#OPINIONS | Spolupráce blogerů/youtuberů s e-shopy (postovnezdarma.cz)

V poslední době mívám nutkání vyjádřit se veřejně k některým tématům, která jsou aktuální nejen ve sféře blogů a youtube. Jedním z těchto témat jsou i spolupráce blogerů nebo youtuberů s různými e-shopy. Vzhledem k tomu, že už se ve světě blogů pohybuji nějaký ten pátek a dost takových spoluprací mám za sebou, rozhodla jsem se ukázat svůj pohled na věc.

V první řadě bych ráda řekla, že na spolupráce obecně se nedívám nijak negativně. Beru je jako skvělou příležitost, jak pro blogery a youtubery, tak pro firmy. To ale pouze v případě, že je spolupráce výhodná pro obě strany stejně, protože každý by si měl uvědomovat svou hodnotu. Pokud bloger či youtuber kývne na všechno, přestože při tom přistoupí na nesmyslné podmínky nebo bude propagovat něco, co nijak nesouvisí se zaměřením, kterému se věnuje, tuto hodnotu ztrácí a to především v očích čtenářů/diváků. Čímž se dostávám k propagování produktů jen kvůli penězům nebo věcem zdarma a lživým recenzím, které striktně odsuzuji. Zároveň by mělo být samozřejmostí spolupráce přiznávat a nesmyslně je nepopírat. Bohužel ti, kteří toto dělají, vrhají špatné světlo nejen na sebe, ale na celou komunitu, včetně těch poctivých, kteří si to mnohdy bohužel odskáčou.

Tolik ke spolupracím obecně. Přesouvám se ke konkrétnímu tématu tohoto článku, kterým jsou spolupráce s e-shopy. Tyto spolupráce fungují v drtivé většině stejně. E-shop osloví blogera/youtubera s možností vybrat si určitý počet produktů nebo produkty do určité částky, které následně zrecenzuje. Opět by to mělo fungovat tak, že celá recenze je pravdivá a upřímná. V tom případě je vše naprosto v pořádku a na celé věci se nedá najít nic špatného. Bloger/youtuber dostane možnost vyzkoušet něco nového, e-shop získá propagaci a čtenáři/diváci se inspirují.

Jiným druhem e-shopů jsou ty, které přímo na svých stránkách nabízejí blogerům/youtuberům spolupráci a je přímo na blogerech/youtuberech, aby e-shop oslovili. Opět na tom není nic špatného, pokud jsou splněna všechna kritéria, která už jsem zmínila.

Ukázkovým případem toho, kdy toto e-shop nabízí, ovšem za podmínek, které jsou dle mého názoru pro blogery/youtubery vyloženě výsměch, je postovnezdarma.cz. Nutno říct, že sama jsem s tímto e-shopem dříve spolupracovala, právě proto vím, jak se celá věc má. V době, kdy tento e-shop začínal, nabízel pro blogery/youtubery, řekla bych, velmi výhodnou formu spolupráce. Bloger/youtuber si po schválení svého blogu/kanálu mohl vybrat z celé nabídky e-shopu nějaký produkt k recenzi. Omezen byl je částkou, která ale nebyla nijak nízká a s každou další recenzí se zvyšovala. Produkt pak mohl recenzovat buďto samostatně, nebo jej zařadit do jakéhokoliv článku/videa. Časem ale zastoupení e-shopu zřejmě přišlo na to, jak pro ně celou věc udělat výhodnější. To, že produkt nemusel být recenzovat samostatně, se nezměnilo. Stejně tak ani to, že recenze může obsahovat klady i zápory. Změnila se ale nabídka produktů k recenzi. Bloger/youtuber má v současné době možnost vybrat si jen z velmi omezeného množství věcí, ze kterého bych si jen velmi těžko vybrala. Délka recenze přitom musí být dlouhá minimálně jednu normostranu, což je zhruba 1800 znaků (pro představu tři čtvrtiny tohoto článku). Ruku na srdce, kdo z nás dokáže napsat 1800 znaků o náušnicích nebo krabičce na svačinu? Osobně se mi tato změna přístupu opravdu nelíbí.

Na toto téma existuje nespočet názorů a různých pohledů, proto mě velmi zajímá ten váš. Nezapomeňte se podělit v komentářích o to, co si myslíte vy, případně o své zkušenosti!

YOU MAY ALSO LIKE

28 komentářů

 1. To s tou krabickou na svacinu pobavilo :D taky se mi ta zmeny u postovnyhozdarma nelibi, ale treba ted zrovna jsem tam nasla jeden produkt, co mi prisel fajn, takze mozna jednou za rok neco vyuzit jde :D

 2. Ja s nimi spolupracujem a nemám problém. Je však pravda, že ja mám už GOLD úroveň, takže si nemusím vyberať tie veci za pár € čo je naozaj smiešne. Zoberiem len ak ma niečo záujme. Ja som si od nich nedávno vybrala napríklad joystick na Xbox na recenziu. Takze si dovolím povedať, že sa spolupráca s nimi oplatí iba v prípade, ak je blog na vyššej úrovni. Dokonca ak je Bloger na nižšej, koľkokrát si nemôže ani z ich ponuky vybrať to, čo chce… Ja s tým ale už problém nemám. V súčasnosti čakám na platinum level kedy si budem môcť vyberať všetok tovar podľa vlastného vyberu :) a musím povedať, že taký joystick by mi nedal asi hocikto :)

  1. To jo, když se člověk propracuje přes všechny ty jejich úrovně, tak se něco vybrat dá a ta spolupráce už vlastně férová více méně je. Ale jde právě o to, že se přes ty úrovně musí dostat, bez ohledu na to, jestli má návštěvnost 5, 100 nebo 500 lidí denně, což ho nějakou tu hodnotu stát asi bude a těch 1800 znaků zůstává i na nejvyšší úrovni, ne? :)

 3. Zrovna včera mi v emailovém boxu přistála nabídka na spolupráci s tím, že je měsíc knihy a bylo to snad poprvé, kdy mi někdo něco takového nabídl. Ještě jsem se nerozhodla, jelikož je to zrovna to, na co narážíš ve druhém odstavci. Netýká se to přímo knih a jejich produkty asi těžko vyzkouším, když se práce týkala ohledně vysněného čtecího koutku. Proto se mi často vybavuje otázka, jestli to za to stojí, aby si někdo nemyslel, že prostě sáhnu po nabídce napsat pár hezkých slov na knihovnu z obrázku, abych jen byla slosována do hry o vybavení pro knihomola. Mám, či nemám. To je, oč tu běží… :D
  Mě občas pobuřují knižní blogerky, které jsou známé mnoha spoluprácemi, jak s knihkupectvími či nakladatelstvími a pak ty knihy prodávají. To se mi nezdá vůbec spravedlivé.

   1. Tuto nabídku jsem já třeba nedostala :-D. A souhlasím, že je smutné, že lidé tvoří za vidinou věcí zdarma.. a pak se diví, že to nemá úspěch..

 4. Osobne s týmto e-shopom nemám žiadne skúsenosti, ale navštevujem blogy, ktoré pre nich recenzie robia. Keďže nepoznám priamo to zákulisie, ťažko povedať ako to vlastne je. To obmedzenie výberu je určite škoda, ale čo sa týka dĺžky recenzie to mi príde v pohode, jedna normostrana nie je zas až tak strašne veľa. Autor recenzie môže napríklad spomenúť materiál, farbu, kvalitu, prečo si vybral ten produkt, kam ho bude nosiť/ako ho bude využívať, napríklad v kombinácií s inými a podobne :-)

 5. Spolupráce v dnešní době není nic nového, ale vzrůstá trend si hlavně kvůli ní zakládat blogy/kanály, což je dost smutné. Dělám to pro sebe nebo abych z toho hned něco měl, když má práce stojí za prd? Co mě vždy vytáčí je fakt, že těmto recenzím nemohu 100% důvěřovat, protože jsou to recenze pro třeba nakladatelství, a aby bloger dostal další knihu, měla by to být recenze pochvalná, i když se mu kniha třeba nelíbila. Tito blogeří velice často zapomínají na to, jak jsou průhlední. Tohle mě na spolupracích štve, klamavé recenze.

 6. Fííha, no to je hezký s tím postovnezdarma. Všimla jsem si, že poslední dobou má s tímto eshopem spolupráci hodně blogerů a už to mi přišlo podezřelé. Navíc já k tomuto eshopu mám vlastní názor už od pradávna. Jsou to překupníci. Věci kupují na ebay, ali a podobnách webech a prodávají to za 3x takovou cenu. Diviím se, že to těm blogerům nevadí. Kdyb mě oslovil obchod, u kterého vidiím levné věci za cenu, která odpovídá úplně jiné kvalitě, už to mě odradí.

  Dobrý článek!

  http://www.days-of-daysy.blogspot.com
  http://www.agregatorblogu.cz – zviditelni svůj blog

 7. Doufala jsem, že to ještě trochu rozvedeš, ale i tak je článek super. NEchápu, proč by měl někdo svoje spolupráce tajit, čtenáři nejsou hloupí a většinou to stejně poznají a já bych tím jako blogger ztratila veškerou kredibilitu.
  Nedavno mi přišla nabídka spolupráce (někteří to tu v komentech už zmiňovali) na “zapojení do soutěže”, když si navrhnu svůj čtecí koutek. Tuhle spolupráci jsem odmítla, protože si nedokážu představit, že by se mi najednou objevil na blogu o knihách takovýhle OT článek o nábytku a bydlení vlastně.
  Zajímavé ale je, že když jsem na email odepsala s otázkou, zda bych mohla vědět, kde na mě přišli tak jsem odpověď nedostala… Holt nechceš spolupracovat, nebavíme se :D

 8. Nevidim na tom nic spatneho. Pokud si eshop zada nekam reklamu, tak si prece taky stanovuje ruzne podminky, ktere se museji dodrzet, tak proc by je nedaval i v tomto pripade blogerum a youtuberum. A je i logicke, ze vyber techto produktu je omezen na zbozi, ktere se holt moc neprodava, proto je zrejme nabidka tak omezena. Nehlede na to, ze youtuberu a blogeru je dnes az az, takze firma je ten, kdo si muze vybirat koho oslovi a za jakych podminek.

  1. Reagovala jsem už na facebooku, takže sem svoji odpověď jen zkopíruju.

   Samozřejmě, že si firma může vybírat, ale podmínky by snad měly být stanoveny tak, aby byly výhodné i pro blogera či youtubera, ne? A zboží, které se moc neprodává.. To je bloger/youtuber někdo podřadný?

   A na tvůj argument “Proc by mel byt nekdo podradny? Ucelem teto reklamy je snad zvednuti prodeje, takze je logicke, ze je potreba zvedat prodej prave u malo prodavanych produktu, od toho je snad reklama (y)” říkám, že ty málo prodávané produkty jsou obvykle málo prodávané z nějakých důvodů. Proč by neměly být raději staženy z prodeje a nahrazeny lepšími, které se prodávat budou, než být nabízeny blogerům a youtuberům?

 9. Osobně všechny nabídky na spolupráci odmítám, protože mám blog pro radost a ne pro business. V případech, kde by mohlo vzniknout nějaké podezření z podobné “marketingové spolupráce” (třeba píšu o nově vydávané knížce) pro jistotu v článku uvedu přesná související fakta, např. že jsem si knihu či jiný výrobek sám zakoupil nebo dostal od známých k Vánocům, a obsah mého článku není ovlivněn dohodou či smlouvou s žádným obchodním subjektem. Ale pokud už někdo píše reklamní texty – a i když se o nich mluví vznešeně jako o “recenzích”, pokud vyplývají z obchodní spolupráce s výrobcem, de facto nejde o nic jiného – považuji za samozřejmost, že to autor v textu zřetelně uvede. Přiznávám, že mě otravuje, když vidím bez nejmenší pochyby reklamní článek, který se tváří jako zcela nezávislé kamarádské popovídání; na stránky takových blogerů se pak jen velmi těžko vracím.

 10. Pracuju v marketingové agentuře, takže to vidím i z druhé strany (pro mě strany klienta) a můžu jenom potvrdit to, co říkáš. I pro firmu je vhodné vybrat si blogera, který může recenzi zařadit mezi své články, protože mu tematicky pasuje. Cpát svoje produkty nesouvisejícímu blogerovi je blbina, protože si tím nejen uškodí bloger, ale zároveň to jsou pro tu firmu vyhozené peníze, protože bloger svým článkem neosloví nikoho, koho by produkt zajímal.
  No a hloupými podmínkami si firmy taky samy podřezávají větev, protože s nimi v budoucnu nebude nikdo chtít spolupracovat.

 11. Dodnes nevěřím tomu, že se to poštovnému zdarma vyplatí, zvlášť když člověk narazí třeba na reklamní články typu kalhotky S vyfocené na postavě XL nebo na cetky jak z tržnice :)

 12. Osobně se žádnou spoluprácí nemám zkušenosti. Ač už blog mám několik let, nikdy mi nebyla nabídnuta spolupráce. Možná proto, že jsem si vybrala odvětví blogu, které je pro spoustu lidí cizí. Jo, kdybych si vybrala módu, určitě bych měla mnohem více čtenářů… ale to jsem odočila od tématu.
  Chtěla jsem říci, že spolupráce jsou určitě super fajn. Hlavně pro studenty, kteří mají nízké, nebo žádné příjmy a blogují především pro zábavu. Ale jak píšeš, musí to mít své hranice a musíme vědět, zda nám dané podmínky stojí za to či ne…

  1. To je docela častá chyba.. co zkusit nebýt pasivní a vyhledávat si spolupráce sama? Třeba já si svépomocí navázala spolupráci a nebylo to těžké! Oslov méně známé firmy, s kterými tě spojuje tématika, třeba se ti poštěstí.

 13. Než jsme se s mužem sestěhovali, krátce spolupracoval s jednou společností (tuším že se to jmenovalo streetcom.pl, ale jistá si už nejsem), dodnes má el. kartáček na poličce. Mě se před dvěmi lety přes vzkazník na blogu ozvala paní z knihkupectví s nabídkou spolupráce a klape nám to.
  Recenze na knihy píšu jinak, spíš se věnuju tomu, jak na mě kniha působí a co se odehrává ve mě a mojí hlavě, když čtu o tom a tamtom. Nemám ráda suchá fakta, charakteristiky hlavních postav a až školní referáty. Naštěstí mi moje články prochází a holky, kterým píšu o další knihy (za ty roky máme kamarádský vztah), se prý kolikrát nasmějí i v komentářích (a dění v mojí hlavě je celkově k smíchu samo o sobě). :-)

 14. Musím říct, že sama s poštovnezdarma.cz spolupracuji(skrze dva mé blogy). Někdy mám problém napsat 1NS, ale snažím se to počítat vždy přes počítadlo znaků, aby vše vycházelo. Do začátku uvedu proč sem si produkt vybrala a tak dále. Rozhodně se nebojím psát spoustu negativ na produkty, jen mě mrzí, že ten výběr produktů je opravdu osekaný jak jen se dá. Vybrat si z naušnic, řetízku a náramku, když vím, že z toho jsou dva produkty ještě omezené a nevyhovuje pro ně ani jeden blog, nezbývá mi šáhnout po třetí variantě. Celý systém mi připadá jako “My jsme tady ti kápoši” a vy ste jen služba, kterou jsme si levnou cetkou zaplatili. Na druhou stranu jsem ráda, že alespoň jednu spolupráci mám a můžu se tak více zviditelnit.
  Nemluvě o tom, že vám někdo napíše v rámci spolupráce, ať učiníte nákup, ze kterého dostanete nějakou slevu a tím vznikne spolupráce. Po odeslání článků přišla jen zpráva díky a konec. Některé weby jsou na toho opravdu moc šikovné.

 15. Tak osobně na spolupracích nevidím nic špatného, pokud jsou stanovené podmínky umírněné a přijatelné, pokud produkt spadá do zájmů blogu a pokud blogger spolupráci přizná.

 16. Reklama jako reklama. Vždyť je to v televizi i rádiu, tak proč zrovna blogeři/youtubeři by měli být kvůli tomu špiněni? Máš pravdu, když je to pro obě strany výhodné, tak proč ne ;). Docela chytám výsměch, když koukám u oběda na nějaké video a tam dívčina začne video se slovy – koukejte, jakou mám úžasnou voňavku! A pak začne mluvit zase o něčem, o čem mluví normálně. Nikde není uvedeno, že se jedná o spolupráci, ale lidi nejsou hloupí. To mi dojde docela fakt hnus, vzhledem k tomu, jak hlavně mladí lidi těmto lidem důvěřují a hltají každé jejich slovo (nebo řádek na blogu).
  A navíc, jako u reklam v televizi – taky přeci neběžím pro každou ptákovinu, která tam je, stejně tak nebudu věřit každé slovo v každé recenzi na netu ;). Ale dojde mi opravdu nefér, že jakmile někdo má spolupráci, že se to dost lidem nelíbí. Když máš příležitost si vydělat víc peněz a k tomu ještě říct opravdu svůj názor na danou věc nebo produkt, tak je to přece ok :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.