5+1 důležitých tipů, jak bojovat s ekzémem

Seděla jsem v kavárně a koukala se z okna na toho dne dost zamračenou Prahu. Že venku prší mi nevadilo, byla jsem ráda, že po půl roce karantény můžu sedět mezi lidma. Ztracená v proudu myšlenek jsem si mimoděk sáhla na pravou ruku, ucítila malé suché místo, a tím se vrátila do reality. Z malého suchého místa a něčeho, nad čím jsem nejdřív mávla rukou, se v průběhu týdnů a měsíců stávalo větší, pak se začaly objevovat i další taková místa jinde. Byly čím dál sušší, červenaly, svědily, začínaly bolet. Diagnóza? Ekzém. Důvod? Neznámý. Léčba? Kdo ví…

Hledejte příčinu

Byť se některé fyzické projevy našeho těla mohou zdát úplně nahodilé a bezdůvodné, obvykle takové nejsou. Jen máloco, možná dokonce vůbec nic, se děje bez příčiny. Někdy je možné ji najít snadno, někdy je to běh na opravdu dlouhou trať a v některých případech se její odhalení podařit nemusí. Důležité ale je za ní jít, věřit a nevzdávat se, protože léčit jen příznaky a nejít po tom, co je způsobuje, zkrátka nikdy nebude efektivní – v horším případě se jich zbavit nepodaří, v tom lepším ano, ale jen na určitou dobu.

Tím, kdo musí po příčině pátrat nejaktivněji, jste vy sami. Poslouchejte sami sebe, své tělo, pozorujte. Spouštěče ekzému mohou být různé – často jimi bývají alergie či intolerance, například na potraviny, anebo silná psychická zátěž a stres, u některých žen hormonální změny.

Vyhledejte odborníka

Možnost využít moderní, ale i alternativní medicínu neexistovala vždycky a dodnes neexistuje všude – i to je důvodem ji vnímat jako výsadu, kterou je vhodné využít. Kvalitní odborná péče může poskytnou nový pohled na věc, cenné rady, zkušenosti, a především vyšetření, nástroje a produkty jinak nedostupné.

Najděte tu správnou kosmetiku

Kolik kosmetických produktů zahrnuje vaše rutina v péči o pleť, a vlastně pokožku celého těla? Líčíte se? Jakými produkty se staráte o své vlasy?

Každý kosmetický produkt, který používáte, může hrát roli. Obvykle platí, že čím méně přírodních složek a čím více parfemace, tím větší riziko negativní reakce vaší pokožky. U lidí s ekzémem někdy stačí třeba “jen” vyměnit sprchový gel za podobný a do rána může být jejich kůže v úplně jiném stavu. Buďte důslední a opatrní při výběru i používání.

Tip: Mojí naprostou stálicí se stala značka CeraVe, kterou mi doporučila i moje dermatoložka a o které jsem přesvědčená, že významně pomáhá udržovat můj ekzém pod kontrolou.

Dejte pozor na to, co přichází do kontaktu s vaší kůží

Někdy si ani neuvědomujeme, co všechno přichází do kontaktu s naší kůží a že to nejsou jen kosmetické produkty. Volíte oblečení nejen podle střihu či barvy, ale i podle materiálu, ze kterého je vyrobené? Je vaším kritériem pro výběr ložního prádla jen to, aby vypadalo dobře v ložnici a pohodlně se v něm leželo, nebo i něco víc? Jak vybíráte prací prášek či aviváž?

Některý z materiálů, se kterými přicházíte do kontaktu, pro vás nemusí být vhodný, obzvlášť pokud je syntetický, a ne přírodní. To stejné platí u složení pracích prostředků, protože ani ty se vaší kůži nevyhnou, byť nepřímo. Je proto dobré se na tuto variantu zaměřit, zkoušet, bedlivě pozorovat reakce své kůže a najít to, čemu je případně potřeba se vyvarovat.

Nezapomínejte, že “sharing is caring”

Někdy není větší úlevy než otevřít se a “dostat ven” všechno, co nás vnitřně tíží. Ekzém není jen onemocnění kůže, je to něco, co nás může velmi trápit i psychicky. Najít svou “vrbu” může být vysvobozením.

Ať už to bude kamarádka, maminka, sourozenec či jakákoliv jiná blízká osoba, které důvěřujete. Pokud cítíte potřebu svěřit se někomu, kdo vás pochopí díky stejné nebo podobné zkušenosti, a ve svém okolí nikoho takového nemáte, pomoct mohou i sociální sítě. Slyšeli jste například o komunitě A(top) život nebo projektu Tělo s příběhem?

Pochopte, že všechno souvisí se vším

Naše tělo nejsou oddělené a nezávisle na sobě fungující části. Naše tělo je celek, neuvěřitelně fungující stroj, uvnitř kterého je všechno propojeno a jedno nemůže fungovat bez druhého. Jeden orgán ovlivňuje jiný, psychika je úzce svázána s fyzickou stránkou. Mějte to na paměti, ať už budete řešit ekzém, nebo cokoliv jiného.

Měla jsem štěstí a podařilo se mi to zastavit. Kombinací všeho zmíněného a možná taky shodou šťastných okolností. Jedno malé suché místo mám ale dodnes. Nesvědí, nebolí, není vidět. Je ale cítit a pokaždé, když se ho dotknu, připomene mi, že ekzém je součást mě a vždycky bude. A možná nejdůležitější tip? Ve skutečnosti nebojovat. Za svoji zkušenost jsem ráda. Jakou motivaci najít sami sebe a žít v tom, co vám a vašemu tělu vyhovuje, máte vy?

YOU MAY ALSO LIKE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.