4 základní pravidla pro psaní recenzí

Rozhodla jsem se sepsat pár základních pravidel, kterých by se měl každý držet při psaní recenzí. Mně a určitě i mnohým dalším se to zdá samozřejmostí, ale ono to pro spoustu lidí až takovou samozřejmostí není. Tak se na to pojďme podívat…

Hlavně pravdivě!

Úplně nejzákladnější pravidlo, a pokud tohle někdo nedodržuje, tak se na ty další pravidla může rovnou vykašlat. Pravdivost je prostě základ a bez ní to nikdy nebude plnohodnotná recenze. Hodně lidí říká, že se s nepravdivou recenzí ještě nesetkali. Je možné, že jo, ale taky třeba nemuseli poznat, že je nepravdivá. Já už jsem několik recenzí, u kterých to vyloženě bilo do očí, viděla a upřímně lituju lidi, kteří to nepoznali a recenzi věřili. Takže ještě jednou – hlavně pravdivě!

Přehledně!

Neskákej od jedné věci ke druhé. Věnuj jeden odstavec například vzhledu recenzovaného produktu, další složení, pokud se jedná třeba o kosmetiku, nebo obsahu v případě knížky. Recenze tak bude přehledná, dobře čitelná a bude se v ní snadněji hledat, pokud někoho zajímá něco konkrétního.

Fotky!

Podstatnou částí každé recenze jsou fotky. Neměly by být stažené z internetu, ale pořízené autorem recenze. Není dobré, když jsou fotky malé. Určitě by neměly být rozmazané, příliš tmavé nebo přesvícené. Fotit je nejlepší za denního světla. Není nutné mít zrcadlovku (taky ji nemám), i s obyčejným kompaktem se dají pořídit fotky, které vypadají dobře.

Závěr!

Na konci každé recenze je fajn sepsat všechny pro a proti. Zkrátka udělat celkové shrnutí. Jestli je produkt bez chybičky, průměrný, nebo úplný propadák. Skvěle můžou posloužit klasické hvězdičky, procenta… jak se kdo rozhodne.

Doufám, že tento článek někomu poslouží a poučí se z něj. Nechci, aby to působilo jako “Napsala jsem to a prostě to tak bude!”, myslím si, že by to tak mělo být, ale když se to někomu nelíbí, ať se zařídí podle sebe.

YOU MAY ALSO LIKE

5 komentářů

  1. Pekný článok. Musím sa priznať, že niekedy svoje vlastné recenzie považujem za málo prehľadné. Asi by som si mala vziať k srdcu radu číslo dva a dať mojim článkom viac prehľadnosti :-)

  2. Dobře napsané! Jen bych si dovolila podotknout k těm fotkám, že to už záleží na typu recenze. U recenzí kosmetiky, popřípadě i těch knih, to je určitě dobré, použít nějakou tu svojí fotku.
    Já sama však recenzuji spíš filmy a seriály, a u toho bych těžko dělala fotky sama :/ (Maximálně tak s použitím print screen při sledování, ale to by asi nevypadalo moc dobře :D)
    Jinak moc dobrý článek, se zbytkem naprosto souhlasím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.