Vše, co chceš vědět o blogerských spolupracích

Dnešní článek jsem se rozhodla věnovat tématu, které je, podle mě, dost rozebírané a stále aktuální. Jsou to blogerské spolupráce. Budu se snažit do tohoto článku zařadit úplně všechno, co se tohoto tématu týká…

  • Mé první zkušenosti

Když jsem blog před skoro dvěma lety začínala vést jako dívčí blog, vůbec jsem netušila, že něco jako spolupráce existuje. Časem jsem objevovala svět beauty blogů a zjistila, že ostatní známější blogerky pořádají giveaways s produkty, které jim někdo poskytl, píšou recenze na produkty, které dostaly zdarma… Koho by to nezaujalo. Než přišla moje první spolupráce, nějakou dobu to ale trvalo. Chápala jsem, že něco takového nejde hned, a tak jem se snažila na blogu co nejvíc pracovat a zlepšovat se. Úplně první spolupráce tedy přišla tuším na podzim 2013. První krok jsem udělala já a nemyslím si, že by to bylo něco špatného. Myslím, že kdyby jim můj blog nepřišel vhodný pro spolupráci, odmítli by mě. Tak to tedy začalo. Já jsem pak ještě někoho kontaktovala, po nějaké době začaly různé firmy a eshopy kontaktovat i mě.

  • Co musíš pro spolupráci splňovat?

– Dostatek příspěvků na blogu. Nikdo s tebou nezačně spolupracovat, pokud máš na blogu jeden nebo dva příspěvky. Musí se mít podle čeho rozhodnout.

– Návštěvnost. Pokud máš návštěvnost 5 lidí za den, nemůžeš čekat, že by s tebou chtěl někdo spolupracovat, nevyplatilo by se jim to.

– Aktivita. Jestli přidáváš jednou za dva měsíce, je pravděpodobnost spolupráce nižší.

– Kvalita. Blog by měl celkově aspoň trochu nějak vypadat. Zároveň na příspěvcích by mělo být vidět, že nejsou odfláknuté.

  • Jak to funguje?

Pokud někoho kontaktuješ, firma/eshop se podívá na tvůj blog, občas si na rozhodnutí nechá nějaký čas, nečekej, že ti odepíšou hned. Pokud někdo kontaktuje tebe, rozhodnutí je na tobě. Doporučuju nebrat všechno a spolupráci si promyslet. Neber například spolupráci, která spočívá v tom, že napíšeš článek o něčem, čemu vůbec nerozumíš. Důležité jsou podmínky spolupráce. Většinou to bývá tak, že dostaneš produkt(y), který/é máš za úkol zrecenzovat nebo na svém blogu o ně uspořádat soutěž. Určitě musíš uvést odkaz na web/facebookovou stránku firmy nebo eshopu, odkud produkt(y) máš, proto je to pro ně výhodné. Pokud se jim tvůj článek zalíbí, mohou ti nabídkout dlouhodobější spolupráci.

  • Mé spolupráce v současnosti

Seznam všech mých spoluprácí můžeš najít po rozkliknutí ikonky “Spolupráce” v záhlaví blogu. V současnosti sama nikoho ohledně spoluprací nekontaktuji. Občas někdo ohledně spolupráce kontaktuje mě, já to vždy promyslím a určitě ne všechno přijímám. Blog nemám kvůli tomu, abych dostávala produkty zdarma, ale protože mě blogování baví, a tak by to měl mít každý! Spolupráci beru jako zpestření a vyzkoušení něčeho, co bych si třeba sama nekoupila, ale snažím se to nepřehánět.

Doufám, že se mi podařilo shrnout všechno, co jsem chtěla a co by mohlo ostatní zajímat. Pokud ti v článku něco chybí nebo máš nějaké otázky, určitě se nezapomeň ozvat v komentářích!

YOU MAY ALSO LIKE

9 komentářů

  1. Někdy je až hrůza, když vidím blogerky, kterým právě jde jen o to, aby měly spolupráce, dostávaly produkty zdarma a psaly články, kde je strašně vychvalují, i když jim produkt vůbec nesedí, jen aby jim spolupráce zůstala.

    Skvělý článek! :)

  2. Skvělý článek, myslím si, že spoustě blogerek moc pomůže. Jen je podle mě smutné, že je stále spousta blogerek, které blogují (nebo spolupracují s různými firmami a podobně) právě jen kvůli produktům a věcem zadarmo…

  3. Já jsem se ještě s blogy, které jsou jenom pro produkty zdarma nesetkala. Jednou bych určitě nějakou spolupráci ráda získala, ale brala bych to jen jako takovou odměnu za blogování :)

  4. Pěkný článek, jak říkáš jsou blogerky co to dělají jen aby měly produkty zadarmo, to mě osobně se vůbec nelíbí, zakládám blog na tom, že mě to baví, né kvůli věcem zadarmo….:D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.