MY HAIR CARE ROUTINE | Jak se starám o své vlasy

Moc dlouhé, moc krátké, moc vlnité, moc rovné, moc tmavé, moc světlé,.. ”#firstworldproblem” – přesně k tomuto ironickému hashtagu bych přiřadila všechny “problémy” s vlasy, které den co den řeší drtivá většina dívek a žen. Protože v porovnání s jinými, opravdu velkými problémy, jsou to vážně jenom “problémy”. Nebudeme si ale nic nalhávat, vlasy odjakživa byly a jsou pro ženy a dívky důležité, tak to zkrátka je. Minimálně já neznám žádnou, které by byly jedno, a už vůbec to nemůžu říct sama o sobě. Roky jsem tápala, hledala, zkoušela… až jsem se dostala do bodu, kdy mám pocit, že je to ono, po všech stránkách…

Tak jako je tomu například u postavy, velkou roli v tom, jaké máte, nebo nemáte vlasy, hraje genetika. Jsem ale přesvědčená, že stejně tak jako u postavy můžete dokázat pevnou vůlí, snahou a pílí až zázraky, můžete hodně ovlivnit i co se vlasů týče. Já mám to štěstí, že moje vlasy jsou od přírody pevné, husté a navíc v takovém odstínu hnědé, který se mi líbí. Nikdy jsem proto neměla potřebu je nijak barvit. Když tedy nepočítám nějaké “záchvaty” v období puberty, což nepočítám, protože tehdy naštěstí “skutek utek”. Za co genetice ale vděčná nejsem, je to, že se mi vlasy docela dost mastí.

Když už jsem zmínila svou pubertu, nemůžu nepokračovat tím, co jsem tehdy, na rozdíl od barvení, provedla. Vlasy mám vlnité. Když si je nevysuším fénem, jsou téměř kudrnaté, když si je vysuším nekvalitním fénem, dost se krepatí. Moje první velká chyba ohledně vlasů nastala, když mi bylo zhruba dvanáct. Nedokázala jsem se tehdy smířit s tím, že nemám dokonale rovné vlasy, koupě kvalitního šamponu, natož jakékoliv jiné péče nebo fénu, šla mimo mě, a tak jsem si pořídila žehličku na vlasy. Vlasy jsem začala při vysokých teplotách každý den žehlit, samozřejmě bez jakékoliv ochrany před tepelnými úpravami. Vydrželo mi to dva roky vkuse. Léčení vlasů mi pak zabralo let několik. I z toho důvodu, že jsem tuto chybu ještě dvakrát zopakovala, byť už nikdy ne na tak dlouho a produkty, které jsem používala, šly svou kvalitou postupně nahoru. Holt nedělám stejnou chybu dvakrát, ale rovnou třikrát, jen tak, pro jistotu. Nejedna kadeřnice mi potvrdila, že občasné žehlení při vhodné teplotě a použití kvalitního produktu chránícího před teplem vlasům neublíží. To, co jsem dělala já, je ale opravdu čiré zlo.

Stačilo přitom vlastně tak málo. Stačilo najít kvalitní přípravky na vlasy, díky kterým bych byla se svými vlasy spokojená a naučila se je mít ráda. Tady se dostáváme k další velké kapitole. Jestli jsem se něco v péči o vlasy opravdu naučila, tak to, že silikony jsou zlo. Jediné, čeho používáním produktů s jejich obsahem docílíte, je, že vaše vlasy obalí tak, že na pohled budou vypadat zdravě, ale zároveň tak, že dokud je z vlasů nedostanete, kvalitní produkt vám nebude mít šanci stoprocentně posloužit, protože se do vlasů nedostane. To naštěstí dokáže vyřešit kadeřnice umytím vlasů speciálním šamponem. V současné době používám na vlasy produkty Olaplex, které si nemůžu vynachválit, což koneckonců můžete vědět i z mé nedávné recenze na ně. Všemi deseti mi je schválila i kadeřnice. Když je náhodou nemám po ruce, sahám po čistě přírodních produktech.

Po umytí vlasy vždy nejdřív opatrně rozčešu Tangle Teezerem, na který nedám dopustit už několik let, a poté hned vysouším. Mokré vlasy jsou nejnáchylnější k poškození, proto je nechávám samovolně uschnout jen výjimečně, když je venku horko. Nikdy bych nešla s mokrými vlasy spát. Při výběru fénu jsem vsadila na značku Remington, konkrétně používám typ D5219 a jsem po všech stránkách spokojená. Od Remingtonu mám mimochodem i žehličku na vlasy – S8590, kterou sice už používám minimálně, ale je skvělá.

V souvislosti s tím, že jsem si vlasy zničila žehlením, jsem dlouho bojovala s jejich délkou, respektive s jejich růstem. Nasazení správné péče samozřejmě pomohlo, ale mám i několik dalších tipů, jak růstu vlasů pomoct. Tím prvním je doplněk stravy Biosil Plus, který obsahuje 60 tablet, užívá se jednou denně a v lékárně ho seženete za zhruba 60 korun. Kromě vlasů je dobrý mimo jiné také pro pokožku a nehty. Další, co můžu doporučit, je Bioaquanol U a Bioaquanol H. No a v neposlední řadě olej na vlasy od Renovality, o kterém jsem se už více rozepisovala v recenzi.

Největší boj jsem ale nesvedla s pomalým růstem vlasů, nýbrž s třepením konečků. Opět opakuji, že produkty se silikony nejsou řešením. A už vůbec nedejte na reklamy, které tvrdí, že nějaké vlasové produkty mohou úplně nahradit pravidelné zastřihávání. Jediným řešením je kvalitní péče a pravidelné zastřihávání konečků od dobré kadeřnice. K jaké chodím kadeřnici, jsem popravdě nikdy tolik neřešila, protože od ní chci vždy právě jen to zastřihávání, kdybych si vlasy například barvila, řešila bych to asi o dost více. Stačí mi, že jsem s výsledkem vždycky spokojená. Občas ale zajdu do the ~ academy, a to v rámci některého z jejich školení.

Sečteno a podtrženo to byla dlouhá cesta, která ale snad dospěla k úspěšnému cíli. Ačkoliv na své vlasy budu nepochybně ještě mnohokrát nadávat, obzvlášť pokud mě zase někdy napadne ostříhat si ofinu, která mi po dvou týdnech začne lézt na nervy a další rok mi bude dorůstat, jak to mám jednou za přibližně pět let ve zvyku. Věřím ale, že co se týče péče o vlasy, jsem už poučená.

Jak důležité jsou pro vás vaše vlasy a péče o ně? Co považujete za největší chybu a jaké přípravky aktuálně používáte?

YOU MAY ALSO LIKE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.