GERMANY | Dresden (2017)

Protože léto je nejlepší čas pro většinu cest a výletů, začala jsem už koncem června plánovat, že navštívím Drážďany. Nápad vyrazit zrovna tam jsem vlastně dostala už loni, ale neuskutečnila jsem jej, až do minulého týdne. Pojďte se tedy teď se mnou podívat do Drážďan – saského města plného architektonických skvostů…

Samozřejmě jsem do Drážďan nechtěla vyrazit jen kvůli památkám, ale také kvůli nákupům. Zároveň jsem nechtěla jet jen tak na vlastní pěst – bez průvodce. Hledala jsem proto na internetu něco, co by spojovalo obojí. Nejprve mě napadl Slevomat. Zájezdy do Drážďan, které vyhovovaly mým požadavkům, tam najdete, za dobré ceny. Nakonec jsem ale našla něco, co mi celkově vyhovovalo víc – Primarklovers.cz. Pak už jen zbývalo najít parťáka, který pojede se mnou. A protože moje máma je poslední roky také jako moje nejlepší kamarádka a chtěla jsem jí delší dobu někam vytáhnout a udělat jí radost, volba byla jasná.

Tato cestovka se specializuje jen na Drážďany. Vše o nich najdete přehledně na jejich stránkách. Pokud se s nimi rozhodnete jet, záleží jen na vás, jestli chcete vystoupit z autobusu na začátku nákupní zóny a celý den jen nakupovat, nebo jet až do historického centra a před nákupy absolvovat zhruba hodinu a půl dlouhou prohlídku s průvodcem, která je v ceně zájezdu. Tuto možnost jsme zvolily i my. Vezmeme to ale pěkně popořadě. O půl osmé ráno jsme vyjížděli autobusem od pražského hlavního nádraží.

Po jedné zastávce v Ústí nad Labem a zhruba dvou hodinách cesty jsme dorazili do Drážďan. Vystoupili jsme na Theater Platz a naše prohlídka mohla začít. Na tomto náměstí se nachází Semperova opera. Ta byla v minulosti dvakrát zničena, poprvé požárem v roce 1869 a podruhé během bombardování v roce 1945, stejně jako spousta dalších budov v Drážďanech, všechny jsou dnes ale opraveny, k nerozeznání od původního vzhledu. Na druhé straně náměstí stojí Katedrála Nejsvětější Trojice – Hofkirche, která je největší chrámovou stavbou v Sasku. O kousek dál je pak k vidění Italská vesnice, což je, překvapivě vzhledem k názvu, restaurace. Svůj název dostala díky italským dělníkům, kteří zde v minulosti pracovali.

Poslední stranu náměstí zabírá Zwinger – komplex barokních budov se zahradou, který měl být původně nádvořím velkolepého zámku, ten ale nebyl nikdy postaven. Zwinger je spolu s Frauenkirche, ke které se dostaneme, pravděpodobně nejznámější drážďanskou památkou. A musím říct, že opravdu překrásnou památkou.

Prostory Zwingeru dnes slouží jako galerie umění, podle některých německý Louvre. Nejznámější tamější obraz je Raffaelova Sixtinská madona.

Známá je také zvonkohra složená ze čtyřiceti zvonků z míšeňského porcelánu, umístěna zde byla v roce 1936. Tu jsme během naší prohlídky měli možnost slyšet.

Zwinger jsme opustili bránou, která vede na Sophienstraße. Tam jsme se na chvíli zastavili a poslechli si další část výkladu od průvodce. Výhled jsme při tom měli na zámek Taschenberg, kde je dnes hotel Kempinski a Rezidenční zámek, který jsme krátce viděli i zevnitř. Je to budova, která zvenčí sice vypadá jako původní, ale uvnitř je po rozsáhlé rekonstrukci moderní a slouží jako muzeum a galerie.

Ze zámku na Schloßstraße a odtud směrem k řece na Schloßplatz. Tam je možné vidět Katedrálu Nejsvětější Trojice z druhé strany a také budovu soudu.

Pokračovali jsme na Brühlsche Terrasse a odtud po chvíli odbočili doprava do uličky Münzgasse, tou jsme se dostali až ke slavné Frauenkirche.

Frauenkirche je budovou, která již zmíněné bombardování přečkala, ale později se přeci jen zřítila, kompletně. Byla však také opravena, její rekonstrukce byla dokončena poměrně nedávno – v roce 2005. Nová budova vypadá do posledního detailu stejně jako ta původní. Celkově je úžasné, jak dokonale byly Drážďany obnoveny. Vyvolává to ve mně myšlenku, jaká je obrovská škoda, o kolik budov jsme přišli za války nebo i po válce u nás v Česku, protože kvůli minulému režimu nebyly opraveny nebo znovu postaveny.

Kousek od Frauenkirche je ještě například muzeum. Na tom místě naše prohlídka s průvodcem končila. Většina z nás se tedy vydala na Prager Straße, která je plná obchodů.

Výlet do Drážďan byl jednoduše skvělý. Díky průvodci, který byl moc milý, jsme se dozvěděli spoustu informací a zajímavostí. O půl šesté jsme od drážďanského nádraží vyjížděli zpátky do Prahy. Určitě vám můžu doporučit cestovku Primarklovers! A o tom, co jsme si z Drážďan odvezly, zase příště…

YOU MAY ALSO LIKE

5 comments

  1. No já mega čumím! :O Kdysi dávno jsem četla tvůj charmed-all blog a najednou vidím vlastní webovky a to je úplně jinej level! A i to psaní, no prostě pecka! Mám z tebe fakt radost. Článek super, těším se na další. :-)

  2. Krásné fotky! :) v Drážďanech jsem byla v prosinci, s přítelem jsme si udělali prohlídku a pak šli do Primarku. Zvlášt v zimě byla atmosféra města a trhů skutečně nádherná. Jen na ty průvodce moc nejsem, většinou mě ten výklad dvakrát nebaví, ale záleží jak kde.

  3. Krásné! :) Taky se chystám do Drážďan, ale až v prosinci. Nákupy mě opravdu nezajímají, pokud teda nepočítám vánoční trhy. Chci spíš obdivovat město. :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.