HUNGARY | Budapest (2021)

Má svoje kouzlo moct si jen tak koupit letenku nebo jízdenku a vyrazit. Bez většího plánu, spontánně si odškrtnout další položku ze svého “travel bucket listu”, nebo třeba ani to ne a vyrazit na náhodné místo. Není to samozřejmost a je to krásný. Vítejte v Budapešti! Můžu být vaším samozvaným průvodcem?

Navzdory všem odvráceným stránkám sociálních sítí existuje spousta věcí, které se jim nedají upřít – třeba to, že k vám dokáží dostat nespočet cestovatelských tipů, aniž byste vy sami museli projevit větší snahu. Jen zkuste na některé z nich nadhodit otázku, co byste měli určitě vidět v některém známém evropském městě. Nepotřebujete mít okolo sebe komunitu tisíců lidí, aby vás zaplavilo nekonečno tipů a rad. Tak jako mě. Přidejte k tomu chvíli “scrollování” mezi fotkami s označením místa, kam se chystáte, a máme vystaráno. A tak si dovolím vás nalákat nejenom na to, co jsme s mou parťačkou viděly, ale i to, co ne a co si schováváme na příště.

Které památky navštívit?

Počítám, že si můžu dovolit tvrdit, že první, co se vám vybaví, když se řekne Budapešť, je sídlo parlamentu na levém břehu Dunaje. Jak by taky ne. Országház, jak se tahle budova z roku 1885 jmenuje, je fakt něco. Jsou místa, která nikdy na fotce nebo videu nebudou tak “wow” jako ve skutečnosti – tohle je jedno z nich.

Další místo, které se vám ve spojení se slovem Budapešť vybaví, je Halászbástya neboli Rybářská bašta, nemám pravdu? Ach, ty výhledy, ty na prohlídce města prostě potkat chcete. Bašta se nachází na pravém břehu Dunaje, v části Budín, a dohlédnete z ní snad na celou Pešť, samozřejmě včetně už zmíněného parlamentu.

Ukončete kochání se, otočte se na druhou stranu a přímo před vámi bude Matyášův chrám – gotický kostel s barevnou střechou, která jeho monumentálnosti dodává specifické kouzlo. Jméno má tahle stavba po Matyáši Korvínovi, kterého můžete znát i z českých dějin, a právě tohle místo bylo dějištěm posledních dvou korunovací uherských králů.

Na pravém břehu řeky najdete ještě jednu významnou památku, někdejší sídlo uherských panovníků, a to Budínský hrad. Původní hrad byl na tomto místě postaven mezi lety 1247 a 1265, stavba prošla v průběhu staletí mnoha úpravami, po 2. světové válce bohužel i dost nevhodnými, což je znát. I tak je ale významnou dominantou města. Návštěvníků sem ročně zavítá opravdu hodně – k cestě je možné využít park nebo lanovku, a i odsud je pěkný výhled na město.

Před odjezdem mi bylo řečeno, že při procházce Budapeští všechny “hlavní” památky nacházející se v centru města prostě tak nějak potkáte, což je pravda. Nejlepší je zkrátka vyrazit do ulic, kochat se a nasávat atmosféru. Zvládnout se to klidně za den. A když jsme u toho kochání se – v centru Budapešti najdete velké vyhlídkové kolo.

A jen o kousek dál nemůžete minout Baziliku svatého Štěpána. Jméno Štěpán, maďarsky István, si dobře zapamatujte – rozhodně na něj nenarazíte jen jednou, protože šlo o prvního uherského krále a světce. V celém Maďarsku najdete jenom dvě vyšší svatby než je tahle.

Kromě bazilik a kostelů v Budapešti nechybí ani řada synagog. Tou nejznámější a největší je Velká synagoga v ulici Dohány. A když říkám největší, myslím to doslova – větší nenajdete v celé Evropě, a i v měřítku celého světa si tato svatba z 19. století vede hodně dobře. Ulice, na které se synagoga nachází, bývala kdysi hranicí budapešťského ghetta.

Ani vzdálením se od centra to v Budapešti nekončí. Na konci dlouhé frekventované ulice Andrássy se nachází Náměstí Hrdinů zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Hlavní dominantou náměstí je Památník Tisíciletí se sochou archanděla Gabriela a kolonádou se 14 sochami významných osobností uherských dějin. Náměstí odděluje vnitřní město od městských sadů, které se nachází hned za ním.

Kam na nákupy?

Jeden z tipů, kterých se mi dostalo před odjezdem, zněl: “Budapešť je ráj second handů”. To je asi pravda. Asi říkám proto, že jsme se jim nerozhodly věnovat moc času, což sekáče prostě chtějí, má-li jejich návštěva být úspěšná.

Trochu na dýl jsme se zastavily v Great Market Hall, což je novogotická hala, kde najdete stánky s masem, ovocem, zeleninou, kořením (třeba pro Maďarsko typickou mletou paprikou), hotovým jídlem (typická jídla nechybí – mimochodem máte svůj oblíbený recept na maďarský guláš?)… nebo i suvenýry.

Kam za jídlem a pitím?

První místo, kam jsme se zamířily najíst, vlastně úplně náhodně, bylo Best Bagel přímo u už zmíněné Baziliky svatého Štěpána. Okolí neskutečné, jídlo i pití moc dobré a ceny s ohledem na lokalitu? Budapešť vás s tím, jak levná je, potěší všeobecně.

Smutným faktem ale je, že nejedné restauraci v Budapešti se stal osudným koronavirus, a obzvlášť na některých ulicí to bylo dost znát. Smutný pohled. Vypozorovaly jsme ale, že ty nejznámější snad přežily.

Probírat se, a hlavně navštěvovat všechny podniky, na které jsme měly zálusk, by zabralo týdny. Jednou se sbalím, zakotvím v Budapešti třeba na měsíc a celý ten měsíc strávím vysedáváním po všech možných i nemožných kavárnách a bistrech s počítačem nebo knížkou, přísahám. “Homeoffice” mých snů.

Chtěly jsme do Blue Bird Cafe, bohužel ale měli zavřeno z důvodu nemoci. Vyhlášený Cirkusz měl plno a k lidem čekajícím na ulici, až s uvolní nějaké místo, se nám přidávat nechtělo. Nakonec klapl 9BAR a my se zamilovaly – úplně do všeho tam.

Maďarsko je země langošů, a rozhodně ne té “klasiky” česnek-kečup-sýr, kterou moc dobře známe – tu někde sice dělají, ale vlastně jenom pro turisty. Ve zmíněných městských sadech najdete, mimo mnoho jiného, Ligeti Langos s neskutečným výběrem. Mňam.

Kde to večer žije?

Street foodem, a taky drinky, vyhlášený Karaván jednoduše nejde nezmínit. Zavítat sem můžete nejen večer, ale už i odpoledne a nebudete litovat.

Už jste slyšeli pojem “ruin bars”? Jestliže chcete alespoň trochu poznat budapešťský noční život, a zároveň objevit jedno unikátní kouzlo tohohle města, zbystřete. My jsme navštívily Szimpla Kert – snad nejvyhlášenější bar v Budapešti, je jich ale mnohem víc.

Kde se ubytovat?

Ubytování vás, stejně jako všechno ostatní v Budapešti, vyjde dost levně. U nás zvítězilo Airbnb v perfektní lokalitě v centru – přímo u Velké synagogy a jen pár kroků od ulice, na které se nachází Karaván a Szimpla Kert, s boží majitelkou jako bonus. 3 noci nás vyšly zhruba na 1600 korun na osobu.

A co jsme nestihly, na to si brousíme zuby pro příště, protože Budapešť si získala právoplatné místo na našem seznamu “Kam rozhodně musíme vyrazit znova”. Tři dny tam jsou zkrátka dost, ale vlastně málo. Rozumíme si?

Už jste byli v Budapešti? O jaké tipy se za sebe můžete podělit?

YOU MAY ALSO LIKE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.