4 základní pravidla pro psaní recenzí

Rozhodla jsem se sepsat pár základních pravidel, kterých by se měl každý držet při psaní recenzí. Mně a určitě i mnohým dalším se to zdá samozřejmostí, ale ono to pro spoustu lidí až takovou samozřejmostí není. Tak se na to pojďme podívat…

Hlavně pravdivě!

Úplně nejzákladnější pravidlo, a pokud tohle někdo nedodržuje, tak se na ty další pravidla může rovnou vykašlat. Pravdivost je prostě základ a bez ní to nikdy nebude plnohodnotná recenze. Hodně lidí říká, že se s nepravdivou recenzí ještě nesetkali. Je možné, že jo, ale taky třeba nemuseli poznat, že je nepravdivá. Já už jsem několik recenzí, u kterých to vyloženě bilo do očí, viděla a upřímně lituju lidi, kteří to nepoznali a recenzi věřili. Takže ještě jednou – hlavně pravdivě!

Přehledně!

Neskákej od jedné věci ke druhé. Věnuj jeden odstavec například vzhledu recenzovaného produktu, další složení, pokud se jedná třeba o kosmetiku, nebo obsahu v případě knížky. Recenze tak bude přehledná, dobře čitelná a bude se v ní snadněji hledat, pokud někoho zajímá něco konkrétního.

Fotky!

Podstatnou částí každé recenze jsou fotky. Neměly by být stažené z internetu, ale pořízené autorem recenze. Není dobré, když jsou fotky malé. Určitě by neměly být rozmazané, příliš tmavé nebo přesvícené. Fotit je nejlepší za denního světla. Není nutné mít zrcadlovku, i s obyčejným kompaktem nebo telefonem se dají pořídit fotky, které vypadají dobře.

Závěr!

Na konci každé recenze je fajn sepsat všechny pro a proti. Zkrátka udělat celkové shrnutí. Jestli je produkt bez chybičky, průměrný, nebo úplný propadák. Skvěle můžou posloužit klasické hvězdičky, procenta… jak se kdo rozhodne.

YOU MAY ALSO LIKE

5 comments

  1. Pekný článok. Musím sa priznať, že niekedy svoje vlastné recenzie považujem za málo prehľadné. Asi by som si mala vziať k srdcu radu číslo dva a dať mojim článkom viac prehľadnosti :-)

  2. Dobře napsané! Jen bych si dovolila podotknout k těm fotkám, že to už záleží na typu recenze. U recenzí kosmetiky, popřípadě i těch knih, to je určitě dobré, použít nějakou tu svojí fotku.
    Já sama však recenzuji spíš filmy a seriály, a u toho bych těžko dělala fotky sama :/ (Maximálně tak s použitím print screen při sledování, ale to by asi nevypadalo moc dobře :D)
    Jinak moc dobrý článek, se zbytkem naprosto souhlasím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.