5+1 tipů jak být produktivní, když máte home office

Home office – pro jednoho naprosto běžná a normální věc, pro druhého výjimečný stav, na který není úplně zvyklý, a pro třetího něco úplně neznámého. Do které kategorie patříte vy? Následující tipy jsou primárně určeny prvním dvěma skupinám, nicméně něco si z nich vzít a aplikovat i v jiných situacích, může v podstatě každý…

Home office je trend, který se čím dál více rozmáhá, a to ve všech možných odvětvích. Pojí se s ním spousta výhod, ale i nevýhod, se kterými je potřeba se vypořádat, pokud se chce člověk uživit. Laik, který nikdy home office nezažil, má nezřídka pocit, že jde o jakýsi krycí název pro placenou dovolenou. To je samozřejmě nesmysl. Lidé pracující z domova to mají v mnoha ohledech náročnější. V čem? Například v udržování se produktivními.

Vytvořte si rituály

Když chodíte ráno do školy nebo do práce, máte automaticky vytvořeny určité rituály, které dodržujete. Kupříkladu si hned poté, co vstanete z postele, uvaříte kávu, poté si připravíte snídani, tu sníte, vyčistíte si zuby, omyjete obličej, obléknete se, učešete, sbalíte si potřebné věci… To vše jsou činnosti, které máte zažité, dokonce obvykle ve stejném pořadí, a pomáhají vám se “nastartovat”. Vaše tělo jednoduše podvědomě ví, že takto začíná den, a musí fungovat.

Jakmile pracujete z domova, většina rituálů se vytrácí. Není nutné, abyste vstali z postele hned po probuzení a nasnídali se, nemusíte se nikam chystat… Pokud však toužíte po produktivnosti, je dobré je mít i doma. Jak už bylo řečeno, rituály jsou pro vaše tělo signálem, že je čas fungovat, proto je nepodceňujte. Schválně si vyzkoušejte, o kolik více práce uděláte v den, kdy ráno vstanete, dáte si sprchu, nasnídáte se a oblečete si něco jiného, než v čem doma chodíte běžně, oproti dnu, kdy vůbec žádný takový rituál neproběhne.

Mějte režim

S rituály se úzce pojí i režim. Jestliže máte dobrou sebedisciplínu, je pro vás nepochybně práce z domova mnohem jednodušší než pro někoho, kdo neustále bojuje s prokrastinací. Sebedisciplína se ale dá naučit, chce to jen trénink.

Začněte hned ráno, tím, že nebudete vyspávat do oběda. Byť nikam nepospícháte, nastavte si budíka a opravdu vstaňte. Rozdělte si práci na tu dopolední, pak si dejte pauzu na oběd, jako kdybyste docházeli někam do kanceláře, a odpoledne pokračujte. Přestávky k režimu patří, a ačkoliv se, obzvlášť workoholikům, mohou zdát jako ztráta času, jsou důležitou součástí toho, jak být co nejvíce produktivní. Samozřejmě pokud jim nevyhradíte více času než samotné práci.

Dodržujte plán

Plánování je důležité. Kdo se naučí dobře nakládat se svým cenným časem, má v životě velké plus. Veďte si poctivě diář a vytvářejte seznamy úkolů, které musíte splnit. Můžete to dělat tak, že si každý nedělní večer nebo pondělní ráno sednete a naplánujete nadcházející týden. Buďte přitom realističtí – nepodceňujte se, ani si naopak nedávejte přehnané cíle. Každou splněnou položku svého “to do listu” si pak odškrtněte. Dobrý pocit z hotové práce vás bude motivovat k práci další.

Tip: Pokud si budete “to do listy” vytvářet v počítači, položky nemažte, opravdu je jen odškrtávejte. Jejich smazání by snížilo efekt motivování se, protože byste neviděli “černé na bílém”, kolik jste toho zvládli.

Buďte v dobrém prostředí

To, že má na nás prostředí, ve kterém se nacházíme, vliv, je známý fakt. I pedagogové pracují s pojmem “genius loci”, který označuje prostředí, ve kterém naše mysl pracuje lépe, je kreativní. Oproti tomu se někdy ironicky uvádí takzvaný “debilus loci”.

Co z toho vyplývá? Řešte to, kde pracujete. Když budete například sedět doma v místnosti plné nepořádku, budete mít problém se soustředěním, a tím pádem to s vaší produktivitou za moc stát nebude. Je také dobré pracovat u stolu, ať už vás to sebevíc bude lákat k ležení v posteli, když už můžete pracovat z domova. Jednou za čas se také nebojte prostředí změnit, pokud máte tu možnost. Vyjděte si sednout na balkón, do zahrady nebo do blízké kavárny.

Nerozptylujte se

Předchozí bod říkal, že prostředí, ve kterém pracujete, by mělo být pěkné, a naznačoval, že by mělo být rovněž klidné. Pokuste se v maximální možné míře eliminovat všechny rušivé faktory. Jestliže vás rozptyluje, že slyšíte hudbu, vypněte ji. Naopak pokud vám hudba pomáhá, samozřejmě ji mějte puštěnou. Stejně to může fungovat se seriály nebo filmy v pozadí. Jde o zcela individuální záležitost.

Rušit vás mohou případně i ostatní členové domácnosti. Pokud to jde, snažte se jim vysvětlit, že pracujete, a poprosit je, aby vás nevyrušovali. Základem je porozumění a komunikace.

Naučte se odpočívat

Můj poslední tip se netýká toho, jak pracovat, ale toho přesně opačného. Nepodceňujte odpočinek, nikdy. V dnešní uspěchané době jej opravdu dobře ovládá málokdo, a to je potřeba změnit. Najděte si činnosti, u kterých úplně vypnete a od své práce se oprostíte – zajděte si na masáž, lekci jógy nebo si třeba zahrajte videohru. Dostatečně spěte tolik hodin, kolik si žádá vaše tělo. Spousta lidí majících home office má také problém s tím, že pracují v podstatě nonstop. Je potřeba si uvědomit, že kdybyste docházeli do kanceláře nebo kamkoliv jinam, také byste tam nebyli od rána do noci, ale jen určitý čas. Jedině pořádně odpočatí budete schopni být produktivní, a co víc, vykonávat svou práci na 100 %, i z domova.

Měli jste někdy nebo pravidelně míváte home office? Co vám pomáhá zůstat produktivní?

YOU MAY ALSO LIKE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.