stáhneme si script z WordPress.org. Ten uploadujeme na vlastní server a nainstalujeme.

    WordPress.com nenabízí možnost si WordPress stáhnout, pouze provozuje takový specifický hosting (například v tom, že máme k dispozici jen určité pluginy).

  2. Blog jsem psala už před lety a začínala na bloggeru. Pak kvůli státnicím a práci jsem nenašla čas a blog ukončila. Po dvou letech jsem znovu začala psát, ale toho času není tolik, kolik bych chtěla, nicméně pokračuji opět přes blogger, ale postupně jsem zjistila, že mi vůbec nevyhovuje.

    Velké odhodlání mě stálo to, že mi facebook dvakrát zablokoval moji stránku a musela jsem vždy začít od začátku a vše tvořit znovu a znovu. Ted jsem si zakoupila svoji doménu a postupně se přesunu na WORDPRESS a jsem moc zvědavá :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.