9+1 využití zázraku s názvem kokosový olej

Někde se kokosový olej hojně používá už roky, u nás jej většina lidí objevila až poměrně nedávno. Jeho kouzlo spočívá ve vysokém obsahu nasyceného tuku, mastných kyselin, vitamínů a aktivních látek. Ten nejkvalitnější se získává z jader kokosových ořechů lisováním za studena. Díky všem jeho vlastnostem nabízí olej nepřeberné množství využití. Myslíte si, že už znáte všechna? Přesvědčte se o tom, že vás tento zázrak může stále pořádně překvapit!

Vlasy

Pokud chcete omezit vypadávání, lámání a třepení vlasů, potřebujete jim dodat lesk nebo se zbavit lupů, kokosový olej vám s tím hravě pomůže. Nejlépe funguje, pokud si z něj uděláte zábal před umytím. Můžete jej také pouze vetřít do pokožky hlavy nebo do konečků.

Pokožka

Díky svým výborným hydratačním a vyživujícím účinkům dokáže kokosový olej bez problémů nahradit jakékoliv tělové mléko nebo máslo. Rychle se vsakuje a také příjemně voní. Je navíc vhodný i na vyrážky nebo atopickou pokožku a při dlouhodobém používání dokáže omezit stárnutí a léčit celulitidu nebo strie. K tomu všemu příjemně voní. Nahradit jím můžete také antiperspirant. Někde je uváděno, že si z kokosového oleje můžete vyrobit i opalovací krém. Lékaři to ale není doporučováno. Dá se ovšem použít místo krému po opalování, protože pokožku zklidňuje a chrání.

Jídlo

Je prokázáno, že pokud si dáte každé ráno jednu lžičku kokosového oleje, už po pár dnech se budete celkově cítit lépe. Vaše tělo totiž bude mít dostatek vitamínů A, K, C a D, nenasycených mastných kyselin, zinku a selenu. Díky tomu, že se kokosový olej nepřepaluje, je ideální k pečení a smažení, a to nejen při přípravě sladkých, ale i slaných jídel. Na internetu najdete spoustu receptů zahrnujících kokosový olej.

Hubnutí

Nechce se vám věřit, že by olej mohl pomoct zhubnout? Je tomu opravdu tak! Tajemství spočívá v tom, že kokosový olej stimuluje metabolismus a snižuje pocit hladu. Spojte tuto informaci s tím, co jste si už přečetli výše a řekněte nadbytečným kilům sbohem.

Zuby

Rádi byste měli bělejší zuby, ale nechcete si poškodit sklovinu agresivními látkami obsaženými v různých chemických bělících přípravcích nebo i ve známém domácím receptu s citrónem a jedlou sodou? Po čištění zubů si zkuste zuby zhruba minutu třít kokosovým olejem! Olej vám zuby nejen vybělí, ale také zamezí tvorbě aftů a zklidní dásně.

Pleť

Kromě těla je možné samozřejmě olej použít i na obličej. Když nepočítáme účinky, které již byly zmíněny a zásluhou kterých může kokosový olej nahradit pleťový krém, nutno zmínit ještě další účinky. Může dokonale suplovat odličovače, protože má schopnost rozpustit i voděodolnou kosmetiku a pomáhá s léčbou akné. Jen pozor, kokosový olej má vysoký stupeň komedogenosti, což zjednodušeně znamená, že není vhodný pro mastnou pleť. Pomůže vám ale každopádně s popraskanými a vysušenými rty – v létě je ochrání před sluníčkem a v zimě před mrazem.

Zdraví

Zlepšení trávení, léčba kvasinkových infekcí, stabilizace krevního cukru, větší množství energie, zvýšení HDL cholesterolu a snížení LDL cholesterolu, zlepšení stavu lidí trpících Alzheimerevou nemocí, léčba kašle a bolesti v krku a dokonce snížení výskytu rakoviny při pravidelném užívání.

Relax

Oleje obecně jsou velmi používané při masážích a tento logicky není výjimkou. Přidat jej můžete i do koupele.

Nehty

Promazávání prstů u nohou kokosovým olejem sníží riziko vzniku plísňových infekcí. Kokosový olej vytváří na nehtech ochrannou vrstvu, usnadňuje odstranění suché kůže a zrychluje růst nehtů.

Domácnost

Nakonec vám prozradím pár triků, jak kokosový olej použít i v domácnosti. Dají se z něj vyrobit svíčky, bez problému odstraní přilepenou žvýkačku z vlasů, oblečení nebo čehokoliv jiného. V kombinaci s dalšími přísadami funguje jako prací prášek. Nanesením malé vrsty na nábytek docílíte toho, že zakryjete škrábance a drobná poškození a zmírníte usazování prachových částic. V tomto případě kokosový olej nesmývejte, naopak naneste a po zhruba dvou hodinách smyjte, pokud jej nanesete kvůli ochraně před korozí.

Používáte kokosový olej? Věděli jste o všech těchto jeho účincích?

YOU MAY ALSO LIKE

4 comments

    1. Moc děkuju, Ivčo! Taky jej používám hlavně na odličování, i když je pravda, že ne úplně vždycky, protože ještě o trochu víc upřednostňuju různé odličovací pěny a gely :)

  1. Kokosový olej má vlasy a obličej nepatří. Ucpává to póry. :( Kokosový olej používám na výrobu svíček a vosků a někdo i na vaření 🙂

  2. Tak s tou žvýkačkou je to super tip, to jsem ani nevěděla. Jinak já ho používám do pečení, pod palačinky proteinové. Pak v kosmetice, ale ty vyvoňané třeba od Saloosu. A když mi dojde olejíček na vlasy, tak dám trochu kokosáku bokem a do doby, než koupím nový, tak používám do konečků.

    http://somethingbykatep.blogspot.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.