Stop iluzím aneb Pravda o spolupracích s blogy

Pro mnohé se to zdá jako sen – mít blog, se kterým spolupracují různé firmy a dostávat tak mimo jiné produkty zadarmo. Na toto téma už bylo řečeno hodně a i já jsem se k němu už vyjadřovala. Opakovat se nehodlám, dnes to totiž vezmu z té druhé strany. Nikoli ze strany blogera či blogerky, ale ze strany firmy, které spolupráci nabízí…

Kdo za spoluprací stojí?

Spolupráce má na starosti PR oddělení firmy. Toto oddělení nemá samozřejmě na starosti jen blogy, je toho mnohem víc, což si můžete snadno sami dohledat na internetu. Pro nás je ale důležité, že má na starosti reklamu, to znamená i blogy.

S kým bude firma spolupracovat?

Je jasné, že si firma nevybere pro spolupráci blog s návštěvností 20 lidí denně. Důvod je prostý – nevyplatilo by se jim to, a je to pochopitelné. Funguje tady klasický případ přímé úměry – čím více čtenářů, tím větší počet nabídek ke spolupráci.

Proč jsou spolupráce pro firmy výhodné?

Konečně se dostávám k tomu, proč vlastně firmy s blogy spolupracují. Prostě a jednoduše, je to pro ně reklama, která je nestojí téměř nic. Firma poskytne blogerovi nebo blogerce jeden nebo pár produktů a to je vše. Má na tom minimální náklady a stovky nebo tisíce zhlédnutí článku, který je pak zveřejněn na blogu. Ve srovnání s tím, kdyby si měla firma zaplatit reklamu kdekoliv jinde, vyjde je to mnohem dráž. To samé platí o spolupracích s různými weby. Pro příklad si představte web, kam píšou také blogerky a kterému nějaká firma nabídne spolupráci. Zástupci webu spolupráci přijmou, ale pod podmínkou, že jim zaplatí a ještě poskytnou produkty všem blogerkám. Posuďte sami, není pak pro firmu lepší oslovit několik blogů nezávisle na sobě?

Článek jsem plánovala delší, zjistila jsem ale, že se na toto téma nedokážu rozepsat tak, jak bych chtěla. Přesto doufám, že si toto přečtou hlavně ti, kteří si o spolupracích dělají iluze a pro spolupráci by udělali cokoliv. Ono totiž platí, že není všechno zlato, co se třpytí. Blogeři by si měli uvědomit svou hodnotu a nepřijímat vše, co jim kdo nabídne. Budu moc ráda, když na toto téma vyjádříte v komentářích svůj názor!

PS. Doufám, že jsem se někoho tímto článkem nedotkla, protože to bych nerada. Nemyslím nikoho konkrétního, vše píšu jen a jen obecně. Zároveň spolupráce nijak neodsuzuji.

YOU MAY ALSO LIKE

9 komentářů

  1. Pro mně spolupráce fakt není, nemám totiž žádnou velkou návštěvnost :D Ale ani o to moc zájem nemám, abych pravdu řekla. Můj blog není billboard aby se na něj vyvěšovaly reklamy :)

  2. Mám blog a pár spoluprací mám za sebou a taky jsem nějaké odmítla. Blog není jen o spolupracích. Pěkný článek! :)

  3. Promiň, že to napíšu takhle na rovinu a nemám v plánu tě tím urazit, ale podle mě (a to nejsem blogger, ani nepracuju v PR, ačkoliv mám k obojímu blízko) je každému úplně jasné, proč to ty firmy dělají. ;) Blogger dostane produkt/y, firma reklamu, přičemž oba mají právo nabídku odmítnout. Není fér znevažovat chování firem, protože radši nenapíšou na stránky, kde by si reklamu pořádně zaplatili a místo toho píšou bloggerům. Pokud vím, tak bloggery nabídky těší, recenze by psali tak jako tak (a jde to napsat i jinak, než že to bude do očí bijící PR článek) a získají pěkný produkt. Pokud se jim to nelíbí, tak to odmítnou. Je to oboustranně výhodný obchod. :)
    Samozřejmě souhlasím, že blog plný reklam nevypadá hezky, ale čas od času něco takového přidat… proč ne? :)

    1. Já s tebou samozřejmě souhlasím :) Jen se hrozně často setkávám s blogery (převážně začínajícími), kteří si tohle absolutně neuvědomují, a tak jsem měla potřebu se k tomu vyjádřit :)

      1. mně třeba příjde smutný, že spousta lidí bloguje právě kvůli tomu, aby měla sponzory, respektive ty věci zadara. A potom jsou schopni si kálet do úst a podporovat něco, co se jim vlastně nelíbí, hlavně, že to ‘jen tak’ dostanou. Chování firem naprosto chápu, je to pro ně levný způsob propagace, protože klasická reklama je drahá a takhle ji mají za pár cetek. Why not. Nicméně já bych nikdy nepřijala nabídku na spolupráci, kdybych měla propagovat něco, čemu nevěřím nebo se mi to nelíbí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.