PŘEČTENO | Březen plný thrillerů

Nechat se pohltit dosud dost přehlíženým žánrem a odstřihnout se tak od reality. Když se mi v lednu dostal do ruky Dárek od Sebastiana Fitzeka, netušila jsem, že v jednom z následujících měsíců nepřečtu nic od kohokoliv jiného. Je libo několik thrillerů, od kterých se nebudete moct odtrhnout?

Terapie – Sebastian Fitzek

Záhadné zmizení dvanáctileté dcery renomovaného psychiatra Viktora stojí na počátku příběhu, který se však odehrává až o čtyři roky později. Viktor se vydává do víkendového domu na malém ostrově Parkum, kde ho nečekaně vyhledá neznámá mladá žena, která již od počátku působí velmi tajemně a která chce, aby ji léčil. Viktor přes počáteční odmítání terapii zahájí a netuší, co tím odstartoval.

Prostředí osamoceného domu na ostrově, kde záhy vypukne bouře, v kombinaci se samotným dějem, místy sklouzává od thrilleru k horroru. Vzhledem k faktu, jak mistrně si autor dokáže se čtenářem hrát a stírat hranici mezi halucinacemi a realitou, se těžko věří tomu, že jde o jeho prvotinu. Konec se může jevit příliš nereálně, bezpochyby je ale překvapivý a jen málokdo dokáže předem odhalit zápletku.

Balíček – Sebastian Fitzek

Mladá psychiatrička Emma je v hotelovém pokoji znásilněna. Pachatelem je muž, kterému je přezdíváno Holič, protože svým obětem vždy oholí vlasy. Všechny své oběti ovšem poté zavraždí, Emma vyvázla, a vzhledem k psychickým následkům, které si z hrůzného zážitku odnesla, se rázem dostává do pozice těch, které dříve léčila. Bezpečně, v rámci možností, se nyní cítí jen ve svém vlastním domě. Ovšem jen do chvíle, kdy u jejích dveří zazvoní pošťák s balíčkem pro souseda, o kterém nikdy neslyšela.

Kniha byla zveřejněna přesně deset let po autorově prvotině a Fitzek je tak chytře, leč nečekaně, provázal. Empatického čtenáře se hned na počátku chopí soucit s hlavní hrdinkou, který jej až do konce nepustí, stejně jako nemožnost rozeznat, co je realita a co pouze výplod její paranoidní mysli. Teprve když dá autor čtenáři pocit, že rozpletl všechny nitky příběhu a konečně vše rozluštil, přijde s opravdovým šokujícím koncem.

Pacient – Sebastian Fitzek

Opět téma zmizení dítěte, tentokrát ovšem ne tak záhadné. Malý Max zmizel před rokem, a ačkoliv dosud nebyl nalezen, živý ani mrtvý, vše nasvědčuje tomu, kdo je jeho únoscem – muž, který je aktuálně hospitalizován na uzavřeném psychiatrickém oddělení a o Maxovi mlčí. A tak se Maxův otec rozhodne k zoufalému kroku na cestě za pravdou – nechá se na psychiatrii zavřít také.

Na počátku tohoto příběhu má čtenář až pocit, že je mu vlastně skoro vše známo, a přemýšlí, co se jen může v tolika kapitolách dít. S každou další stranou však přibývá nesrovnalostí a zrychluje se spád příběhu, který čtenáře ne a ne pustit. O co jasnější se jevil začátek, o to více šokující je konec, který je skutečně nepředvídatelným, a přitom dokonale smysluplným završením nijak nepřekombinované skládačky.

Máte rádi thrillery? A znáte knihy Sebastiana Fitzeka?

YOU MAY ALSO LIKE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.