5+1 tipů na (ne)obyčejné vánoční dárky

Vánoce. Svátky stresu a nepohody, kdy se lidé nahrnou do obchoďáků a zoufale se snaží v davech těch, kteří cítí podobnou beznaděj, sehnat cokoliv, co by někomu mohli dát. Kdy se z Vánoc, svátků klidu, míru a lásky stal konstrukt materialismu? A vážně to takhle chceme? Štěstí je, že v tomto případě platí staré známe “jaký si to uděláš, takový to máš”. Někomu skutečně může udělat radost něco materiálního, když půjde o to, co si doopravdy přeje, někdo ale ocení, když se za tím materiálnem bude ukrývat něco víc, a někdo bude radostí bez sebe z něčeho, co se vůbec není hmatatelné. Hledáte inspiraci na dárky, za kterými se skrývá něco víc a zahřejí u srdce nejen obdarovaného?

Loono

Už 7. rokem existuje v Česku projekt, který se snaží vzdělávat v oblasti reprodukčního a duševního zdraví a prevence onkologických a kardiovaskulárních onemocnění. Na hashtagy jako #doledobry, #prsakoule nebo #zijessrdcem už jste někde možná narazili i vy. Podpořit tento projekt je snadné – Loono má totiž e-shop, na kterém se dají najít fakt originální trička, plátěnky, plecháčky nebo zápisníky, kterými se určitě dá trefit někomu z vašeho okolí do vkusu. Podpořit projekt pro zdraví a udělat radost stylovým dárkem. Win-win.

Amazing Places

Jak se loni a letos ukázalo, možnost cestovat není zdaleka takovou samozřejmostí, jak by se mohlo ve vyspělé části světa 21. století zdát. A právě proto možná někteří vyrazit někam ocení ještě víc než dřív. Amazing Places je projekt, který založila parta nadšenců, kteří na svých cestách objevili desítky neuvěřitelných míst po Česku, Slovensku a Rakousku. Ano, často skutečně neuvěřitelných, protože za každým z těchto míst stojí majitel, který ho buduje s láskou. Na Amazing Places můžete koupit voucher v hodnotě od 2 do 10 tisíc korun s platností na 1 rok, díky kterému si obdarovaný sám vybere, kam se vydá. Kterému vašemu blízkému darujete zážitek?

UNICEF

Máte ve svém okolí holčičku, které by udělala radost panenka? A co takhle panenka s příběhem? UNICEF, dětský fond OSN, určitě netřeba představovat, věděli jste ale, že na jejich e-shopu je možné, mimo jiné, zakoupit ručně vyrobené panenky, z nichž každá je originál a představuje skutečné dítě? Radost a dobro díky tomu můžete udělat několikanásobnou – tomu, komu věnujete panenku, člověku, který panenku vyrobil, a dítěti v rozvojové zemi, které díky vám bude naočkováno proti šesti hlavním smrtelným dětským chorobám, protože právě na to výtěžek z každé panenky jde.

Skutečný dárek

Pro někoho je největším dárkem vědomí, že pomohl. Nezisková organizace Člověk v tísni stojí za projektem, který se stal dlouhodobě nejoblíbenějším charitativním e-shopem v Česku – jmenuje se Skutečný dárek a zakoupit na něm můžete skoro 30 různých položek. Je libo dvacet kuřat, krávu, 10 tisíc litrů pitné vody, záchod nebo kozu? Ne, to není vtip. Vyberete si, co chcete koupit, a veškeré vaše investované peníze poputují na dobrou věc. Vy pak obdržíte darovací certifikát s konkrétní formou pomoci – třeba záchranou dětského života. Kterému vašemu blízkému by takový certifikát udělal větší radost než kterákoliv materiální věc na světě?

Lemniskáta

Někteří lidé bohužel nemají to štěstí vést plnohodnotný život – buď proto, že se narodili s nějakým hendikepem, nebo byla jejich životní cesta příliš klikatá. Lemniskáta je jednou z neziskových organizací, které se snaží právě těmto lidem pomáhat a vytváří pro ně prostředí, chráněnou dílnu, v rámci které se mohou realizovat a naplnit svůj život smyslem. Možná budete překvapeni, jak úžasné výrobky mohou v takové chráněné dílně vzniknout. Lemniskáta se zaměřuje na papírenství, a jestliže chcete obdarovat někoho, kdo by ocenil opravdu originální zápisník nebo diář s příběhem, tady neuděláte krok vedle. Hřát u srdce vás navíc bude moct fakt, že jste přispěli k tomu, aby tato organizace vůbec mohla existovat.

Voucher na oblíbené místo

Máme za sebou už druhý rok, kdy to snad nikdo na světě neměl jednoduché. Všichni jsme museli nedobrovolně strávit doma více času, než jsme byli zvyklí, a nejedno z našich oblíbených míst dostalo hned několik tvrdých ran. Mají vaši blízcí svou oblíbenou kavárnu, milují vychutnat si dobré jídlo nebo jsou nadšení pro chození do divadel? Co takhle nadělit jim pod stromeček dárkový poukaz právě tam, kde to mají rádi? Radost tím uděláte nejen jim, ale nepochybně i podniku, který vyberete.

Jsou pro vás Vánoce svátky materialismu? Čím letos své blízké obdarujete vy?

YOU MAY ALSO LIKE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.