5+1 tipů, jak propagovat svůj blog

Tvorba blogu je skvělá činnost, pokud se člověk chce nějak realizovat prostřednictvím psaní či focení, má chuť a odhodlání něco sdělit a nebojí se jít takříkajíc “s kůží na trh”. Samotnou tvorbou a následným zveřejňováním obsahu to ale, pokud nechcete tvořit jen tak sami pro sebe, nekončí. Velice důležité je také dostávat to, co jste zveřejnili, dál, respektive dostávat to k lidem. To může být častokrát docela oříšek…

Nacházíme se v době, kdy popularita blogů není už zdaleka tak velká, jako bývala před lety, a pořád klesá. Lidem jsou bližší videa na YouTube a nejrůznější sociální sítě, blogeři a blogerky se nejčastěji přesouvají na Instagram. Není ale všem dnům konec, blogy zdaleka nejsou mrtvé a oproti nestálým sociálním sítím, které může ze dne na den někdo zrušit, jsou o dost stabilnějším a jistějším místem, kam vkládat to, co ve vás je. Právě ale kvůli popularitě sociálních sítí, které jsou pohodlnější už jen v tom, že stačí kliknout na ikonku v telefonu a člověk má vše na jednom místě, je stále méně lidí, kteří by pravidelně procházeli blogy, jestli na nich náhodou nepřibylo něco nového. A proto je důležitá propagace. Možností je dost, žádnou z nich nemůžete nic zkazit a čím více z nich využijete, tím bude vaše snaha efektivnější.

Facebookové skupiny

Na Facebooku je neskutečné množství různých skupin a mnohé z nich jsou určené přímo pro blogery anebo jejich čtenáře. Jednou z nich je skupina Blogy!, kterou jsem před lety založila, má přes 4 tisíce členů a je 2. největší na naší scéně, ale skupin se stejným nebo podobným zaměřením je mnoho, mezi nimi i skupina BloggersRE – Online tvůrci a influenceři. Tyto skupiny slouží ke sdružování tvůrců, předávání rad, pokládání dotazů a úplně nejčastěji ke sdílení obsahu. To, že bych zveřejnila článek a následně jej hned nenasdílela do všech blogerských skupin naší scény, kterých jsem součástí, si už neumím představit. Věřte, že právě toto sdílení ke mně dle statistik přivádí nejvíce lidí.

Nemusíte se omezovat jen na skupiny zaměřené na blogy a blogování. Máte-li blog o cestování, najděte si skupiny cestovatelské apod. Držte se ale skupin v jazyce, ve kterém tvoříte. Jistě se shodneme na tom, že sdílet články psané v češtině v zahraničních skupinách, by nemělo žádný význam.

Vlastní sociální sítě

Vybudujte si vlastní profily na sociálních sítích, rozšiřujte svou základnu sledujících a sdílejte svůj obsah i tam. Svému blogu vytvořte například facebookovou stránku nebo využívejte Instagram, kde můžete jeden nějaký odkaz vložit do bia (třeba odkaz na blog nebo nejnovější článek na něm) a od 10 tisíc sledujících pak jakýkoliv odkaz vložit do jakéhokoliv InstaStory. Ne nadarmo jsem v úvodu článku psala o popularitě sociálních sítí, pokud tvoříte blog, je dobré je mít a budovat si na nich nějakou fanouškovskou základnu. A abych nezmínila jen ty dvě nejznámější, přidávám ještě Twitter nebo LinkedIn – i tam můžete dávat vědět o své tvorbě.

Newsletter

Chcete-li, aby novinky z vašeho blogu chodily lidem přímo do e-mailu, můžete začít rozesílat newsletter/mailing. Bude vás to stát trochu práce navíc, protože jej budete muset pravidelně vytvářet, ale nějaké výsledky to určitě mít bude. Co budete muset vyřešit, je, jak e-mailové adresy sbírat. Newsletter totiž nemůžete zasílat jen tak komukoliv, ale jen tomu, kdo se k jeho odběru přihlásí. Cest je více, jednou z nich je plugin, který si na blog přidáte a který kohokoliv, kdo na váš blog zavítá, na možnost odběru newsletteru upozorní. Další cestou je například nabízet nějakou službu či produkt právě za poskytnutí e-mailové adresy. Dejte si vždy ale pozor, abyste vše měli správně ošetřeno a neporušovali jste nějaký zákon, kupříkladu GDPR.

RSS čtečky

Duplicitní obsah, totožný obsah zveřejněný na více místech, nedělá dobrotu a škodí. Vyhněte se proto tomu, že byste své články umožňovali publikovat jiným webům, byť s vidinou získání nových čtenářů a sledujících, protože by ty weby měly vyšší návštěvnost. Výjimkou jsou RSS čtečky, díky kterým se vaše články, respektive spíše odkazy na ně, můžou objevit i jinde a přinést vám tak nové čtenáře, aniž by vám to nějak uškodilo. Na tomto principu funguje například web Blogerky.cz nebo celosvětově známá aplikace Bloglovin’.

Aktivita

Pojmem aktivita teď nemám na mysli vaši samotnou aktivitu ve zveřejňování obsahu, ačkoliv je taky dost důležitá, měla by být co nejpravidelnější a ne jen nárazová typu “po půl roce něco zveřejním a pak si dám zase rok pauzu”, tou těžko získáte pravidelné čtenáře.

To, co myslím je vaše aktivita mimo váš blog. Lajkujte a hlavně komentujte příspěvky jiných tvůrců, bez ohledu na to, jestli to bude na Instagramu, Facebooku nebo na blozích. Tam, kde to bude vhodné, neváhejte přidat odkaz na váš blog. Zapomeňte ale na komentáře typu “Ahoj, podívej se na můj blog!”, ty přinesou víc škody než užitku. Vyjadřujte se přímo k tomu, co komentujete, buďte relevantní. Narazili jste na článek o kavárnách a sami jste nějaký napsali? Okomentujte jej a zmiňte se o tom.

Heureka

Možná vás to překvapí a nejdříve budete nevěřícně kroutit hlavou, ale skutečně je to tak – i nejznámější český porovnávač cen a srovnávač produktů z e-shopů Heureka.cz může být nástrojem k propagaci vašeho blogu, tedy za určitého předpokladu. Tím předpokladem je to, že nějakou část vašeho obsahu tvoří recenze. Ty však můžou být úplně na cokoliv, co se dá na Heurece najít. Dejme tomu, že, stejně jako já, píšete recenze na kosmetické produkty. V tom případě si na Heurece vyhledáte produkt, který jste zrecenzovali, rozkliknete jej a v záložce recenze kliknete na “Přidat recenzi” a zvolíte možnost “Přidejte odkaz na recenzi”. Tím dosáhnete toho, že se vaše recenze objeví mezi ostatními u daného produktu a kdokoliv si bude o produktu chtít něco zjistit, může se snadno dostat k vám.


Dalším faktorem, který hraje roli v tom, kolik lidí na váš blog zavítá, je to, jak vysoko se bude váš obsah zobrazovat ve vyhledavačích. Tato problematika se nazývá SEO a nepochybuji, že nikomu ze zkušenějších není úplně neznámá. Doporučuji si o ní alespoň v základech něco nastudovat, pokud to s blogováním myslíte vážně. Strýček Google by vám v tom mohl pomoct.

Nezapomínejte také, že opakování je matka moudrosti a je hloupost kvalitní stále aktuální obsah nasdílet jednou a pak už nikdy. Jednou za čas proto nasdílejte nějaký starší článek do blogerských skupin (nespamujte!) a na své sociální sítě nebo jej zahrňte do svého newsletteru.

Jak svůj blog propagujete vy? Které ze zmíněných tipů sami používáte a které nikoliv? Přidali byste do seznamu něco?

YOU MAY ALSO LIKE

19 comments

    1. Ahoj Deni,
      děkuji za tipy. Máš ten článek moc hezky napsaný a je fakt, že nějaký Newsletter bych mohl zkusit. Problém jsou ty skupiny na fb. Co si budeme povídat, je to nejjednodušší, ale u mnoha lidí jsem už slyšel, že to tam můžeš sdílet kolikrát chceš, ale prostě ta reakce tam není. Je to škoda, ale třeba se to ještě zlepší :)

      Ještě jednou děkuji za tipy a zase někdy!

  1. Ahoj,
    moc pěkný článek, taky jsem začínající bloggerka a podobné rady jako je tento článek využiji. Už některé propagace využívám, ale některé určitě vyzkouším třeba ty RSS čtečky.
    Je totiž škoda psát blog, který nebude nikdo číst jen proto, že o něm neví :)

    https://abitofluck-y.blogspot.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.