STUDY TIPS (Co funguje, jak se učím já…)

Dneska si dáme článek, který jsem plánovala hodně dlouho, a byl docela žádaný. Stejně už podle názvu víte, co to bude, a já nemám moc, co bych na začátek napsala. Jenom asi to, že se jedná o to, co dělám já a funguje mi to, ale někomu jinému nemusí, jsou to jenom tipy!..

Dávej pozor!

Bývá to někdy těžké, já vím. Z vlastní zkušenosti, ale říkám, že dávat pozor v hodinách a dělat si poznámky se sakra vyplatí, stejně tam musíš sedět. Dost si toho zapamatuješ už ve škole a doma si to pak jenom zopakuješ a ušetříš spoustu času.

Důležitost!

Někdy toho máš hodně a vůbec nevíš, čím začít. V takových případech si nejdřív rozmysli, co je pro tebe důležité. Z čeho si potřebuješ známku opravit? Kde máš nerozhodně? Čemu potřebuješ věnovat víc času a na co ti naopak stačí chvilka? U čeho máš nejdříve termín? To všechno si pořádně rozmysli, a potom stanov pořadí, v jakém se budeš učit.

Vypni to!

Vypni veškerou elektroniku. Mobil nebo tablet schovej do šuplíku, aby tě nic nerozptylovalo a nerušilo.

Pořádek!

No uznej, že v chaosu se učí špatně. Nejdřív si ukliď a v tomhle případě je i docela jedno, jestli všechno naházíš do skříně nebo pod postel, důležité je to nemít na očích. Ale až budeš mít trochu času, tak to zase všechno poctivě vytáhni a ukliď pořádně, domluveno?

Najdi si svůj čas!

Nemyslím čas na učení, je jasné, že jinak to nepůjde. Někomu jde ale učení lépe večer, někomu ráno nebo dopoledne. Je to hodně individuální. Já se například neumím učit večer, protože už mi to po celém dni vůbec nemyslí. Proto jdu večer radši dřív spát a ráno si přivstanu. O víkendu se mi zase učí nejlíp dopoledne nebo odpoledne dokud ještě není tma.

Barvy!

Snad každý ví, že text, který je nějak barevně podtrhaný a rozdělený, se učí mnohem lépe, než moře jedné barvy. Tvůj mozek si v něm udělá jasno a lépe ho zpracuje.

Opisuj!

Nemyslím při písemkách. I když taková menší spolupráce se spolusedící(m) občas není na škodu. Při učení si z učiva udělej buď výpisek, nebo ho prostě opiš. Soustřeď se při tom, co píšeš, a uvidíš, že si vše hned lépe zapamatuješ.

Čti nahlas!

Jenom číst někdy nestačí. V hlavě ti může běhat milion myšlenek a ty na konci stejně vůbec nebudeš vědět, o čem to sakra bylo. Čtení nahlas tě donutí se soustředit, přemýšlet a pamatovat si toho mnohem víc.

Taháčky!

Nechci nikoho navádět, aby měl při písemkách taháky. Teď myslím na různé vzorečky do matematiky, fyziky nebo chemie, ale jde to i u jiných předmětů. Vypiš si to nejdůležitější na malé papírky. Učit se budeš už jenom tím psaním, ale když si takhle uděláš shrnutí a vložíš si ho třeba do sešitu, uvidíš, že to k něčemu bude.

Pochopit!

Učení se není jenom o tom, všechno se našprtat nazpaměť, ale hlavně o tom, pochopit to. Když se budeš učit odříkávat učivo zpaměti, může se ti snadno stát, že ti nějaké slovíčko vypadne a ty už se nechytneš. Když ale budeš všemu rozumět, můžeš vše říkat/psát vlastními slovy, podle sebe a nic takového se ti nestane.

Nech se vyzkoušet!

Popros někoho z rodiny, kamarádku nebo kamaráda, aby tě z daného učiva přezkoušel. Zjistíš tak, co už umíš a co je potřeba ještě dopilovat. Zároveň ti dotyčný může pomoct se naučit něco víc tím, že tě bude doplňovat. Existuje taky spousta aplikací, kde si můžeš napsat slovíčka nebo otázky a odpovědi a zkoušet se tak.

Ne všechno najednou!

Pokud je učiva víc, zkus si ho rozdělit. Já osobně se nedokážu přinutit učit se na test třeba týden dopředu, i když by to bylo ideální. Dělám ale to, že si učivo nejdříve přečtu, pak si dám pauzu, kdy dělám něco jiného. Později si učivo opisuju nebo z něj dělám výpisek. Pak si všechno ještě jednou přečtu a jdu za mamkou, která mě vždycky vyzkouší, případně mi pomůže se naučit něco, co mi nejde. Existuje i spousta aplikací, kam si můžeš zadat slovíčka nebo otázky a odpovědi a přezkoušet se tak.

To je všechno! Vsadím se, že si za chvíli vzpomenu na něco dalšího, heh. Doufám, že jsem třeba někomu trochu pomohla. Nezapomeňte se v komentářích podělit o vaše tipy a zkušenosti! Hodně štěstí ve škole, obzvlášť teď před pololetím!

YOU MAY ALSO LIKE

13 komentářů

 1. Tyhle články jsou již ohrané. Každý má svůj individuální způsob učení. A jenom pro zajímavost, tak barvičky patří mezi jedny z nejméně efektivních způsobů učení. ;-)

  1. S tím, že jsou tyhle články ohrané naprosto souhlasím, viděla jsem jich už plno, na druhou stranu jsou ale pořád žádané, všímám si toho všude a i u svých čtenářů jsem zaznamenala žádosti o tenhle článek, proto jsem se rozhodla jej udělat :) To, že má každý svůj individuální způsob učení jsem tam zmiňovala taky, ale to neznamená, že by si v něčem z tohohle nemohl najít něco nového. A co se týče těch barev, tak je to možné, ale třeba u mě je to právě naopak. (A nikde jsem nepsala, že by to bylo bůhvíjak efektivní) :)

 2. Tvůj článek se mi líbí,hodně tipů, co jsi sem psala sama také používám.:))
  A myslím si, že možná barvičky, nepomůžu tolik, aby učení šlo člověku do hlavy lépe, ale je to mnohem přehlednější, člověk jen mrkne a hned vidí to důležité.:)))

 3. V hodně věcech se s tebou shoduji, třeba já se opravdu nedokáži učit v nepořádku nebo když mi někde poblíž hučí notebook. Akorát si většinou věci nepodtrhávám, všechno si to vždy shrnu na menší papír bez podtrhávání :)

 4. Celej prvák jsem proplula s tím, že jsem se učila akorát ve škole nebo nanejvýš ve vlaku po cestě do školy :) Předtím jsem totiž strávila 5 let (6.třída – prvák) na gymplu a když jsem přešla na zdrávku, tak to pro mě byla prostě pohoda :) No tenhle rok už přece jen dává zabrat o něco víc, takže asi budu muset začít něco dělat :D Mě dost pomáhá moje puntičkářství v tomhle, teda že odborné předměty si přepisuju ze sešitů do wordu (protože psaní zápisků rychle a hezky prostě není možný a kromě toho nesnáším svůj rukopis :D) s tím že třeba u somatologie si vyhledám na netu obrázky různých částí těla, hezky si k tomu udělám v programu popisky a pak si všechno vytisku a jednak se mi z toho lépe učí, je to hezčí a přehlednější a jednak si to tím opisováním docela zapamatuji :) No teď se ještě naučit učit chemii a fyziku protože tyhle dva předměty opravdu nesnáším (zvlášť fyziku…kterou naštěstí teda už nemáme ale ani bez jednoho tohohle předmětu se nedostanu na vejšku :D) Jinak článek jsi zpracovala moc hezky, mě barvy docela pomáhají, i když občas to při písemce dopadne tak že “tohle jsem měla úplně dole a podtržený červenou barvou ale co to sakra bylo!” :D

 5. Ty francouzštinu mám doma. =D
  Jinak tu máš dobré rady. Já hlavně potřebuji klid, psát si to a pak s někým prozkoušet. Nejraději když si to říká někdo jiný a já poslouchám a čtu si to. =) A hlavně musím mít pryč počítač, jinak je to konec. =)

 6. Díky za krásné shrnutí! ;) Osobně na školu docela kašlu, což je špatné… Každopádně když se do něčeho pustím, udělám si taháček (stejně pak nepoužiji), když si dám čas k tomu, abych to pochopil a tak, ve výsledku si pak jen a jen pískám… Díky za připomenutí toho, že bych teď před maturitou asi měl začít dávat v hodinách pozor! Dík a dík ;)

 7. Tak to všetko, čo si tu napísala je pravda :) a aj si to uvedomujem a velakrat to aj tak nerobim… ale tiez mi velmi pomaha ked sa nahlas ucim alebo dokonca ked pri tom chodim. uzitocne tipy :)

 8. Mně k tomuhle všemu pomáhá ještě sednout si do křesla, protože z židle u stolu mě po určité době bolí záda. Zkrátka na měkkém se mi líp učí! :) Super článek ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.