Kopírování – věc, která mě dokáže nejvíc vytočit

V dnešním článku jsem se rozhodla zaměřit na téma kopírování na blogu. Myslím, že nemusím vysvětlovat, o co jde, setkal se s tím určitě každý. Jestli mě něco dokáže opravdu vytočit, tak tohle!

Představte si, že máte blog… Pracujete na něm každý den, snažíte se, aby vás lidi rádi četli, trávíte hodiny psaním článků a úpravami blogu, a pak přijde někdo, kdo to prostě a jednoduše zkopíruje. Nesmysl? Vůbec ne! Sama jsem se s tím setkala a řeknu vám, nepřála bych to nikomu. Je to hrozný pocit, když náhodou přijdete na něčí blog a vidíte, že to, co vy jste vymýšleli a pracovali jste na tom celé dny, si nějaký bloger nebo blogerka prostě přivlastnili. Budu ale konkrétnější…

Menu – Několikrát jsem si na nějakém blogu všimla, že má někdo v menu úplně stejné popisky (text, ne grafika), náhoda? Rozhodně ne!

Rozcestníky – V jakého důvodu má někdo potřebu dělat si rozcestníky stejně jako já? Beru, kdyby se zeptal, jestli by mi to nevadilo, ale když náhodou narazím na blog, kde jsou nahoře klikací ikonky s textem hodně podobným, nebo dokonce stejným, jako mám já, na které když kliknu, ukáže se mi rozcestník s čtyřmi obrázky, jako jsem já mívala, mám to pořád brát jako úplnou náhodu?

Rozhovory – Za dva měsíce dělání rozhovorů jsem jich udělala kolem padesáti. Troufám si říct, že 70% blogerů, se kterými jsem rozhovory dělala, můj nápad zkopírovali a světe div se, najednou je všichni dělají taky. Dobře, nejsem první, kdo s rozhovory přišel a někde jsem inspiraci vzít musela i já, ale proč se do toho hned pouští úplně všichni, včetně blogů s návštěvností nula, nula, nic?

Články – S tímto jsem se naštěstí nesetkala. Jsem neskutečně ráda, že ještě nikoho nenapadlo kopírovat mé články, já tedy aspoň o ničem nevím. Ano, samozřejmě si ode mě někdo půjčil nějaký TAG, ale od toho přece TAGy jsou.

Koukám, že jsem se trochu rozepsala. Zkrátka jsem si asi potřebovala vylít vztek. Možná jsem to trochu přehnala, tímto se omlouvám všem, kterých se to nějak dotklo, ale doufám, že tímto článkem aspoň trochu pomůžu některým, aby se nad sebou zamysleli…

Edit 13:24: Před chvílí mi jedna holčina poslala odkaz na blog, kam napsala dokonce komentář, že je na něm hodně věcí zkopírovaná z mého blogu. Světe div se, nyní už tam ten komentář není, přečíst jsem si ho naštěstí stihla. Že by další “náhoda”?

YOU MAY ALSO LIKE

17 komentářů

 1. Mne sa raz stalo, že som písala jednu poviedku na facebooku. Mala asi okolo 30 častí a dala mi dosť práce. Asi dva mesiace po dopísaní som ju z tamadiaľ zmazala, lebo som odišla z tej stránky. Pár týžďnov potom som prezerala nejaké blogy a na jednom som našla tú poviedku. “Autorka” ju vydávala za svoju a iba v nej pozmenila mená, aby to nebolo úplne rovnaké.
  To ma úplne vytočilo. Takže úplne chápem ako sa musíš cítiť. Dala si si s tým prácu a nájdeš to na každom blogu. :)Xx

 2. Taky to nemám ráda! Naštěstí, jsem nenašla nikoho, kdo by měl potřebu kopírovat něco z mého blogu (a plně doufám, že nikdy nikdo takový nebude) a nechápu lidi, kteří třeba nějaký blog zkopírujou úplně. Co z toho pak mají? Oklamané lidi, kteří si myslí, že ten admin má 2 stejné blogy?

 3. Mně přijde, že píšeš články zbytečně krátké, píšeš hezky, nebylo by špatné se rozepsat. Ale je vidět, že jsi to psala ve vzteku, máš tam překlepy a některé věty jsou trochu krkolomné.

  S kopírováním jsem se setkala hodně v době, kdy jsem ještě na jiném blogu přidávala stovky článků měsíčně a měla jsem vysokou návštěvnost. Kopírovali mi nápady, celé články s obrázky (za to se nezlobím, byly trapné), způsob uspořádání blogu, kresby a tak podobně. Co mě ale vytáčelo nejvíce byly informační články a návody, se kterými jsem si dávala spoustu práce. Setkala jsem se i s článkem, ve kterém dotyčná změnila jen pár slov a publikovala, načež mi tvrdila, že je to z její hlavy.

 4. Článek jsem přečetla jedním dechem. Za dobu co bloguju se mi stalo pouze jednou, že někdo zkopíroval můj text a po upozornění k němu daná osoba připsala zdroj. S čím se ale setkávám, že jedna slečna kopíruje mé fotografie, popisky a dokonce i děkovné komentáře. Takže tě naprosto chápu. U tvého článku mě nejvíce zarazily ty rozhovory. U tebe to beru (a přemýšlím, že bych si o jeden napsala), ale také nechápu blogery, kteří mají – jak píšeš – návštěvnost nula, nula nic a dělají je. A vrchol všeho by byl, kdyby někdo kopíroval tvé články :D To lidé nemají svůj vlastní názor? Koukám, že je ti teprve 14 let a na tvůj věk máš hodně kvalitní články!

 5. Máš pravdu, omlouvám se, rozhovory jsem také začala dělat, ale já je dělala už na mym minulym blogu, tak jestli tě to naštvalo, tak se moc omlouvám:-)
  Není to kopírování, nwm, proč si to tak bereš…To jakože rozhovory nikdo dělat nemůže?Já to od tebe nemám.

  1. S těmi rozhovory jsem to nemyslela úplně tak, jak to vyznělo. Nemyslím tím, že nikdo nemůže dělat rozhovory, to samozřejmě ne, jen mě naštve, když vidím, že mi někdo napsal na mail, že se mnou chce udělat rozhovor, pak si to dá na blog a najednou se tváří, že ty rozhovory dělá běžně a kdo chce rozhovor, ať mu taky napíše, jako kdybych si o rozhovor napsala já, přitom jsou to tak vůbec nebylo. Nevím, jestli mě chápete, nevím, jak bych takovou situaci přesně popsala:D

 6. Chápu to, že jsi naštvaná. Sama jsem se s tím nesetkala, ale dokážu si představit, jak ti je. Ale to, že se začaly rozšiřovat rozhovory i na blogy s návštěvností nula nula nic – nebo i na jiné blogy, to je podle mě poměrně přirozené. Jak se najde něco takového, začne se to šířit jako poplach – ať už jde o rozhovory nebo o projekty nebo cokoliv jiného. Ale jak jsem řekla – chápu to, že jsi naštvaná, protože bych na tvém místě byla taky, kdybych si s něčím dávala neskutečnou práci a pak mi to někdo jen tak zkopíroval a vydával za své…

 7. tak nevím.. tohle je podle mě ještě jen lehké kopírování či taková forma inspirace:).. text či nadpisky atd. už jsou úplně normální věcí, co jeden někde uvidí a líbí se mu to, tak to má taky.. za to se už na blogu snad ani naštvávat nedá (po nějakém čase to člověk začne ignorovat nebo se tomu jen zasměje:D).. co mě osobně vždy nejvíc raní je, když já nebo nějaká moje blogová kamarádka děláme layout.. většinou třeba i dva dny.. týden.. s přestávkama.. a tak.. příjde potom někdo, celý ho okopíruje a vydává za svůj.. vím, že to asi vyzní blbě.. ale napsat nějaký nadpis či text, popřípadě ho i upravit, dá minimum přípravy a vezme minimum času..

  zase jako články, ty dají práci.. pokud někdo vezme třeba celý tvůj článek s nějakou recenzí nebo nečím a dá si ho k sobě, nedá tvůj zdroj a vydává ho za svůj, to je hrůza.. takové lidi opravdu nechápu.. když nemají hlavu na to, vymýšlet nějaké články a psát je, tak ať tam uvedou zdroj nebo ho prostě nepřidají..:)

  no a na věci podobné rozhovorům, které bych tak nějak přirovnala například k nějakému stylu, vzoru apod. už se opravdu nic říct nedá.. rozjela jsem hodně téhle “módy” v grafice a vždy se to roznese a za chvíli to má každý.. no prostě rozhovory tu byly, jsou a budou.. ikdyž ty ne.. celou dobu co bloguju, cca 6-7 let vidím rozhovory všude a prostě pořád.. bez přestávky :)

  snad si to nevezmeš nějak špatně.. jen můj názor :)

  1. Určitě si to neberu špatně a děkuju ti za názor:) K těm rozhovorům jsem se ještě vyjádřila v předchozím komentáři… Jasně, popisky nebo tak samy o sobě nejsou nic, co by mě nějak extra naštvalo, většinou je s tím ale spojeno i něco víc. Například s rozcestníkama a rubrikama jsem si dala velkou práci, protože jsem hrozná puntičkářka a musí mi to sedět a tak jsem nad tím strávila několik dni, to znamená, že když pak vidím, že to má někdo hodně podobně nebo dokonce stejně a je evidentní, že to nemá ze své hlavy, dokáže mě to opravdu naštvat.

 8. Chápem, že ťa to vytočilo, ale ako sa hovorí, všetko zlé, je na niečo dobré. Samozrejme, je to hnusné a nepríjemné, keď otvoríš nejaký blog a je ti výrazne povedomý, ale na druhej strane, aspoň vieš, že si svoju prácu urobila dobre a ľuďom sa to páči. Veď kto by kopíroval niečo, čo nie je pekné a nemá úspech, no nie? Tak isto je to aj s hejtermi, nikto nehejtuje niečo, o čo sa nikto nezaujíma. A hoci s kopírovaním som sa nikdy osobne nestretla, s hejtermi áno a vcelku mi urobil radosť. Znamená to, že si niečo dokázala, lebo niekto iný ťa má potrebu zhodiľ len preto, že nie je ani zďaleka tam, kde ty. Takže ak narazíš na kopírovanie, v duchu si zanadávaj, možno zanechaj nepríjemný komentár, ale určite si preto nenič deň a nerob vrásky. Koniec koncov, blogovanie je tínedžerská zábavka, vrásky ostanú navždy, nech si reklamy na VICHY hovoria, čo chcú. Tým, že niekto kopíruje, len dáva najavo, že nemá na to, byť svojský a nemá žiaden nápad. Takých ľudí mi je ľúto, no určite nestoja za nejaké rozhorčovanie:)

 9. Co se týče popisků s rozcestníků, snažím se to uzpůsobit tomu, jak chci aby to vypadalo a jak to bude praktické. Každý jsme jiní a třeba těm, co okopírovaly dojde, že na blog sice píšou ony, ale nejsou to ony. Časem si najdou svůj styl a bude to. Ty se netrap a nerozčiluj. Kdyby ten nápad nebyl dobrý, lidi by nekopírovali. Originální lidi dostanou vždycky jiný nápad. Spravedlivé to není. Ale co je?

 10. popsiky v menu ti vadia? veď dnes má každý druhý blog rovnaké menu a názvy nad tým.. s tým by som si moc hlavu nelámala..

  ale inak hej chápem ťa.. ja som tak zažila okopírovaný dizajn, dokonca mi ukradli aj fotky a články.. pri tom môj blog nemá návštevnosť ani 60+.. ale niekomu sa zrejme nechce písať kvalitné články a recenzie, tak isto ani sa mu nechce líčiť a potom to tak dopadne.. :) čiže kľud, treba si cez všetko dávať svoj maličký podpis (ja mám všade lilith-visage.blog.cz) a obrniť sa nervami a trpezlivosťou :)

 11. Kdyby ti někdo kopíroval přímo tvůj článek nebo originální nápad, který před tebou ještě nikdo neměl nebo přímo tvou grafiku, kterou jsi dělala, tak se ti nedivím, že tě to naštve…ale když někdo dělá rozhovory? Ty dělají všichni. To je jakoby si o někom řekla, že zkopíroval tvůj nápad na článek o tom, co sis koupila – tyhle články dělají všichni už dlouho.
  A rozcestníky jsou taky na spoustě blozích a vymyslel už je někdo před tebou, takže vlastně kopíruješ ty jeho, ne ostatní tebe.
  To samé s tím menu, spousta blogů má podobné menu. Ono do menu se píšou informace, rubriky atd-to je základ, co jiného bys chtěla do menu psát? Proto je jasné, že ho má skoro každý podobné.

  Promiň, ale v tom, co jsi v článku napsala, s tebou vůbec nesouhlasím… :(

  1. Sice už si nepamatuju přesnou situaci, když jsem tenhle článek psala, ale myslím, že jsi mě špatně pochopila, beru to, i já už se na všechno dneska dívám s daleko větším nadhledem a něčím takovým bych se dávno nezabývala.:)
   Co se týče článků, tak dneska už jsem našla zkopírovaný nejeden, bohužel…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.