Na skok ve Varech | KVIFF 2019

Je starým známým faktem, že ty nejlepší zážitky vznikají naprosto spontánně. A víte, kdy vznikají ty úplně nejlepší? U vína. A přesně takhle vznikl náš výlet do Karlových Varů, o kterém to dnes celé bude. Jednoho květnového večera jsem u lahve bílého pronesla, že jsem se vždycky chtěla podívat na Karlovarský filmový festival, moje nejlepší kamarádka mi na to nadšeně řekla, že ona taky, a bylo vymalováno. Tedy, skoro…

Víno má jednu (no, možná víc, ale tentokrát mělo vážně jenom jednu) nevýhodu. Když už ho v sobě máte dost, dokážete sice vést hluboké filozofické úvahy o smyslu života, na nějaké racionální plánování to ale moc není. A tak jsme sice zvládly otevřít oficiální web KVIFF, přečíst si základní info a zhruba se podívat, kdy bychom tak asi mohly jet. Dohromady jsme ale nedaly celkem nic a výsledkem celého zbytku večera bylo pořád jenom to, že zkrátka chceme jet do Varů.

Uběhl měsíc, do zahájení 54. ročníku KVIFF zbývalo jen pár dnů a o tom, že doopravdy pojedeme od té doby nepadlo ani slovo, i když někde v hlavě jsem to měla pořád. Zničehonic mi přišla zpráva, která končila takhle: “… jo a s těmi Vary počítám!”. A bylo vymalováno. A tak jsme se sešly, daly hlavy (čti diáře) dohromady, zarezervovaly vlak do Prahy a Flixbus do Varů (doporučujeme!) a byly ready vyrazit. Těšily jsme se na naprosto skvělý pátek v Karlových Varech, kde jsme ani jedna nikdy předtím nebyla, doplněný o program KVIFF (nebo případně naopak).

Než vám vylíčím všechny naše zážitky, asi bude dobré napsat nějaké základní informace. Koneckonců myslím, že se tady najde dost lidí, kteří vůbec netuší, jak to na KVIFF chodí, stejně tak, jako jsme to netušily my. Pokud nejste novinář s akreditací nebo vás někdo nepozve, vaše možnost, jak se dostat na nějaký film, se jmenuje “festival pass”. Ten jde koupit na den, 3 dny, 5 dnů nebo na celý festival. S ním pak můžete získat vstupenky na filmy. Ty jdou koupit jen přímo na některé z pokladen ve Varech na daný den nebo den následující. Ze zkušenosti ale nutno říct, že zájem je takový, že už během dopoledne jsou vyprodány všechny vstupenky na den dopředu. Jako držitel “festival passu” máte taky možnost čekat ve frontě přímo před místem projekce a doufat, že se vám podaří dostat na jedno z na poslední chvíli uvolněných míst. No, o nějaký ten adrenalin není na tomhle festivalu nouze.

Doporučuju vám stáhnutí oficiální aplikace festivalu v App Store nebo na Google Play. Je od Vodafonu a najdete v ní jak kompletní rozpis všech projekcí, tak veškerý doprovodný program, všechno včetně přesných časů a míst. A taky praktickou mapku. A pokud vlastníte “festival pass”, můžete si s ním aplikaci propojit a předem rezervovat vstupenky, které si potom vyzvednete na pokladně. To jde i přes smsku, ale tohle je za mě rozhodně jednodušší možnost. My jsme appku využily a ocenily dost. “Festival pass” jsme ale neměly. Pojaly jsme to jako takové “KVIFF nanečisto”, zkrátka jako poznávání města, užívání si jídla, pití a atmosféry, zjišťování, jak to celé vlastně probíhá, a když se poštěstí, tak případně i zhlédnutí nějakého doprovodného programu.

Vyjížděly jsme v 7 ráno z Florence a v tom, kam rozhodně musíme zamířit okamžitě po příjezdu do Varů, jsme měly jasno – na kafe. Ani jedna z náš totiž není zrovna nějaké ranní ptáče. A tak naše úplně první kroky vedly do Nespresso Café, které je shodou okolností (nebo naprosto cíleně?) jedním z prvních míst, na která během procházky podél řeky narazíte. Nachází se hned vedle centra festivalu – hotelu Thermal, a ano, je to to místo, kde se v horní části pro pozvané během KVIFF vyfotily snad všechny známé blogerky. Poklidné posezení v příjemném prostředí v 9 ráno u dobrého kafe bylo rozhodně ideálním zahájením dne.

Právě doba mezi 9 a 10 hodinou byla ta, kdy bylo k dispozici ještě dost lístků na další den a městem neproudily davy lidí. Pak už začalo lístků rapidně ubývat a lidí naopak rapidně přibývat. My jsme na dopoledne neměly žádný konkrétní plán, proto jsme jej strávily prozkoumáváním města a toho, co nabízí festival. A obojím jsme byly okouzlené.

Že dlouhé vysedávání s jídlem nebo pitím byl (nejen) ve Varech náš oblíbený způsob trávení času, vám jistě po přečtení toho, že po procházce následovalo zase právě to, bude jasné. Našly jsme si skvělé místo v Becher Zone, která se nacházela na přesně opačné straně hotelu Thermal než Nespresso Café, a daly si ještě lepší burgery. Tam jsme si taky už poněkolikáté otevřely festivalovou appku a poprvé přesně naplánovaly program na zbytek dne.

A pak přišel pro mě největší zážitek celého dne. Ačkoliv nerada vybírám jen jeden, protože velký zážitek byl celý den ve Varech jako takový. Podařilo se nám (jen tak tak) dostat do Vodafone Lounge v hotelu Thermal na KVIFF TALK s Patriciou Clarkson, kterou naprosto miluju díky její roli ve filmu Friends with Benefits (Kamarád taky rád), kde podle mě naprosto geniálně ztvárnila postavu mámy hlavní hrdinky Jamie (Mila Kunis). Patricia byla neuvěřitelně milá a bezprostřední. No zkrátka zážitek, líp to vyjádřit neumím.

Naše další kroky vedly do Smetanových sadů, kde se nacházel MALL PARK. Od 15:30 tam totiž probíhala Talkshow Forbes – Zákulisí KVIFF, což nás dost zajímalo. A nezklamalo. Navíc jsme měly super místa v hledišti, které tam z MALL měli postavené. Obecně byl MALL PARK super místem.

No a super míst bylo na KVIFF samozřejmě nepočitatelně. Z těch, která jsme navštívily, a nadchly nás nemůžu nezmínit Vodafone pláž v Dvořákových sadech – relax zóna s lehátky, jídlo, alko i nealko pití, Angelato, dostatek stínu, pískoviště pro děti, dokonce možnost dobít si telefon… Před vydáním se na poslední akci, kterou jsme si v programu vybraly, jsme ještě stihly naše posezení v Kingswood zóně.

Na závěr jsme se vydaly na besedu s tvůrci a hlavními představiteli filmu Poslední aristokratka do Domu České televize. Dovnitř jsme se sice nedostaly, ale nijak zvlášť nám to nevadilo, protože jsme to celé mohly sledovat na obrazovce venku. Na tuhle komedii se na podzim rozhodně vydám do kina.

No a pak už jsme se jen prošly městem a naše “KVIFF nanečisto” bylo jako mávnutím proutku u konce. Trochu nás mrzelo, že jsme si musely nechat ujít večerní koncert Lenny a Chinaski, ale náš autobus do Prahy se neptal a naše únava koneckonců taky ne. Jedno je jisté – příští rok si KVIFF ujít nenecháme. Tentokrát naostro a minimálně na 3 dny. A taky je jisté, že úplně všechny zážitky a naprostou většinu toho, co Vary v období festivalu nabízí, v jednom jediném článku nelze obsáhnout. To se musí zažít. Ať žijou spontánní akce. A taky víno, ať žije víno.

Byli jste letos nebo někdy v minulých letech na KVIFF? A pokud ano, co bylo největším zážitkem pro vás?

YOU MAY ALSO LIKE

6 comments

  1. Nikdy jsem ve Varech nebyla, ale jednou bych se tam ráda podívala klidně i bez festivalu :) ale vypadalo to na parádně užity den. Takové spontánní akce jsou vždy nejlepší :)

  2. Ve Varech jsem byla pár let zpátky s rodinkou jen tak na výletě, ale na KVIFF se mi ještě nepodařilo se dostat. :) Tenhle rok toho byl ale plný instagram a skoro všechny známé blogy, včetně tvého, takže s přítelem přemýšlíme, že bychom tam za rok vyrazili také. A když nepojede přítel, tak tam vytáhnu nějakou kámojdu. :D
    Moc díky za ty praktické tipy třeba na dopravu a festival pass! Za rok se sem určitě vrátím a před odjezdem se tím proberu ještě jednou. <3

  3. Festivalové Vary jsem nikdy nezažila a popravdě o to asi moc nestojím, ale Vary jako takové jsem navštívila několikrát. Kolonáda je moc hezká, hodně se mi líbí i různé turistické stezky v kopcích okolo města a motýlí dům ♥ Celkově se mi ale asi víc líbí Mariánské lázně :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.