Napsat úspěšný článek, a ideálně psát jenom takové, je snem snad každého, kdo se psaní nějak věnuje. Skutečně málokdo touží po tom, aby jeho práci nikdo neviděl, neocenil, zkrátka aby zůstala úplně bez povšimnutí. Zaručeně fungující rychlý a snadný univerzální recept na úspěch zatím nikdo nevymyslel. A je to dobře. Byl by někdo doopravdy úspěšný, kdyby úspěšní byli úplně všichni? Ne nadarmo se říká, že trpělivost růže přináší. K té je potřeba přidat poctivou práci, píli a určité know-how. A jaké že je to know-how v oboru psaní článků? Které kroky dodržovat na cestě k článku, který sklidí úspěch?
Téma a obsah
Jestliže vám jde jen o čísla vyjadřující kliknutí na článek, tento bod můžete směle přeskočit a přečíst si jen bod následující a úplně poslední. Autorovi, který chce napsat skutečně úspěšný článek, by ovšem mělo jít o víc, než jen o počet načtení stránky, minimálně o to, jak dlouho lidé na této stránce vydrží. Jestliže chce někdo napsat úspěšný článek, musí si v první řadě zvolit zajímavé téma. Při výběru se lze řídit tím, co shledává zajímavým on sám, nebo kupříkladu tím, o čem se právě hodně mluví. Zajímavé nesmí být jen téma jako takové, ale i jeho zpracování. Obsah článku nesmí čtenáře nudit. Vyhněte se omílání toho stejného pořád dokola – text musí mít určitý spád. Můžete přidat překvapivá fakta nebo statistiky, protože ty mají sílu zaujmout.
Titulek a perex
Všichni lidé pohybující se v médiích moc dobře ví, že článek prodává jeho titulek. Titulek, popřípadě perex, jsou důvodem, proč lidé na článek kliknou, nebo si časopis či noviny koupí, v případě tištěných médií. Důkazem toho je bulvár nechvalně známý svými lživými zavádějícími titulky, které mnohdy se samotným obsahem nemají mnoho společného, v těch horších případech dokonce nic. Podobné strategie se již nějaký čas chytají i online tvůrci jako blogeři nebo youtubeři. A proč by to dělali, kdyby to nefungovalo, že ano. Tímto vás však rozhodně nenavádím k tomu, abyste v titulcích lhali, v žádném případě. Snažte se ale titulky psát tak, aby byly relevantní k obsahu, poutavé a nalákaly potencionální čtenáře. V podstatě to stejné platí u perexu. V tom odhalte ve zkratce, o čem článek bude, a nalákejte k dalšímu čtení.
Tip č. 1: Místo „Naše dovolená v Itálii“ vyzkoušejte například „Jak jsme se ztratili po cestě do Benátek“, místo „Léto 2018“ zase „5 mých zážitků letošního léta, které by měl vyzkoušet každý!“.
Tip č. 2: Statistiky dokazují, že větší úspěch sklízí titulky obsahující čísla, a ještě větší ty, které obsahují lichá čísla. Co vám říkají titulky typu „3 důvody, proč…“ nebo „6+1 způsobů, jak…“? Mnozí si myslí, že jde jen o nějaký “trend” v psaní, ale důvod, proč se používají, je jiný.
Jazyková správnost
Pravopisné a gramatické chyby jsou zabijákem každého textu. Někteří takový text přestávají číst okamžitě, jiní se překonají, pokud jde o opravdu dobré téma. Jisté je však to, že článek, který není jazykově správný, se nikdy nemůže stát úspěšným. Anebo vlastně může – jako odstrašující příklad. A předpokládám, že se chcete prezentovat co nejlépe, ne naopak.
Tip: Pokud si nejste úplně jistí v kramflecích, pomoci vám může nějaký textový editor, který dokáže hledat chyby. Word kupříkladu vám opraví i čárky ve větách.
Členění textu
Nikoho nebaví číst jeden dlouhý nečleněný text. Člověk se v něm přirozeně začne ztrácet, čímž ho čtení přestane bavit a v drtivé většině nedojde ke konci, a ani sebelepší téma tomu nemusí vždy dokázat zabránit. Rozhodně vždy čleňte text do smysluplných odstavců, nebojte se používat různé úrovně nadpisů a podnadpisů anebo tučně zvýraznit důležitá slova či věty. Text můžete také prokládat fotkami. Ale pozor – členění textu pracuje s předpokladem, že text dodržuje typografická pravidla.
Tip č. 1: U fotek se držte pravidla, že méně je někdy více, a vždy pořádně vyhodnoťte, kolik jich je skutečně potřeba. Fotky přitom používejte buďto vlastní, nebo z fotobank. Fotky z neznámých zdrojů mohou podléhat autorským právům a vy se určitě nechcete dostat do problémů.
Tip č. 2: Až budete text zarovnávat, tak buď do bloku, nebo vlevo. Rozhodně se vyhněte zarovnání na střed nebo dokonce tomu, že byste text nezarovnali vůbec. To by pak mělo stejný efekt, jako kdybyste se na členění textu vykašlali úplně.
Otázky
Pokud zvolíte téma, které bude pro lidi zajímavé nebo dokonce nějakým způsobem kontroverzní, přirozeně budou mít nutkání se k němu vyjádřit. To ještě podpoříte tím, že budete pokládat otázky, na které budou mít lidé tendenci reagovat. Můžete tak učinit už v článku samotném, nejdůležitější je to ale na konci. Vymyslete dvě nebo tři zajímavé otázky týkající se obsahu nebo tématu a na konci je čtenářům položte. Tím článek zaprvé uzavřete a zadruhé vybídnete k reakci na něj. A článek, pod kterým se rozvine diskuze, se rozhodně dá považovat za úspěšný.
Propagace
I ten sebedokonalejší článek může nakonec skončit nedoceněný v propadlišti dějin. Faktorem, na který se nesmí během cesty k úspěšnému článku zapomínat, je propagace. Ovšemže pokud článek vyjde v populárním časopisu typu Elle nebo Reflex či na navštěvovaném webu jako je Aktuálně nebo iDNES, má napůl vyhráno. Je však třeba si uvědomit, že každý někde nějak a něčím začínal. A začínat kvalitní prací a její následnou propagací je rozhodně cesta vpřed. Naštěstí existuje spousta rad a tipů, jak propagovat svůj blog, z nichž mnohé se dají aplikovat nejen na blogy.
Jaký je váš “recept” na úspěšný článek? Dodržujete zmíněné kroky?
5 comments
Zarovnání do bloku se už nedoporučuje kvůli tomu, že mnoho lidí kouká na stránky z mobilů a blok tam pak dělá takové nesourodé různorodé mezery, které nejsou zrovna příjemné na čtení. Sama jsem nedávno všechny články z bloku rovnala vlevo 😅 a titulek je snad to nejdůležitější, protože tím musí umět autor zaujmout během setin sekund. Zajímavý článek :)
Souhlas s Verčou, určitě si pohrajte s typografií celého blogu. Doporučil bych i zvětšení písma, protože na 24 palcovém monitoru to téměř nejde číst :)
Jinak co se týče obsahu. Ano, lze souhlasit se vším, co je napsáno. V současné době se také věnuji tomu, jak psát blog – nejen ve facebookové skupině, ale i na svém blogu :) Zde třeba téma jedno z nejdůležitějších :) Jak vybrat téma :) https://webspecialista.cz/jak-si-vybrat-tema-prispevku-jak-psat-blog/
supr tipy!! :)
Sarushef blog
Zajímavý článek a v mnoha ohledech pravdivý. Na mém webu rozhodně vedou články z rubriky TOP 5, podle mého názoru právě kvůli té číslovce. Přitom si často tu pátou knihu tahám až paty, ale chci se držet v zajetých kolejích.
Jinak mě můj webový editor už zarovnání do bloku nenabízí. Prý je to kvůli optimalizaci zobrazení v telefonech, ve kterých to dělá bordel. Prošla jsem si vysokou školou, kde bylo zarovnání do bloku nutností, takže mi to zpočátku docela vadila. Ale zvykla jsem si a dnes už mi to ani nepřijde.
Úplně něco jiné je pak už samotný fakt, že by lidé měli číst článek, když mohou dostat instantní informace pod fotkou na instáči. Všimla jsem si, že hodně lidí od webů upouští, pro je to ale dost ošidné. Facebook se také před pár lety zdál nezničitelný a dnes už to není ani zdaleka takové.