Jedna ze známých metod v psychologii a také oblíbená forma výstupu v žurnalistice – rozhovor neboli interview. Stejně jako ve zmíněné psychologii, i v žurnalistice je potřeba držet se určitých postupů a zásad. Někdo si je předem nastuduje, jiný zkrátka začne a vytvoří si je postupně sám metodou pokus-omyl a další zkusí kombinaci obojího…
Příprava je základ
Jestliže chcete vytvořit opravdu kvalitní rozhovor, musíte se v první řadě zaměřit na přípravu. Dnešní “doba internetová” přináší tu výhodu, že spousta informací jde dohledat, aniž byste se museli zvednout ze židle. Doslova. Je důležité nastudovat si toho jak co nejvíce o člověku, se kterým rozhovor chcete dělat, tak o tématu, kterému se chcete v rozhovoru věnovat. Následně si udělejte poznámky a vypracujte konkrétní otázky, na které se budete ptát. Je možné, že se rozhovor v průběhu bude vyvíjet trochu jinak, než jste původně předpokládali, že se nebudete moci striktně držet připravených otázek. V takovém případě je potřeba dokázat reagovat a přizpůsobovat se situaci, a právě tehdy oceníte svou důkladnou přípravu úplně nejvíce.
Bez objektivity ani ránu
Nikdo, kdo dělá rozhovory, se s největší pravděpodobností nevyhne tomu, že by někdy dělal rozhovor s někým, koho zná, má ho nějakým způsobem rád nebo k němu chová určité sympatie. Výhoda takové situace je v tom, že o takovém člověku již možná máte nějaké znalosti, možná i více, než je běžně dohledatelné, vaše příprava tak může být jednodušší a výsledný rozhovor zajímavější. Nevýhoda naopak spočívá ve faktu, že musíte zůstat naprosto nestranní a objektivní. Ten, kdo se následně bude na rozhovor dívat nebo si jej bude číst, by rozhodně neměl mít pocit, že má u vás daný člověk plusové body. Vy byste totiž získali body minusové.
Zvídavost je důležitá
Každý, kdo dělá rozhovory, by měl být zvídavý. Měli by ho zajímat lidé a témata, o kterých rozhovory dělá, měl by sám chtít dozvídat se odpovědi na své otázky, ne získávat je jen, aby mohl něco publikovat. Jestliže budou otázky kladeny se skutečným zájmem, jaká bude odpověď, je mnohem pravděpodobnější, že bude rozhovor atraktivní i pro ty, kdo se na něj budou dívat nebo jej budou číst.
Výsledek musí dávat smysl
Tato formulka by se dala aplikovat na naprostou většinu činností, je v podstatě univerzální. V případě rozhovoru jednoznačně platí, že ačkoliv jsou otázky kladeny jednotlivě, měly by na sebe nějakým způsobem navazovat. Rozhodně není na místě skákat od jednoho tématu k jinému. Výsledek by měl být celistvý, měl by působit jako jeden kompaktní celek, byť třeba obsáhne nejedno téma a spoustu informací.
Za rozhovor se neplatí
Existují případy, kdy zpovídaní lidé dostanou za rozhovor určité finanční ohodnocení – například tehdy, když rozhovor vzniká v rámci nějaké reklamní kampaně. V rámci profesionální nezávislé žurnalistiky však platí to, že za rozhovory se neplatí. Ani zpovídanému za to, že rozhovor poskytne, ani zpovídaným za to, že je s ním rozhovor udělán. Důkazem budiž například DVTV – snad nejuznávanější zpravodajský a žurnalistický projekt u nás, který je založen právě na rozhovorech. Zásada, že za rozhovory se neplatí, je jim zcela vlastní.
Čtete rádi rozhovory? A máte zkušenosti s jejich tvorbou?
12 comments
Super článok aj tipy, ako na to! Veru, objektivita je dôležitá a taktiež precízna príprava! ❤
Blog de la Licorne * Instagram * We♥It
Děkuju! :)
Stručné, jasné a pravdivé. Rozhovory velmi ráda čtu a baví mě je dělat. O to více mě někdy naštve, když narazím na “rozhovor”, který spíš vypadá jako přepis nějakého bezduchého chatu. Řada lidí vidí žánr rozhovoru jako něco, co snadno a spatra zvládne každý.
Úplně souhlasím – já mám naopak k rozhovorům i po letech jejich tvorby přistupuju pořád s velkým respektem :)
Skvelé tipy! Ja študujem masmediálnu komunikáciu, takže niekoľko rozhovorov som už robila a máš úplnú pravdu :)
What A Fancy World
Děkuju! :)
Rozhovory jsou jednou z kategorií na mém blogu Itálie v Brně. Protagonistkami jsou ženy, které žijí s cizincem (tak jako já). Povídají o svých zážitcích, dojmech, rozdílech mezi vztahem s Čechem a cizincem, o žiotě v zahraničí apod. Do budoucna plánuji kategorii rozšířit o další typy rozhovorů. S Tvými názory rozhodně souhlasím a děkuji za užitečné tipy. :-))
To zní moc zajímavě – určitě na tvůj blog zavítám! :)
Skvele napísané a úplne súhlasím, Rozhovory mám rada, rada ich čítam a baví ma aj ich realizácia, aj keď obvykle to riešim iba nadiaľku cez internet :-)
Děkuju za pochvalu! :) Taky dělám rozhovory převážně na dálku, a ačkoliv mám v posledních měsících chuť to alespoň do nějaké míry změnit, abych se zase někam posunula, současná situace tomu bohužel vůbec nepřeje – snad za pár měsíců :)
Téma článku je rozhodně zajímavé. Poslední dobou poslouchám podcasty, takže se nad strukturou od dnešního dne mohu zamyslet… Škoda jen, že v článku chybí praktické příklady (co jsi zažila, jaké chyby jsi dělala atp.).
Skvělý článek. Já vedla rozhovor jen jednou a to ve škole ke zkoušce na kameru, ale jednalo se o sociální rozhovor, kdy jsme probíraly téma určitého problému. No tréma nebyla, ale byla jsem hrozná :D
http://somethingbykatep.blogspot.com/